Zavřít reklamu

Od poslední recenze Apple Watch Series 4 neuběhl ještě ani rok a už tu máme novou verzi a spolu s ní je tu recenze Apple Watch Series 5. Bohužel hned na úvod musím říct, že to, co se mi minulý rok líbilo, je již dnes samozřejmostí a novinek, které přinesly letošní modely, je skutečně poskrovnu. Bohužel tak Apple nutí recenzenty, aby se zamýšleli nad spoustou detailů, které dříve přehlíželi v zápalu novinek, jenž Apple u nové generace svých hodinek nabízel.

Pojďme tedy tentokrát trošku víc rozebrat to, co je tu již dlouhé roky beze změny a samozřejmě nesmíme vynechat ani ty dvě zásadní novinky, kterých jsme se u nového modelu dočkali. Recenze Apple Watch 5 je tu! Hned na úvod ještě dodám, že se budu věnovat především novinkám a věcem, které mě přijdou v současné době již zastaralé, jelikož jsou stále stejné. Detaily o tom, jak vypadají Apple Watch 5, respektive Apple Watch 4 se dozvíte v recenzi Apple Watch Series 4, kterou nalznete přímo zde.

Recenze Apple Watch Series 5

Unavovat vás na začátek tím, že Apple začal nabízet také verze s titanovým tělem, keramickým tělem nebo nové Hermés modely je vcelku zbytečné. U nás totiž i po letech máte stále možnost koupit pouze klasickou verzi nebo Nike edici. Pokud jste si bláhově mysleli, že po dvou generacích hodinek s LTE se operátoři u nás pochlapili a Apple je konečně může nabízet, pak zapomeňte. Bohužel ani letos se příchod LTE verze do ČR a SR nekoná. I nadále si můžete vybrat mezi variantou se 40mm velkým nebo 44mm velkým displejem. Balení samotných hodinek se nijak neliší od předchozí generace, vše opět najdete v úhledném boxu, ve kterém je zvlášť balen řemínek a zvlášť hodinky, aby Apple mohl kompletovat hodinky se řemínkem přesně podle objednávek.

V případě, že sáhnete po klasickém pryžovém sportovním náramku, který je součástí ceny, pak obdržíte stejně jako v loňském roce opět dvě velikosti náramku, aby padli jak na tenkou, tak na hrubší ruku. V balení dále naleznete magnetický nabíjecí kabel a navzdory tomu, že někteří čeští youtubeři tvrdí opak, v balení je samozřejmě také adaptér. Ten není k dispozici pouze u Apple Watch Series 3, což se však vzhledem k ceně za kterou je nyní Apple prodává dá pochopit. Malou drobností, které si všimnou pouze skuteční fanoušci je fakt, že Apple v letošním roce jak u nových iPhonů, tak i Apple Watch, začal dávát nápis také na přední fólii, která kryje displej zařízení. Jinak je vše při starém a v krabičce není co víc objevovat.

Pár novinek a tím to končí

Už když se podíváte na stránky samotného Applu, zjistíte, že nemá u Apple Watch Series 5 příliš co prezentovat, a tak většina z nových funkcí, kterými se chlubí, ve výsledku pochází z nového WatchOS a nikoli ze samotných hodinek. Další zajímavostí pak je, když si chcete Apple Watch na stránkách Applu porovnat s jinými, můžete tak učinit již jen s Apple Watch 3. generace, ve srovnání se kterými samozřejmě vynikají. To se však bavíme o dva roky starém modelu, ve srovnání se kterým naprosto stejně jako Apple Watch Series 5 vynikaly také Apple Watch Series 4. Apple má stále na webu skryté informace o Apple Watch Series 4, které podle něj mají procesor S4, který je 2x rychlejší než procesor v hodinkách Apple Watch Series 3. V případě nejnovějšího modelu pak Apple sice uvádí, že mají procesor S5. Vtip však je v tom, že tento procesor je opět až 2x výkonnější než procesor použitý u AW Series 3.

