Zavřít reklamu

Stejně jako v několika uplynulých letech, i letos se jen pár týdnů před představením iPhonů rozhodl Samsung ze svého rukávu vytáhnout další zajímavý trumf v boji proti Applu a to ten s názvem Galaxy Note. Před malou chvílí jsme se totiž dočkali dlouho očekávaného představení zbrusu nového phabletu Galaxy Note 10, který navazuje na své úspěšné předchůdce Galaxy Note 9 a 8. A jelikož se jedná bezesporu o jednoho z největších konkurentů iPhonů a to jak stávajících, tak i chystaných na září, rozhodně se sluší mu na našem magazínu věnovat patřičnou pozornost a představit vám jej v celé jeho kráse.

Spekulace o hned dvou modelech Galaxy Note 10 se potvrdily. Šéf jihokorejského giganta DJ Koh nám totiž ukázal na pódiu v San Franciscu jak “menší” Galaxy Note 10, tak i větší Galaxy Note 10+. Není to však jen velikost, v čem se oba modely liší. 

Galaxy Note 10

Nejprve si pojďme přiblížit Galaxy Note 10. Ten bude v porovnání s předešlou generací – tedy Galaxy Note 10 – o poznání menší. Jeho tělo se smrskne konkrétně o centimetr na délku a půl centimetru na šířku. Díky výraznému zúžení rámečků kolem displeje se však jeho úhlopříčka oproti loňskému modelu téměř nezmenší, jelikož padne jen na 6,3” oproti 6,4”. V displeji nenajdeme žádný výřez či výrazný průstřel, ale jen relativně malý otvor umístěný těsně pod střed horního rámečku, ve kterém se ukrývá objektiv předního fotoaparátu. 

Některé uživatele může zarazit rozlišení displeje, které se oproti loňskému modelu zhorší na 2280 x 1080 pixelů při jemnosti 401 ppi (Note 9 se chlubil jemností 516 ppi). Může za to zřejmě použití nového typu displeje, který nese název Dynamic AMOLED a je využit jak v menším, tak i větším modelu. Displej zvládá HDR 10+ a je v něm integrována čtečka otisků prstů, stejně jako tomu je i u prémiových modelů z řady Galaxy S. 

Co se týče útrob phabletu, jeho srdcem bude po celém světě vyjma USA čipset Exynos 9825, kterému bude sekundovat hned 8 GB RAM paměti v případě LTE modelů a 12 GB v případě 5G modelů. Jedná se tedy o dvakrát větší RAM paměť než naleznete v iPhonech XS, což však nutně nemusí znamenat, že je Galaxy Note 10 lepší telefon. Je totiž potřeba brát v potaz zcela rozdílné fungování obou operačních systémů a tedy i zcela jiné využívání operační paměti. O poznání zajímavější než velikost RAM paměti je velikost interního úložiště. Ta je totiž 256 GB a nejde navýšit pomocí klasických microSD karet, jak bylo zvykem. Stejně tak byste tu hledali marně 3,5 mm jack konektor. S trochou nadsázky se tak dá říci, že Samsung novými Note 10 vyplul proti proudu a boří své zaběhlé pořádky. 

Jednou z největších zbraní letošních Notů bude zřejmě fotoaparát. U menšího Note 10 vsadil Samsung na celkem tři objektivy – konkrétně 12 MPx Dual Pixel s optickým zoomem a proměnlivou clonou, 16 MPx ultraširokoúhlý objektiv a 12 MPx teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem. Co se pak týče předního fotoaparátu, ten nabízí velmi slušných 10 MPx. Všechny fotoaparáty podporují HDR a nabízí velké množství různých režimů závislých především na softwarových úpravách. Samozřejmostí jsou například režimy pro focení v noci, díky kterým by měli být uživatelé schopni vytvářet i za nepříznivých světelných podmínek velmi kvalitní fotky. Zda tomu tak je či nikoliv však ukáže až čas a ostré testy. 

V případě operačního systému se nekoná žádné překvapení. Samsung jako již tradičně vsadil na ověřený Android a to konkrétně v nejnovější verzi 9.0 Pie, která by měla pomoci uživatelům využít potenciál telefonu na maximum. Za zmínku pak stojí mírně vylepšený S Pen, odolnost podle IP 68 či superrychlé drátové nabíjení. 

