Zavřít reklamu

iPhone raketově ztrácí podíl na trhu, aktuálně je dokonce nejmenší za posledních 5 let. Na vině jsou podle slov analytické společnosti IDC především čínští konkurenti jako Xiaomi a Huawei, kterým se naopak podíl za poslední rok zdvojnásobil a roste i nadále velmi rychle. Zpráva si sice týká pouze EMEA, což je souhrnné označení pro regiony Evropy, Blízkého východu a Afriky, ale přesto tento dopad Apple v každém případě negativně pocítí.

Za první čtvrtletí 2019 bylo na trh dodáno necelých 84 milionů smartphonů, což představuje 3,3% pokles oproti loňskému roku. S tím, že trend nebude pokračovat věčně sice všichni počítali, ale že dopad pocítí pouze některé společnosti je poměrně neočekávaná novinka. Zatím co Xiaomi rostolo o 33% a Huawei o 66%, Samsung se propadl o 6.82% a Apple o rovných 22%. Příčinou nejsou pravděpodobně ani ceny. Ty zůstaly ve střední Evropě více méně stejné a na Blízkém východě a v západní Evropě markantně klesly. Situace se podle předpovědí nemá vyvíjet v průběhu roku o moc lépe.

Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Vzpruhou pro prodeje iPhonů by mohlo být představení skutečně inovativních modelů letos v září. Bohužel se však stejně jako vloni žádná revoluce nečeká. Většina uživatelů tak zkrátka nevidí důvod v koupi nového telefonu a raději zůstává na svém starém, byť stále funkčním modelu. Pokud tedy jablečná společnost nepřijde brzy s něčím vyloženě průlomovým, pravděpodobně se situace jen tak nezlepší. Moc tomu nepřidává ani nedávné zapsání Huawei na černou listinu USA a následná čínská odveta ve formě bojkotu čehokoliv od Applu. Právě Čína totiž tvoří jeden z nejdůležitějších trhů, na kterém Apple působí. Podle posledních údajů by to mělo být 20%, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Co na přestřelku mezi západní a východními společnostmi říkáte? A zaslouží si Apple takto dostat přes prsty?

iPhone

Související články

Dnes nejčtenější