Když se zaměříme pouze na novinky, tak nové hodinky od Applu oproti předchozí generaci nabízí Always-On display, lepší detekci pádů, digitální kompas a 32 GB interní paměť, oproti předchozím 16 GB. Nic jiného se neodehrálo. Jelikož si minimálně display a kompas zaslouží vlastní odstavec, pojďme začít změnou paměti. Tu rozhodně přivítají nejen ti, kteří chodí s Apple Watch běhat a poslouchají hudbu přes AirPods, ale nově také všichni, kteří využijí App Store, určený přímo pro Apple Watch, který je poprvé dostupný s letošním operačním systémem WatchOS 6. Vzhledem k velikosti aplikací určených pro hodinky, vám interní paměť bude plně dostačovat a navýšení z předchozích 16 GB na současných 32 GB rozhodně uvítáte s tím, že vás nebude omezovat.

Co se designu a zpracování hodinek týká, je stále, jak bych to jen řekl, no prostě naprosto stejný jako před rokem. Tehdy se mi nový velký displej líbil, ale již tehdy jsem psal, že se těším, až u nové verze Apple zcela odstraní rámečky na krycím sklíčku displeje, které jsou pořád příliš velké a display je kam zvětšovat. To se však ani letos neudálo, a tak po stránce designu není vážně nic nového. Novou generaci od staré poznáte jen podle nápisu okolo senzoru srdečního tepu, jinak nemáte žádnou šanci obě generace vizuálně odlišit. Zpracování je stále na té nejvyšší úrovni a není mu co vytknout, design však po roce již nudí a chtělo by to alespoň drobnou změnu, třeba právě v podobě většího displeje, při zachování stejné velikosti hodinek.

AW 5 app store

Když už jsme u designu a zpracování, je tu jedna věc, kterou jsem do dnešního dne nepochopil. Jedná se o funkce pro měření plavání, reklamy Applu, jak s Apple Watch plavou profesionální plavci i běžní lidí a jak je super, že umí měřit plavání. To bych samozřejmě chápal, kdybych se pak na stránkách Applu nedozvěděl, že se na Apple Watch Series 5 stejně jako na nejnovější iPhone nevztahuje záruka při poškození kapalinou. Jinými slovy mě tedy nabádá Apple k tomu, abych dělal něco, co mi může poškodit hodinky a on mi pak neuzná záruku?

Always-On, technická dokonalost! 

Žádné rozmazání ani zastření obrazu, displej zkrátka jen zhasne!

To, co donutilo novináře během představení Apple Watch 5 k potlesku je bezesporu Always-On display. Tím se sice některé i levné hodinky a telefony z Číny chlubí již dlouhé roky, ale Apple jej opět dotáhl po technické stránce k dokonalosti a ukázal jej v době, kdy věděl že je téměř bez chybičky. Always-On je funkce, která umožňuje sledovat displej i v době, kdy je jeho podsvícení zcela vypnuté a on tak dokáže šetřit elektrickou energii, a přesto zobrazovat informace. Vše funguje tak, že pokud hodinky zrovna nemáte v poloze, kdy je přímo sledujete, tedy pokud neuděláte pohyb nebo nestisknete tlačítka, aby došlo k rozsvícení displeje, je místo toho, aby byl zhasnutý v takzvaném Always-On módu, při kterém vidíte to, co ukazuje ciferník. Čitelnost displeje v tomto módu je prakticky stejná jako když je displej rozsvícený. Technicky je vše řešeno dokonale a na rozdíl od levnějších hodinek, které mají podobnou funkci, nedochází k zastření ani rozmazání dat na displeji, ale zkrátka se jen vypne podsvícení. Pozorovací úhly, barvy a vše zůstává zachované a naprosto perfektní.

Vše má však malý háček a ten v případě této funkce přichází s tím, že je kompatibilní pouze s ciferníky a několika nativními aplikacemi od Apple. Jakmile chcete například sportovat a máte zobrazena data z nějaké aplikace, tato data neumí displej zobrazit v režimu Always-On a místo toho přes aplikaci hodí jednoduché zobrazení hodin a zbytek displeje rozmaže. Pokud používáte nativní aplikaci Aktivita, pak sice některé údaje vidíte, ale je jich méně než při zapnutém displeji. Funkce AlwaysOn je dostupná skutečně jen při pohledu na ciferník a některé nativní aplikace od Applu. To považuji za celkem velkou nevýhodu, protože zejména při jízdě na kole nebo cvičení by se rozhodně hodilo mít možnost sledovat své tempo pouhým pohledem na hodinky bez toho, aniž byste je museli rozsvítit a to i u jiných aplikací než je Aktivita.

