Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  S těmi cykly je to takhle hodně zjednodušené. Současné baterky mají takovou vlastnost, že nemají rády být ani úplně nabité a ani úplně vybité. Takže i u těch cyklů záleží v jakém rozmezí se nabíjí. Když budu neustále nabíjet z 80 na 100%, tak je to 20% a tedy budu nabíjet 5x na jeden cyklus. Pokud budu nabíjet z 60 na 80%, tak je to samé, ale baterka bude degradovat nesrovnatelně pomaleji.

  Nabíjím podle potřeby, vždycky celou noc, kabely i nabíječky používám různé, málokdy však originál a za těch cca 14 let co používám smartphone (ještě Windows Mobile jsem měla tu čest) se mi stalo jednou že jsem musela nechat vyměnit baterku dřív než jsem měnila telefon, bylo to u iP 3GS. Podle mě je lepší smartphone (a techniku obecně) používat než být jejím otrokem.

  S poslední větou naprosto souhlasím, ale s tím předtím už míň. Zrovna u nabíječek bych byl opatrnej. Ono nejde jenom o ten telefon. Známý, co vyhořel, protože ušetřil na nabíječce z Ali, by mohl vyprávět 😉

  to se vede kampaň zase proti číně?

  Jako kampaň… Tady v Evropě se prostě v podstatě nemůže dostat do prodeje nabíječka, která nesplňuje normy a můžete kvůli ní vyhořet. V Číně to není problém, takže ať si každý sám rozmyslí, jestli ušetří 300 na něčem, co mu vydrží několik let, a riskne to.

  Probud se!!!!!!!! Zijes v praveku nebo co?!!
  Implementace Ciny do cehokoliv(obchod, finance std.) je cesta do pekla, a to ve vsem. Podivej se okolo sebe a hlavne otevri oci!!!
  Z Ciny uz nejakou dobu prichazi velky problem a to je jen zacatek.

  Už mám i zkušenost, že bouchla originální nabíječka.
  A že se zde do prodeje nemůže dostat nabíječka, která nesplňuje normy? Ale může….
  I mezi neorigo jsou dobré kousky, jen nebrat vše.

  I to se stane. Oboje, proto jsem psal v podstatě. Asi jsem to nenapsal přesně, ale já jsem tím nemyslel origo vs neorigo. Já jsem myslel třeba něco za 2$ z Ali vs něco jako alza power.

  Mám „staromodní“ Nokii 2710. V červnu jí bude 10 let a mám v ní původní baterii, kterou nabíjím tak jednou za 5 dní (dle volání). Telefon už začíná pozlobovat a tudíž to vypadá, že baterie founek přežije.
  Podle mě to je hodně o tom, že výrobci nepotřebují dělat telefony, které dlouho vydrží, natož aby šel trochu v něčem opravit.
  Mají to nastavené tak, aby si člověk každý druhý třetí rok pořídil nov telefon.

  Otázka je, jak relevantní to je příklad. Kolik vydržela ta baterka, když byla nová? Kdyby to bylo třeba 8 dní, tak to znamená, že teď má zhruba 60% původní kapacity. A vydržet 5 dní je pořád úplně super. Jenže co když má 60% původní kapacity baterka, která na začátku vydržela jeden den? S tím už se žije hůř. Ale jinak je to, jak píšete. Tak jsou ty telefony dneska stavěné a kdo je takhle mění, tak prostě baterku vůbec řešit nemusí.

  Vždycky když vidím nadpis typu „Jak správně nabíjet mobil“, připomene mi to geniální scénku Miloslava Šimka s Luďkem Sobotou „Jak správně telefonovat“…

  S kabelama a adaptery je to nesmysl, ze si telefon povida s adapterem a kabelem. Muze se pouzit jakykoliv kabel i adapter a baterii neznicite. Nabijeni si totiz ridi telefon.
  Jasne, nepouzivat smejdy za 2 Usd, to da rozum, ale nutit nazor, ze jen origo adapter a kabel vede k nejlepsimu vysledku je blbost…

  Presne hlaska dne a vypovidajici o autorovi clanku kabel si povida s kabelem, jedine, ze kvalitni adapter ma bezpecnostni obvody a to je pravda.

