Zavřít reklamu

Po týdnu se opět vracíme k naší třídílné recenzi datového úložiště TS-453D od společnosti QNAP. Jak jistě všichni víte, jedná se o poměrně žhavou novinku, která má rozhodně co nabídnout. V posledním dílu se podíváme na doposud nerozebranou možnost, jenž nám NAS nabízí. Tím je samozřejmě schopnost úložiště rozšířit o přídavnou PCIe kartu. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Možnost rozšíření

V první části naší recenze jsme si nakousnuli, že po odmontování všech šroubků se nám odhalí „vnitřnosti“ NASu a my tak můžeme vidět volný slot pro přídavnou PCIe kartu. Jak můžete v přiložené galerii vidět, odmontování není nijak složité a jednoduše nám stačí, když odšroubujeme pár šroubků a kryt opatrně sundáme. Zmiňovaný slot se nachází v zadní části. Pro naši recenzi si zde přidáme jednoportovou čtyřrychlostní 5GbE síťovou kartu, která dokáže posunout přenosové rychlosti na další úroveň. Pro odejmutí krytu je zároveň nutné, aby byl odemknut a zároveň odebrán přední kryt bránící hot-swap rámečky.

Instalace přídavné karty

Možná by vás mohlo napadnout, že jednoduše stačí kartu vytáhnout z balení a následně ji zapojit do NASu. Tento postup může být správný, ale v případě modelu QNAP TS-453D byste pravděpodobně nepochodili. Nyní totiž musíme vyměnit takzvanou záslepku. Spolu s kartou se v balení nachází konkrétně dvě záslepky, ze kterých si stačí jednoduše vybrat podle toho, která do produktu zapadne. V přiložené galerii opět naleznete kompletní postup její výměny.

Naštěstí se nejedná o nic složitého – nejprve je potřeba odšroubovat dva šroubky, které drží původní záslepku, následně zde „nacvaknout“ správnou variantu a opět zašroubovat. Nesmíme také zapomenout na oddělání poslední záslepky, která zaslepuje část úložiště.

QNAP zacvaknuti PCIe karty
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Samotné záslepky jsou navíc vcelku praktické. Jak si na snímcích můžete povšimnout, nachází se na nich legenda, která nás informuje o aktuální přenosové rychlosti. Jestliže dioda u portu karty bliká zeleně, znamená to, že plně využíváme rychlost 5 Gb. Jestliže dioda naopak bliká oranžově, tak pracuje na nižší rychlosti. Nyní nám už jen zbývá NAS zapojit a můžeme se vrhnout do propojení.

Jak NAS propojit s počítačem

Pro potřeby naší recenze budeme datové úložiště QNAP TS-453D propojovat s 13“ MacBookem Pro 2019, který je vybaven dvěma USB-C porty. Abychom dokázali naplno využít potenciál přídavné karty, budeme muset sáhnout po příslušném adaptéru, který nám umožní dosáhnout zmiňovaných rychlostí. Konkrétně využijeme QNAP QNA-T310G1T, který převádí Thunderbolt 3 až na 10 GbE a dokonce nabízí aktivní chlazení.

Nyní stačí zapojit UTP kabel do portu v 5GbE přídavné kartě a druhou stranu zapojit do našeho adaptéru. Ten následně pomocí datového USB-C kabelu propojíme s MacBookem. Nesmíme ještě zapomenout na nastavení MTU, což určuje maximální velikost IP datagramu v bajtech. Z tohoto důvodu stačí otevřít Předvolby systému, přejít do kategorie Síť, vybrat náš adaptér a vpravo dole kliknout na tlačítko Pokročilé. Z horní lišty nyní vybereme poslední možnost neboli Hardware a řádek Konfigurovat přepneme na hodnotu Ručně. Nyní už jen stačí úplně dole změnit hodnotu MTU ze Standardní na Jumbo. Změny samozřejmě potvrdíme klepnutím na OK a následně Použít.

Namapování NASu a test rychlostí

V současné chvíli bychom měli mít vše připraveno a můžeme se vrhnout do namapování disku a následné testování přenosových rychlostí. Mapování opět provedeme s pomocí programu Qfinder Pro podle postupu, který jsme si ukázali v předchozím díle naší recenze. Již samotná aplikace nás při identifikaci NASu informuje o tom, že je zapojena přídavná 5GbE karta.

QNAP TS-453D test 5 GbE
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Nejprve se na rychlost podíváme skrze webové rozhraní, konkrétně přes Monitorování zdrojů. Zde si vyzkoušíme rychlost zápisu, kdy z SSD disku v MacBooku budeme přenášet 10GB soubor na síťové úložiště. V tomto případě jsme se pohybovali kolem 422 MB za sekundu, přičemž jsme se v jednom okamžiku dokonce vyšplhali na perfektních 508 MB za sekundu. Pojďme se nyní opět přesunout do prostředí programu AJA System Test File a proveďme si benchmark.

AJA System Test File

Naši recenzi si završíme klasickým benchmarkovým testem. Abychom měli k dispozici pořádná data, nastavíme si aplikaci AJA System Test File tak, aby generovala videosoubor s rozlišením 2048×1080 o velikosti 4 GB s užitím kodeku 16bit RGB. I v případě tohoto testu jsme se dočkali téměř shodných dat, kdy rychlost zápisu činila 402 MB za sekundu a rychlost čtení 332 MB za sekundu.

QNAP TS-453D 5 GbE AJA
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Bonusový test s 10GbE kartou

Abychom otestovali datové úložiště co možná na maximum, rozhodli jsme se, že ještě přídavnou kartu s 5GbE portem vyměníme za QM2-2S10G1T, která dokonce nabízí 10GbE port. Jak můžete na snímcích vedle tohoto odstavce vidět, dokázali jsme se dostat na neuvěřitelné rychlosti. Rychlost čtení činila 673 MB/s a rychlost zápisu 451 MB/s. Co se týče benchmarkového testu, zde jsme se vyšplhali na 619 a 434 MB/s.

10G karta - AJA test
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Závěr

Nové síťové datové úložiště TS-453D od společnosti QNAP s sebou přináší řadu skvělých možností. Na první pohled mě produkt osobně nadchl svou jednoduchostí, za kterou se ale skrýval perfektní výkon, stabilita a rychlost. Dva již integrované 2,5 GbE porty můžeme považovat za obrovské plus. Co když to je ale pro někoho málo? V takovém případě není problém sáhnout po přídavné kartě a rozšířit si konektivitu o další port, který nabídne skvělých 5 GbE či více.

QNAP navíc nabízí řadu různých rozšiřujících karet, ze kterých nesmíme opomenout zmínit model QM2-2S10G1T. Tu bychom totiž mohli osadit dalšími dvěma M.2 SSD disky a k tomu všemu by nám navíc nabídla 10GbE port. Produkt můžeme bezesporu doporučit do větších domácností, menších či středních firem a pro vášnivé hráče s rozsáhlou herní knihovnou.

Dnes nejčtenější

.