Apple Watch AlwaysON
Apple Watch Series 5 se zapnutým displejem

U některých komplikací na cifernících pak dochází při spuštění funkce Always-On k inverzi barev, nejedná se však nic dramatického ale například políčko, co je vybarveno bílou barvou se vybarví černou barvou. Některé funkce pak na cifernících nejsou dostupné. Například při ciferníku, kde je jednou z komplikací digitální kompas, se data z něj přestanou objevovat a objeví se zase až po rozsvícení displeje. V režimu Always-On zkrátka nejrychlejší, co lze zobrazit je jednou za minutu změna času, ostatní rychle se měnící komplikace se vypnou, protože by se baterie vybíjela i při Always-On módu. Za mě osobně se tedy jedná o technicky dokonalé řešení, které umožňuje i na přímém slunci sledovat vše, co je na displeji bez toho, aniž byste jej museli rozsvítit. To, co je však technicky perfektní kazí výrazné omezení v podobě dat, která lze takto zobrazit.

Apple Watch Series 5 s displejem v režimu AlwaysOn
Apple Watch Series 5 s displejem v režimu AlwaysOn

Always-On si můžete také do jisté míry přizpůsobit, lze totiž nastavit, aby se v případě, kdy některá z komplikací na vašem ciferníku ukazuje citlivá data, právě tato data nezobrazovala. Jde tak typicky například o příští schůzky, emaily nebo srdeční tep. Tyto informace jsou pak v režimu Always-On vypnuty a zobrazí se pouze po rozsvícení displeje. Pokud vám navíc funkce nevyhovuje, pak je možné ji vypnout zcela a displej se bude zhasínat stejně jako u předchozích generací hodinek bez toho, aniž by cokoli zobrazoval.

Baterie, stále stejná písnička

S novou funkcí displeje souvisí také nejkontroverznější věc celých Apple Watch. Řeč je samozřejmě o výdrži baterie, která se v podstatě nijak zásadně nezměnila od představení původních hodinek 24. dubna 2015. I tehdy totiž hodinky stěží dosáhly výdrže jednoho dne s tím, že za den je nutno považovat skutečně jen 16 hodin, nikoli i noc. Většina lidí tak jejich dobíjení řeší právě přes noc, což je vlastně jedno, protože nativní aplikace pro měření spánku neexistuje ani v roce 2019 a pokud nechcete používat aplikace třetích stran, můžete přes noc nabíjet. Hodinky skutečně vydrží 18 hodin v provozu, což je jejich maximum a má to ještě jisté omezení.

Abyste dosáhli této výdrže, je důležité nepoužívat maximální jas displeje, hodinky používat skutečně jako notifikační centrum a příliš si s nimi nehrát. Jakmile je totiž začnete používat skutečně k tomu, abyste si zavázali své Nike Adapt BB, otevřeli auto nebo vypnuli klimatizaci a tak podobně, výdrž jde dolů. Když to však vezmeme v průměru a jste běžný uživatel, pak se skutečně na 18 hodin výdrže dostanete s tím, že budete mít zapnutý Always-On display. Pokud tuto funkci vypnete, dostanete se na zhruba na dva dny klidného provozu jako u předešlé generace.

AW5 bmw

Problém s výdrží ale nastává zejména při sportu. Říkáte si, že jdete na celý den na kolo a chcete si vzít pouze hodinky a AirPods? No to sice můžete, ale na měření trasy v tom případě rychle zapomeňte. Apple totiž sice sám uvádí na svých stránkách, že dokáží hodinky vydržet až 6 hodin cvičení venku se zapnutou GPS, ale také dodává, že to platí při připojeném iPhone, kdy se bere GPS právě z telefonu. Pokud chcete mít na zápěstí jen hodinky, telefon nechat doma a mít zapnuté trackování trasy pomocí vestavěné GPS v hodinkách, baterie se vybije po zhruba 3,5 hodinách.

