Zavřít reklamu

Společnost Apple často zdůrazňuje, že její App Store je bezpečným místem, kde není prostor pro žádné podvodné aplikace. Vývojář Kosta Eleftheriou ale opakovaně zdůrazňuje, že podvodných aplikací je v App Storu poměrně dost, a že jsou si vzájemně velmi podobné. Upozornil také na to, že se s těmito aplikacemi jsou často spojená také falešná hodnocení.

Na podvodné aplikace v App Storu začal Eleftheriou výrazněji upozorňovat již před dvěma týdny, kdy poukázal na dvě nefunkční napodobeniny klávesnice FlickType. Jednou z nich byla aplikace KeyWatch, která byla hojně propagována například na Instagramu nebo Facebooku. Poté, co si uživatelé tuto aplikaci stáhli, narazili na prázdnou obrazovku s tlačítkem s nápisem „Unlock now“, které je přesměrovalo na obrazovku s potvrzením o týdenním předplatném ve výši osmi dolarů – aplikace ale byla zcela nefunkční. Kde tvůrci aplikace přišli k pozitivnímu hodnocení? Podle Eleftheriouse si jednotlivé recenze jednoduše koupili. Investice se jim podle všeho vyplatila – údaje společnosti Appfigures hovoří o tom, že aplikace KeyWatch svým tvůrcům vynesla dva miliony dolarů ročně. Kosta Eleftheriou je vývojářem softwarové klávesnice FlickType pro Apple Watch, a je také jedním z tvůrců klávesnice Flesky. 

Teprve poté, co Eleftheriou rozpoutal na svém Twitteru divokou debatu, přistoupil Apple k odstranění KeyWatch z App Storu, a spolu s touto aplikací zmizelo několik podobných titulů, které se tvářily jako klávesnice pro Apple Watch. Tím ale záplavě podvodných aplikací v App Storu rozhodně nebyla učiněna přítrž, a Eleftheriou poukázal hned na několik dalších – byla mezi nimi například aplikace Star Gazer+, která má na App Storu hodnocení 4,4 a více než 80 recenzí a hodnocení. Opět se jedná o sotva fungující aplikaci na bázi týdenního předplatného, která se vcelku úspěšně snaží nic netušící uživatele přesvědčit o tom, že se jedná o funkční a užitečný nástroj. Vývojář Marco Arment navrhuje, že by jedním z řešením mohl být zákaz týdenního předplatného, které je pro podvodné aplikace typické. Další vývojář David Barnard zase doporučuje zvýšení přehlednosti podmínek nákupů v aplikacích a předplatného. Všichni, kteří zareagovali na Eleftheriousův příspěvek na Twitteru, se každopádně shodli na tom, že Apple má k podvodným aplikacím značně laxní přístup, který je rozhodně třeba zlepšít.

S jakými podvodnými aplikacemi jste se v App Storu setkali vy?

Dnes nejčtenější

.