Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Takové vyjádření je velmi předčasné. Až nejbližší rok ukáže, jestli je to trefa do černého nebo do vlastní nohy.

  Souhlas.

  Serverove ARM procesory pro cloud infrastrukturu diru do sveta neudelaly, pricemz prave zde je pro ne optimalni misto.
  V datovych centrech se resi spotreba kvuli fakturam za elektrinu a kvuli chlazeni, linuxu na serverech je uplne jedno, na jakem CPU bezi a Java/Go/Python microservicam je to jedno taktez.

  Zato na desktopu bez managed OS je zmena platformy poradna rana.

  A ano, díky tomu zaříznou virtualizaci, to je skutečně trefa do černého. Pokud to nějakým způsobem nevyresi, tak u me skončili. Vrati mi někdo prachy za Parallels? Tezko. Virtualizace je pro me dulezita, protože kromě grafiky a .NET Core na macOS potřebuji i Windows kvůli vývoji v .NET framework. A myslím, ze nejsem sam…

  Proč by měli zaříznout virtualizaci?
  1.) Na keynote přímo ukazovali parallels, takže asi s virtualizaci počítají.
  2.) Není to spíš zodpovědnost výrobce SW aby jeho produkt fungoval na nové platformě? Ví to minimálně dva roku dopředu a věřím, že i Apple poskytne součinnost.

  FYI:
  Senior Vice President of Engineering and Customer Support at Parallels, Nick Dobrovolsky, said that: „Parallels is proud to be working closely with Apple during this exciting transition, and we’re looking forward to launching support for future Macs with Apple Silicon.“

  V teorii souhlasím, ale… Proč by Microsoftu mělo nějak extra záležet na to, jestli jeho OS pojede ve virtuálce na konkurenční platformě? S ohledem na jeho dlouhodobou strategii naopak počítám s tím, že toho bude chtít využít ve svůj prospěch a nejspíš se najde dost takových, kteří opravdu kvůli tomu macOS opustí. A Microsoft bude doufat, že to bude znamenat zákazníky pro Surface, což jsou zařízení filosofií podobná Macbookům a iPadům.

  Výrobcem SW jsem měl v tomto případě na mysli spíš Parallels. Microsoft sám používá Windows 10 pro ARM na svých Surface Pro X. Celkově vnímám tento krok ze strany Applu jako odvážný, ale logický.

  Proc? Protože to v podstatě potvrdil jak Apple, tak Microsoft, cituji z clanku (viz nice). Samozřejmě doufám, ze to tak nedopadne a spolupráce Applu a Parallels bude probíhat v pořádku tak, jak ma.

  „Virtualizace operačního systému Windows je v otázce přechodu na architekturu ARM a čipy Apple Silicon poměrně palčivé téma. Samotný Apple totiž zatím ve vývojářské betě nenabízí možnost virtualizace takřka vůbec, ani pomocí VMWare a Parallels, a nejnovější prohlášení Microsoftu tomu na optimismu příliš nepřidává. Mluvčí společnosti se totiž vyjádřil ve smyslu, že Windows 10 pro ARM jsou dostupné pouze pro výrobce, kteří je následně předinstalují na svá zařízení. Na rozdíl od standardní verze Windows tak není možné operační systém instalovat či využívat kdekoliv jinde, což v případě virtualizace přidává pořádnou práci. Podobně je na tom i funkce Boot Camp, která umožňuje efektivně přepínat mezi dvěma operačními systémy, aniž by docházelo k zádrhelům nebo ztrátě dat.
  Podle prohlášení Microsoftu to ale zatím nevypadá, že by se společnost chystala svůj přístup změnit a nějak razantně přehodnotit stanovisko. Přesto je tu jistá naděje, jelikož se první Macy s Apple Silicon dostanou k zákazníkům až ke konci roku. To dává dostatek prostoru pro vývojáře, kteří mají aktuální Transition kit k dispozici, aby zapracovali na svých aplikacích. Přesto mají ztížené podmínky, jelikož virtualizaci systémů na bázi x86 nepodporuje ani stávající funkce Rosetta.“

Vložte vlastní komentář

celý text