Zavřít reklamu

Čím dál tím více technologických gigantů začíná pokukovat po skládacích telefonech, které mají poměrně velkou šanci odstartovat další revoluci na trhu a rozvířit dnes již stojaté vody. Pravdou nicméně je, že mnoho z nich u pokukování zůstává a k realizaci svých vizí se příliš nemá. Na reálný výrobek si tak ve výsledku troufne jen hrstka společností. Do první skupiny zatím patří i Apple, který minimálně svými patenty zájem o ohebné telefony již mnohokrát potvrdil. Nabízí se však otázka, zda se rozhodně v blízké době zařadit po bok inovátorů, nebo se bude držet zpátky. Přestože je kalifornský gigant již řadu let označován za velkého technologického inovátora, od kterého se revoluční produkty v čele tímto očekává, odpověď na otázku ohledně skládacích smartphonů z jeho dílny může být o poznání komplikovanější a nejasnější, než se na první pohled zdá.

Celý trh se smartphony tak nějak automaticky očekával, že se ponese současnost ponese právě ve znamení ohebných telefonů. To se ostatně i stalo a společnosti jako Samsung nebo Motorola přišly s na první pohled revolučními modely, které měly fungovat jako první a z velké části pokusné, generace skládacích telefonů. Jak Galaxy Fold od jihokorejské společnosti, tak Razr od Motoroly byly ale několikrát odloženy a ani přesto výsledky příliš neodpovídaly notně vysokým očekáváním. Z tohoto důvodu se donedávna ještě dychtiví výrobci smartphonů, kterých se na výrobu ohebných smartphonů dle velkého množství oficiálních či neoficiálních zpráv chystalo spousta, rozhodli své plány odložit na neurčito a s hromadnou výrobou raději počkat. Výjimkou je v tomto případě Apple, který tento trend úplně pominul a dál si jel ve starých, zažitých kolejích. A není divu, ač je v mnoha věcech jako jsou například bezpečnostní funkce napřed, na nové technologie se dívá racionálně a přistupuje k nim obezřetně. To se však nemusí líbit všem.

View this post on Instagram

My vision of iPhone 12 Flip📱

A post shared by Iskander Utebayev (@bat.not.bad) on

Již minulý rok spoluzakladatel Applu Steve Wozniak společnosti opakovaně spílal, že ztrácí inovační tempo a v konkurenčním boji prohrává na plné čáře. Někdy je však lepší brát podobné nářky s nadhledem než se zbytečně snažit být za každou cenu první a doplatit na to. A Samsung lze považovat za ukázkový příklad toho, že být první se v některých případech vážně nevyplácí. Po prvních testech Galaxy Fold se totiž na hlavu jihokorejské společnosti snesla lavina kritika, a to jak ze strany uživatelů, jejichž důvěra ve skládací telefony značně poklesla, tak ze strany recenzentů a testerů. Kdyby se podobného fiaska dopustil Apple, situace by byla ještě o poznání komplikovanější a s jistotou lze tvrdit, že by společnosti nějakou dobu trvalo z tohoto negativního PR vybruslit. Jinými slovy – zájem o skládací iPhone rozhodně je a v dohledné době nejspíše neustane, ale i tak si dá technologický gigant na čas a raději doladí všechny detaily před tím, než zařízení vypustí do světa. Největší hrozbou jsou v tomto případě paradoxně očekávání uživatelů, která jsou díky různorodým konceptům poměrně vysoká a často nerealistická. Finální technická řešení jsou ale většinou omezena jak technickými možnostmi, tak samotnou funkcionalitou a designem, tudíž jen málokdy odpovídají ambiciózním konceptům. V tuto chvíli tak nezbývá než čekat na to, až si bude Apple svou verzí ohebného telefonu zcela jistý a pokusí se jí ovládnout svět. Zda se bude jednat o plnohodnotný iPhone či jen doplňkovou řadu ke klasickým verzím však ukáže až čas, stejně jako to, jak úspěšný bude. Dříve či později nicméně tento model určitě dorazí.

Související články

Dnes nejčtenější

.