Chápu, že jsme si na výdrž možná zvykli, ale přece jen nemohla se za čtyři roky někam posunout? Pořád se totiž bavíme o té stejné písničce a začínám mít pocit, že důvod, proč Apple zatím nepřišel s aplikací na měření spánku nesouvisí s přesností měření, ale spíše s tím, že by pak jen těžko vysvětloval, kdy mají uživatelé své hodinky vlastně nabíjet. Nabíjení zabere dvě a půl hodiny z 0 % an 100 %, na 80 % nabité baterie se pak z nuly dostanete za pouhou hodinu a půl, což jsou hodnoty, které rozhodně nejsou špatné.

Apple Watch 5 a digitální kompas 

Druhou letošní novinkou je digitální kompas, tedy věc, kterou Apple poprvé použil v iPhone 3Gs. Do hodinek se nicméně dostal až o deset let později. Apple Watch Series 5 obsahují samostatnou aplikaci, pomocí které spustíte digitální kompas, ten vás samozřejmě ukáže kromě toho, kde je sever také další zajímavé informace.  Apple Watch Series 5 využívají digitální kompas také v mapách, kde nově poznají, kam jste otočeni, stejně jako to umí již dlouhé roky iPhone. Navigace je tak pochopitelně o poznání jednodušší a intuitivnější. Součástí aplikace kompas je také sklon, tedy úhel, ve kterém držíte ruku vůči rovině, což je rozhodně vychytávka, která se může hodit a máte tak možnost si přibližně změří různé úhly.

AW5 kompas

Dále pak máte možnost zjistit přesnou zeměpisnou šířku a délku nebo také něco, co Apple poměrně záhadně nazývá „převýšením“. Tento název jsem zcela upřímně nepochopil. Jedná se totiž o klasickou nadmořskou výšku a nikoli o žádné převýšení. To je totiž nutné počítat pouze u nějaké aktivity, kdy například při běhu nebo jízdě na kole spočítá telefon nebo hodinky veškeré stoupání, které jste během trasy urazily, a to poté vyhodnotí jako celkové převýšení kterého jste dosáhli (tedy součet všech stoupání) a nebo jako klasické převýšení, kdy se pouze porovná nadmořská výška startu a cíle. To však kompas v Apple Watch samozřejmě nedělá, protože ani neví, kdy by byl virtuální start a cíl. Místo toho vám Apple Watch ukáží aktuální nadmořskou výšku, k jejímuž zjištění navíc musí mít povoleny polohové služby v rámci iOS.

Zda dokáží kompas využít vývojáři aplikací je teprve ve hvězdách, jeho využití se však nabízí v podstatě při všem, co dokáží Apple Watch měřit. Díky digitálnímu kompasu totiž dokážete aplikace udělat přesnější a výsledky jejich měření tak mají výrazně relevantnější data. Je však jen a jen na vývojářích, co dokáží s kompasem udělat a jak jej využijí. Jedná se rozhodně o skvělou novinku, která v současné době umí usnadnit život při orientaci v mapách, do budoucna však věřím, že toho zvládne ještě mnohem víc.

Závislost na telefonu mě už obtěžuje

Jako člověk, co pár posledních let používá vždy nejnovější Fenix od společnosti Garmin mám asi o chytrých hodinkách trochu zkreslené představy, ale upřímně řečeno to, co mi Apple Watch nabízí, se mi zdá zatraceně málo. I po těch všech letech a pěti generací na mě totiž stále působí výhradně jako displej a notifikační centrum telefonu. Pokud by byla v ČR dostupná LTE verze, pak by byl můj dojem zřejmě zcela jiný, ale takto si musím stát za svým. Všechna měření, všechny ty sportovní funkce a motivace k tomu, abyste vstali nebo dýchali, vše je to moc pěkné, ale teď myslím doslova jen a pouze pěkné. Apple vám sice kroky, počet hodin, co stojíte atd. zabalí do krásných kroužku, které se postupně vyplňují, ale příliš informací se o nich nedozvíte. Pokud nemáte v kapse telefon, jste bezradní úplně a hodinky se stávají méně než polovičními.

