Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Letos hlavně Apple zvětšil rozdíly mezi fotoaparáty iP13 a iP13 PRO. Hlavní a ultraširokoúhlý objektivy jsou tento rok ve zmiňovaných modelech rozdílné oproti předchozímu roku, kdy byly tyto objektivy stejné.

  Teleobjektiv ma horsi svetelnost u pro verze oproti minule generaci pro modelu.

  Ono je otázkou jestli je u teleobjektivu nízká světelnost přínosem.

  Vliv clony na hloubku ostrosti

  Nastavení clony společně s ohniskovou vzdáleností objektivu, vzdáleností fotografovaného objektu a dalšími faktory přímo ovlivňuje hloubku ostrosti. Hloubka ostrosti je přímo úměrná clonovému číslu.

  Čím je menší clona, tím je otvor propouštějící světlo větší a hloubka ostrosti menší. Výsledkem jsou například portréty s ostrým obličejem a rozmazaným pozadím.
  Čím je větší clona, tím je otvor propouštějící světlo menší a hloubka ostrosti větší. Výsledkem jsou například fotografie krajiny, kdy je ostré popředí i pozadí.

  U pidi čipu je větší světelnost přínosem a hloubka ostrosti nehraje moc roli. Rozdíl bude akorát při ostření na krátkou vzdálenost, ale tam většinou chceme menší hloubku ostrosti, takže čím větší světelnost tím líp. Proč se světelnost zhoršila je jasné – oproti loňsku se zvětšilo ohnisko a tím pádem je složitější a hlavně o hodně nákladnější udělat objektiv s velkou světelností. Za mě ale jednoznačně lepší mít 77mm s o něco horší světelností než 52mm s lepší světelností. Tohle bylo pro mě příjemné překvapení a těším se na to.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější