Zavřít reklamu

Lidé si zařízení od Applu kupují z mnoha různých důvodů. Někomu se líbí design, někdo zase může ocenit propracované operační systémy s perfektní optimalizací. Mezi jeden z nejčastějších důvodů však patří bezpečnost. Produkty od Applu jsou doslova vyhlášené tím, že nabízí perfektní bezpečnost a ochranu soukromí. To nám kalifornský gigant dokazuje bezpečnostními funkcemi, které jsou na jeho zařízeních k dispozici. A nutno podotknout, že Apple tyto funkce neustále rozšiřuje. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, díky kterým prakticky není možné hacknout Apple zařízení.

Časté aktualizace

Vzhledem k tomu, že operační systémy od Applu běží jen na jeho vlastních zařízeních, tak to znamená, že je nemusí složitě připravovat pro stovky či tisíce různých zařízení a konfigurací. V portfoliu aktuálních produktů od jablečné společnosti najdete několik iPhonů či třeba pár desítek Maců. I díky tomu je pro Apple jednoduší neustále produkovat aktualizace, které oproti konkurenci vychází opravdu často. V rámci těchto aktualizací však nepřichází pouze nové funkce, ale také opravy bezpečnostních chyb a bugů, které se mohou objevit. Pokud tedy budete svá zařízení udržovat aktualizovaná, tak si můžete být jistí tím, že jsou chráněná proti zneužití prostřednictvím bezpečnostních chyb.

ios 14.4.2 aktualizace

Šifrování je všude

Všechna zařízení od Applu, která využívají úložiště, disponují nějakou formou šifrování. Na Macu či MacBooku je možné pro šifrování veškerých dat na disku využít funkci s názvem FileVault. Po aktivaci této šifrovací funkce se vám zobrazí dešifrovací klíč, pomocí kterého je možné soubory případně dešifrovat. To znamená, že pokud by se někdo dostal k vašemu Macu, tak pro získání přístupu k datům by potřeboval zjistit právě dešifrovací klíč – v opačném případě má dotyčný smůlu. Na iPhonu a iPadu jsou pak veškerá data šifrována automaticky. Chránit je můžete pomocí Touch ID, Face ID či kódového zámku.

Walled Garden

Ke stahování aplikací na našem iPhonu či iPadu používáme aplikační obchod s názvem App Store. Nativní aplikace uživatelům ve většině případech dostačují, každopádně Apple samozřejmě nemůže pokrýt naprosto všechny aplikace. Věděli jste však o tom, že po představení vůbec prvního iPhonu nebyl App Store vůbec k dispozici? To znamená, že se uživatelé museli spokojit pouze s nativními aplikacemi a neexistovala možnost, pomocí které by bylo možné nainstalovat aplikaci třetí strany. Později však Apple usoudil, že se nejedná o vhodné řešení a přidal App Store – rozhodně ale nepolevil na bezpečnosti. Pokud totiž chce v dnešní době vývojář umístit do App Storu nějakou aplikaci, tak musí splnit opravdu přísné podmínky, které bezpečnost při používání zajistí. Tomuto se říká Walled Garden, tedy uzavřená platforma, kterou si můžete jednoduše představit jakožto zděnou zahradu . Aplikace se za tyto zdi prostě a jednoduše nedostanou, což znamená, že mohou pracovat jen na „povrchu“ souborového systému a nemohou nijak zneužít jádro systému.

App Store

Žádosti aplikací

Pokaždé, když si z App Storu nainstalujete nějakou aplikaci a poprvé ji spustíte, tak se vám zobrazí hned několik dialogových oken. V těch vás aplikace žádá o přístup k různým funkcím a službám, například k fotoaparátu, fotkám, mikrofonu, kontaktům a dalším. Od iOS 14.5 si pak uživatelé mohou zvolit také to, zdali dají aplikacím možnost pro sledování jejich aktivity na webu a v jiných aplikacích. Pokud aplikaci přístup nepovolíte, tak má smůlu – neexistuje žádná možnost, jak by se k funkci či službě mohla dostat. Na Macu to funguje podobně, zde je taktéž nutné povolit přístup k určitým službám a funkcím.

Mac aneb nedobytný hrad

Operační systém macOS je oproti iOS či iPadOS o mnoho „otevřenější“. To znamená, že v něm nemáte tolik svázané ruce a můžete si dělat prakticky co chcete. S tím ale samozřejmě přichází možné komplikace, které by mohly způsobit nefunkčnost jablečného počítače. Pravdou ale je, že Mac je chráněný více než dobře, a to prakticky proti čemukoliv. Výše už jsme zmínili možnost šifrování dat pomocí FileVaultu, kromě toho si ale můžete nastavit také heslo k firmwaru, které zaručí další úroveň ochrany. K dispozici je dále ochrana integrity systému (SIP), díky které nemůže dojít k jakýmkoliv úpravám chráněných systémových souborů. SIP je ve výchozím nastavení aktivní a jedná se o základní bezpečnostní funkci, kterou se nedoporučuje vypínat. A to rozhodně není všechno – zmínit lze také Gatekeeper, který se stará o bezpečné otevírání aplikací na Macu. O všechno bezpečné se v novějších Macích stará bezpečnostní čip T2.

apple_chip_t2_Fb

Související články

Dnes nejčtenější

.