Galaxy Note 10 + 

Větší Galaxy Note 10 + se v mnoha ohledech svému menšímu bratříčkovi podobá. Po designové stránce bude takřka stejný, rozdílné však samozřejmě jsou úhlopříčky displeje. Note 10 + totiž nabídne 6,8” Quad HD + displej s rozlišením 3040 x 1440  pixelů. Prožitek ze sledování obsahu na tomto displeji by tak měl být o poznání lepší než z displeje u menšího Note 10, avšak i ten bude velmi kvalitní. 

Srdcem Note 10 + bude (nečekaně) též čipset Exynos 9825, který si však nebude muset vystačit “jen” s 8 GB RAM paměti, ale rovnou s 12 GB, čímž Samsung jasně ukazuje, že je tento model určen pro ty nejnáročnější uživatele. Základní interní paměť je 256 GB, která však lze na rozdíl od Galaxy Note 10 rozšířit paměťovými kartami a to až do velikosti 1 TB. Na nedostatek paměti si tak majitelé tohoto phabletu stěžovat rozhodně nebudou. My jablíčkáři můžeme jen doufat, že se Apple smiluje a v září představí i modely s obřím 1 TB úložištěm také. Jasně, pro každého sice není, své kupce si ale zajisté najde. 

V případě fotoaparátů se drží Note 10 + svého bratříčka. Na zádech tedy naleznete vertikálně orientovaný modul se třemi objektivy – konkrétně 12 MPx Dual Pixel s optickým zoomem a proměnlivou clonou, 16 MPx ultraširokoúhlý objektiv a 12 MPx teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem. Ve předním otvoru pak naleznete 10 MPx fotoaparát, přičemž podpora HDR a různých fotografických režimů je tu samozřejmostí. Note 10 + však dostal do vínku i speciální ToF snímač, který lze zjednodušeně popsat jako technologie měřící vzdálenost mezi snímačem a předměty před ní. Díky němu by tak měl být telefon schopen zachytit jednak o poznání kvalitnější fotky hlavně v portrétních režimech, ale těžit by z toho měla i rozšířená realita a podobné zábavičky. Na této technologii pracuje i Apple, avšak nasadit jí údajně hodlá až příští rok a to možná jen u iPadů. 

I u tohoto modelu je samozřejmostí podpora pera S Pen, které se mělo naučit i poměrně zajímavou novinku v podobě bezkontaktních gest, kterými půjde telefon v určitých částech systému ovládat. Rozhodně se tedy jedná o zajímavou vychytávku, která nejednoho milovníka technologií nadchne. 

Oba modely je možné zakoupit jak ve variantě s LTE, tak i 5G připojením a to celkem ve třech barevných odstínech – konkrétně v Aura Glow, Aura White and Aura Black. Telefon bude dostupný již od 23. srpna. Na českém trhu začíná menší Galaxy Note 10 na vcelku přívětívých 24 990 korunách a Note 10 + na 28 990 korunách. Předobjednat lze již nyní.

Předobjednávky Samsung Galaxy Note10/10+ 

– probíhají 7. 8. (22:30) – 22. 8.
Jako bonus k předobjednávce získá zákazník u MP:
– 5 000 Kč bonus k výkupní ceně stávajícího telefonu Samsung Galaxy Note 1 – 9 (musí fungovat)
– 2 500 Kč bonus k výkupní ceně telefonu jiné značky nebo Samsungu mimo Note

Podtrženo, sečteno – Samsung dnes večer představil skutečně skvělé telefony, které mají rozhodně co nabídnou a lecčím zaujmou i jablíčkáře. Jedná se zároveň o poslední vlajkový trumf z rukávu jihokorejského giganta, kterým by mohl Apple v letošním roce jakkoliv ohrozit. Na steč ze strany jablečné společnosti ale naštěstí už nebudeme čekat příliš dlouho, jelikož k představení nových iPhonů dojde již za pár týdnů. Nezbývá než doufat, že z nich nám spadne brada či nás minimálně zaujmou tak jako nový Galaxy Note 10. Sportovně totiž musíme přiznat, že ten se Samsungu opravdu povedl. 

Dnes nejčtenější

.