  Část článku věnována “domlouvání se” kabelu s adaptérem platí především pro Power Delivery adaptéry a kabely, potažmo pro rychlonabíjení a jiné, než klasické nabíjení. Nabíjení pomocí Power Delivery (USB-C -> Lightning) se od klasického nabíjení v mnohém liší, například se zde využívají různé profily nabíjení a samozřejmě větší napětí. Do větších podrobností je tohle vysvětleno v jednom z předešlých článků: https://www.letemsvetemapplem.eu/2019/10/26/mohou-neoriginalni-kabely-a-adaptery-zpusobit-explozi-iphonu/

  Naše babča měla v domově důchodců mobil v nabíječe, která bouchla → kdyby spadl z poličky do postele, nechci domýšlet. Na oddělení vylítly pojistky a nebýt sestřiček, které měly ošetřovnu hned vedle, NEVÍM, NEVÍM, co by bylo za frmol…

  Moc daleko jsem nedocetl….. adapter vzdy oroginal k danemu telefonu, pokud neni, tal aspon kvalitni znackovy. Ale po kabelujsem dal necetl, kabel se rozhodne s adapterem nedorozumiva – co to ma znamenat, to uz dnes nikdo nerozumi ani malinko nikdo nicemu, nebo je tu jeden hlupak vedle druheho, pak se opravdu nedivim, ze nam rikaji ovce a nejen kvuli iphone.

  Pokud je tu jeden hlupák vedle druhého, pak vy k nim rozhodně patříte, neboť vaše čeština je jaksi z jiného světa a váš komentář je nesrozumitelný. Polepšete se a dejte nám, laikům, příště vědět, až budete chtít něco napsat!

  pri pouzivani neoriginalniho kabelu zacina odchazet power managment modul na zakladni desce iphone.. projevuje se to tak ze pretizenim tohoto modulu nejde na nabijecce touch iD.. A dela to kabel!!!!

  Nic neodchází, je to způsobeno kolísáním napětí a následným vytvářením elektromagnetického pole, které ruší senzor touch ID, spíše to způsobuje nabíječka než kabe

  ?? Co :D je jedno jaký kabel se použije pouze když je z Číny tak se telefon může nabíjet pomaleji jelikož si nemůže poslat protokol k nabíječce ale rozhodně to nevede k přetížení „power management modulu“ a to že na nabíječce nejde touch ID bude jiný problém iPhone nemám takže neporadím.

  To s Timo cykly je blbost. Každý akumulátor má určitý počet cyklu a když ho začnete nabíjet, tak se vždy odečte jeden a je jedno, jestli baterka měla 80%, anebo byla vybírá úplně = to znamená nechat vybít co nejvíc a když nabijite, tak vždy do 100 %.
  Nabíjením akumulátoru se zabývám už 20 let, takže vím o čem mluvím, navíc se původně myslelo, že litinový akumulátor nemá paměťový efekt, ale už bylo vědecký potvrzeno, že ho bohuzel má také.

  Cyklická životnost je ovlivněna kde čím a to včetně DOD https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

  Paměťový efekt existuje, ale není příliš silný a ztrátu kapacity z nej plynoucí lze obnovit několika úplnými cykly. Z hlediska životnosti baterie není výhodné ji vždy vyvíjet zcela. To se doporučuje dělat Výjimečně.
  https://phys.org/news/2013-04-memory-effect-lithium-ion-batteries.html

  https://www.notebookcheck.net/Lithium-Ion-Batteries-Charging-Guide-for-Maximum-Endurance.214714.0.html

  Dobrý den, rád bych Vám k tématu odeslal několik odkazů, ale nedaří se mi to. Zkusím poslat jen částečný odkazy.
  Cyklická životnost je ovlivněna mnohým a to včetně DOD batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

  Paměťový efekt existuje, ale není příliš silný a ztrátu kapacity z něj plynoucí lze obnovit několika úplnými cykly. Z hlediska životnosti baterie není výhodné ji vždy vyvíjet zcela. To se doporučuje dělat Výjimečně.
  phys.org/news/2013-04-memory-effect-lithium-ion-batteries

  http://www.notebookcheck.net/Lithium-Ion-Batteries-Charging-Guide-for-Maximum-Endurance.214714.0

  Další věc je koupit třeba mobil nebo náhradní baterii co dlouho leželo na skladě a baterie je podbitá a je problém s kapacitou ;-)

  Dovolte mi jeden ne příliš stručný komentář, „kvalita“ tohoto článku je totiž mimořádná. Obtížně v článku hledám fakt, se kterým bez výhrady souhlasím. Nepříjemné je mi též vyjádření pozitivního vztahu k „originálním dílům“, aniž by autor postoj podepřel patřičnými fakty.
  Jelikož se systém dlouhým komentářům brání, budu muset komentovat postupně (1/6).