Apple Watch Series 5 recenze

Osobně mi vadí, jak moc povrchní je vnímání Applu, co se sportu a zdraví týká. EKG je úžasné a chtěl jsem hodinky především kvůli němu, dokud jsem nezjistil, že jediné, co je výsledkem měření je fakt, že mi hodinky řeknou, že nemám fibrilaci síní, tedy jedno ze stovek závažných srdečních onemocnění nebo poruch. Fibrilace síní je navíc porucha, kterou jste schopni poznat sami na svém těle bez hodinek. Proč v roce 2019 nemám možnost nativně měřit kvalitu svého spánku?

Abyste mě nechápali špatně, mě se strašně líbí to kam Apple směřuje pomocí svých hodinek, ale mám pocit, že to dělá strašně povrchně. Vadí mi, že nemohu využívat u jiných hodinek běžné funkce bez toho, aniž bych nemusel mít v kapse telefon. Vše je prostě až moc závislé na aplikacích ve vašem telefonu. Pokud bych mohl jít na procházku se psem, během které budu telefonovat přes hodinky a AirPods, není se o čem bavit a hodinky mají další skvělé využití, pokud však musím mít v kapse stejně telefon, pak mi hodinky i při takto banální věci nedávají příliš smysl a stejně volám pomocí iPhone a k němu připojených Airpods. Dokud u nás zkrátka nebude dostupný model s LTE, budeme se bavit pořád dokola o tom stejném a je úplně jedno, jak velký displej, jaký procesor nebo kolik senzorů hodinky nabídnou.

Apple Watch 5

Pro bažanty super, pro mazáky zbytečnost

Pro mě osobně jsou Apple Watch zejména o aplikacích a myslím si, že právě ty jsou to, co z nich dělá skvělého párťáka. Záleží čistě na vás, jaké aplikace používáte a jaké vychytávky chcete pomocí Apple Watch dělat. Já si například mohu zkontrolovat, kolik mám benzínu v autě, zapnout si klimatizaci nebo se podívat, zda je s ním vše v pořádku a případně jej lokalizovat, to vše díky aplikaci BMW Connected. Mohu si dokonce zavázat tkaničky na svých Nike Adapt BB. Potřebuju rozsvítit v kanceláři dřív než do ni vkročím? Žádný problém s Apple Watch a Philips Hue. To vše je jen špičkou ledovce a záleží tedy skutečně jen a jen na vás, zda chcete podobné vychytávky používat a máte je k dispozici. Pokud si řeknete, že světlo si rozsvítíte vypínačem, tkaničky si vážete už od školky sami a auto příliš neřešíte, pak si kupte například Garmin Fenix 5s. Pokud však hledáte hodinky, které vám usnadní život, jsou Apple Watch 5 v současné době tou nejlepší volbou na trhu. Záleží však zejména na tom, zda máte také všechny ostatní věci, pomocí kterých vám ten život mohou usnadnit. Apple Watch Series 5 jsou totiž bez všech aplikací pro mě osobně výrazně horší hodinky než třeba zmíněné Garmin. Je tedy nutné myslet především na to, zda máte dostatek aplikací, které vy osobně využíváte a tyto aplikace podporují Apple Watch. Pokud ano, pak není co řešit a budete nad míru spokojeni!

Co se majitelů předchozích modelů týká, pak přechod ze staršího modelu dává smysl pouze pro ty, kteří mají více než jednu generaci staré hodinky. Pro majitele Apple Watch Series 4 nedává upřímně řečeno přechod na novinku téměř žádný smysl a budete si sakra muset obhájit, že vám ten display a kompas stojí za to. Samozřejmě jsou zde také dražší titanové modely nebo keramická verze, které u loňského modelu nebyly dostupné. Pokud vás některý z nich nadchnul, pak se rozhodně jedná také o důvod k aktualizaci hodinek. Lidi, kteří mají již nějaký ten pátek jasno o tom, že hodinky od Applu chtějí a zkrátka jen čekali na novější model, pro ty je asi jasné, že mají jít do letošní novinky. Pokud však patříte mezi ty, jenž stále váhají, zda jim budou Apple Watch sedět a zda je dokáží využít, pak vám na vyzkoušení bohatě stačí Apple Watch Series 3, které koupíte za necelých šest tisíc korun, což je částka, u které si je skutečně můžete dovolit koupit pouze na vyzkoušení a pak je o nějaké ty dva tisíce levněji prodat.

Dnes nejčtenější

.