  Kapitola pojednávající o originálním příslušenství je značně zjednodušená a nelze ji považovat za obecně platnou a obsahuje zcela bazální nepřesnosti. Za velmi nešťastně formulované považuji například následující tvrzení. „Originální adaptéry disponují složitými plošnými spoji, které adaptér dokáží také chránit před přehřátím či jiným selháním.“ Samotné plošné spoje jsou tvořeny izolací (obvykle skupina materiálů FR4) a vyleptanými měděnými cestami, toto z elektrického hlediska představuje pasivní prvky (R,L,C). Inteligenci obvykle zajišťují připájené díly v čele s integrovanými obvody a stejně tak to bude s uvedenými ochranami. Jak se kvantifikuje složitost plošného spoje? Článek „Mohou neoriginální kabely a adaptéry způsobit explozi iPhonu“ by si také zasloužil komentář, ale to už bych se rozepsal přes příliš. Na jedné straně obecně nelze tvrdit, že je nutné používat originální díly, na druhé straně se lze jistě domnívat, že tyto díly jsou z těch nejdražších a většinu jejich ceny tvoří marže. Sám bych se raději podobným zjednodušeným radám vyhnul a omezil se na konkrétní technické detaily.
  Apple je prestižní výrobce, produkty jsou inovativní a technicky na výši. Tento gigant ale jistě dobře platí nejen technikům, ale třeba také ekonomům. Nepochybuji o tom, že ceny výrobků Applu jsou v každém jednotlivém případě nastaveny tak, aby přinesly maximální zisk. Marže se napříč produkty velmi liší a paradoxně je často tím vyšší, čím nižší je přidaná hodnota produktu. Lidově řečeno, často platí, že čím větší pitomost od Applu kupujete, tím větší marže. Radit někomu, aby si kupoval originální kabel za x-násobek své hodnoty buď není příliš chytré, nebo je to účelové.

  V odstavci o ideální teplotě souhlasím, že se na životnosti baterie vysoká teplota podepisuje negativně. Dále je to ovšem opět velmi zajímavé. „V případě nízkých teplot se zase může stát to, že se postupným zahříváním zařízení začnou srážet kapky vody, a to klidně uvnitř vašeho zařízení…“ Tomuto má čtenář rozumět tak, že disipace energie uvnitř telefonu vede ke kondenzaci v tomto místě? Tedy voda kondenzuje na zařízení ve chvíli, kdy je vnitřně zahříváno? Toto je přinejmenším velmi nepřesné. Obávám se, že to svědčí o neznalosti středoškolské fyziky a nepřipadá mi vhodné podobné tvrzení publikovat. Voda kondenzuje na předmětech, které mají teplotu nižší, než je aktuální teplota rosného bodu, ten je dán parametry okolního vzduchu, zejména pak jeho vlhkostí a teplotou. Dobíjet se telefon při nízkých teplotách nemá z jiných důvodů, souvisí to s použitým typem baterie.

  Mýty o nabíjení zde již na pravou míru uvedl Jirka (11:20, 1.1.2020). Cyklická životnost je závislá na mnoha parametrech, nejčastěji se uvádí DOD (hloubka vybití), teplota a nabíjecí proud. Správné je také upozornit, že z hlediska životnosti není optimální stav 100% nabití, obvykle šetrné zacházení zahrnuje snahu neudržovat dlouhodobě baterii v plně nabitém stavu. Existuje teorie, která zastává zcela jiný přístup k životnosti baterií. Nehovoří o cyklické životnosti, ale o „rychlosti“ degradace za daných podmínek (teplota, proud…).

  Baterie od chvíle, kdy opustí výrobní linku už v podstatě pouze degraduje (zjednodušeno), za různých okolností je však míra degradace velmi odlišná. Není neobvyklé, že šetrnému uživateli baterie vydrží násobně vyšší počet cyklů než zcela shodný typ uživateli nedbalému.

  Nemám pocit, že tento článek čtenářům prodlouží životnost baterie, ušetří peníze nebo rozšíří vzdělání. Vzhledem k nepřesnostem může být dopad na čtenáře spíše negativní. Možná by ten příští zasloužil více času věnovaného rešerši a sebevzdělání.

  Přesně moje řeč, tyhle bláboly šašků který o tom nic nevědí, jako že se musí kabel domluvit s adaptérem, dělám elektroniku 45 let, a něco o tom vím, to máte to samé jako by se vypínač domlouval s lampičkou kdy se má zapnout. Blbosti blbosti.

  Nekteri tu mluvili o stare Nokii a vydrzi 5 dnu…a ze dnesni smarphone nevydrzi tak jaako stare telefony drive…pry ze vyrobci setri.
  Rekl bych, ze je to uplne jinak…dnes tel fony neustale datove komunikuji, maji spustene aplikace na pozadi, ktere casto odesilaji ci jinak „sbiraji data“ a timpadem naroky na baterii jsou mnohonasobne vyssi!! Pro priklad s vlastni zkusenosti…smartphone ktery v CZ siti vydrzel 1,5-2 dny vydrzel na dovolene na Kube 4-6 dni. Zkratka receno, na ostrove Svobody nebyly zadne datove site a tudiz zadne data pouzivane telefonem…
  Jinak clanek je fakt o nicem, cejal js m rady typu, v kolika o procentech nabijet/vybijet atd a nic!!

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.