Zavřít reklamu

Společnost Apple patřila a patří k průkopníkům na poli moderních technologií, přenosných zařízení, počítačů, operačních systémů a dalších mnoha věcí. Přesto zažila za svou existenci několik propadů, z nichž byl největší mezi lety 1994 až 1998, kdy Apple fakticky nedotáhl žádný ze slíbených kroků do konce, a začala ho pomalu porážet konkurence. Neprožívá však Apple podobné období i nyní?

Historie se má opakovat, co tomu nasvědčuje?

Apple se nedávno pustil do stavby enormního kampusu, kam postupně celý přesídlil, a už naplánoval další rozšiřování. Některá média to nevnímají úplně pozitivně, mluví se o příliš rychlé expanzi, která může společnost vnitřně zlikvidovat. Stejné obavy visely ve vzduchu v roce 1993, kdy nechal Apple zbudovat svůj první kampus a dělal „slepé investice“. Krátce poté přišla vlna nejistoty, která znamenala konec výroby některých počítačů Mac.

Podle některých zdrojů vnímal Apple v dřívější době trh příliš povrchně, a opilý svým úspěchem nevěnoval pozornost jeho skutečným potřebám. Největším problémem bylo, že se věnoval spoustě projektů najednou, a aniž by pořádně dotáhl ty hlavní, skákal bezhlavě do dalšího. Postupně tak ztrácel nejenom finanční zásoby, ale i své postavení a jméno.

Současnost je věrným odrazem minulosti

Když se znovu v Applu chopil moci legendární Steve Jobs, zvolil taktiku „méně je více“, takže ukončil nesmyslné projekty a zaměřil se na prodej výjimečných zařízení ve velkém množství. To se dařilo dlouhou dobu, a dá se říct, že i pod vedením Tima Cooka si stojí Apple dobře – jenomže v posledních letech je stále častěji kritizován, že už není onou vizionářskou společností, co udávala směr proudu.

Podle analytiků jsou současné kroky víceméně stabilním zdrojem příjmů, ale chybí jim dlouhodobá vize, jakou měl právě Steve Jobs. Analytici a kritici naopak vyzdvihují společnostem Microsoft a Google, ačkoliv byly jejich dosavadní pokusy o sesazení Applu na poli výpočetní techniky neúspěšné, spíše směšné.

Na druhou stranu ale musíme uznat, že ačkoliv jsou produkty Applu vysoce kvalitní, kdy dnes například úplně běžně a spolehlivě fungují staré iPhony 5S, zůstávají často „na stejném místě“. Úkazem jsou první tři generace Apple Watch, jejichž design se prakticky nezměnil, a podobně jsou na tom i další zařízení. Nejdiskutovanější iPhone se dle informací bude i letos držet designu iPhonu X s výjimkou zadní kamery, která prošla výraznou úpravou – parametry k lepšímu, vzhledově posuďte sami.

Rendery iPhonu 11: 

Aktuální postavení Applu už není tak neochvějné, konkurence neustále tlačí, ale společnost si i nadále drží věrné fanoušky. Dnes jsou zlaté časy 80. a 90. let dávno překonány, ale aktuální vývoj naznačuje, že se může opakovat stejná krize jako kdysi – téměř nekontrolované tempo růstu, výstavba kampusu, odkupování jiných společností či přecházení na vlastní výrobu klíčových komponent.

Pro lepší pochopení si připomeňme zásadní milníky

Zásadní průlom udělal Macintosh vývojem pokročilých konceptů, včetně prvního editoru digitálního videa QuickTime, vyvinul hlasovou syntézu, rozpoznávání hlasu, pokrokový hardware a na svou dobu ultrarychlý stolním počítač. Podílel se ale také na budování virtuální reality a sliboval lepší zítřky počínaje novou generací mobilních asistentů Netwon.

I přes velkou konkurenci vyšel Apple v 80. letech z boje jako vítěz, protože se řídil konceptem, že chce nabídnut mnohem více, než jenom vylepšený hardware. Vize společnosti inspirovala ostatní, její produkty i služby byly žádané, a Applu začalo období označované jako „zlatý věk“. Začátkem 90. let ovšem začínaly na Apple dopadat důsledky vlastní neúspěšné tvorby, a potýkal se i s problémy zvenčí.

Někteří kroky Applu nechápali, a sama společnost si zprvu nepřipouštěla, že by mohly být špatné. Ve skutečnosti ale existovala řada racionálních vysvětlení, proč špatné jsou. V 90. letech Apple definoval moderní budoucnost, k níž patřila ukázka znalostního navigátoru/hlasového asistenta a téměř magický Newton Message Pad, který prosazoval John Sculley, tehdejší generální ředitel Applu.

Apple slíbil vytvořit operační systém, který bude přívětivý i netechnickým uživatelům, a budou v něm moci vytvářet multimédia pomocí QucikTime, první platformy pro editaci digitálního videa pro osobní počítače. Tahle technologie se mimochodem objevila u Macu v době, kdy jiné počítače zvládaly sotva přehrávat jednoduché zvuky. Apple plánoval technologii vylepšit o pokročilé funkce pro 3D grafiku, tisk, vyhledávání lokálních dokumentů, vytváření a prohlížení virtuální reality pomocí QuickTime VR atd.

Apple udělal kus práce, ale zapomněl na své sliby

Ačkoliv se společnost doopravdy stala průkopníkem a předběhla svou dobu, zapomněla dát zákazníkům to, co jim bylo slíbeno. Začátkem 90. let tak začínaly Macu konkurovat DOS PC (tenkrát od největšího výrobce IBM), zatímco Apple stále pracoval na dokončení rozvojových plánů kampusu. Snažil se také dokončit systém Newton OS, a stále více se zabýval vedlejšími projekty jako byl vývoj herní konzole Pippin, nebo spolupráce s IBM a Motorolou na PowerPC čipech či na vývoji příští generace OS Taligent.

Společnost Apple kvůli tomu ztrácela průběžně své postavení, přicházela o zákazníky, a vize se pomalu rozplývala. Zvrat přišel až s nástupem vizionáře Steva Jobse, který v roce 2007 představil první iPhone, a později iPhone 4 v legendárním designu. Jobs chtěl se chtěl jednoduše zaměřit na produkty, jaké si můžou zákazníci dovolit, a vrátit tak společnosti ztracené postavení. Právě takový člověk, respektive impulz, však nynějšímu Applu zřejmě chybí.

Apple kampus - sídlo
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Uvidíme, jak se bude kalifornskému gigantovi dařit v následujících měsících či letech, které o jeho budoucnosti lecco napoví. Faktem je, že očekávání ohledně nových produktů a softwarů jsou velká a pokud se je Applu podaří naplnit, může se „znovu nakopnout“ a udávat směr jako dřív. Selhání by naopak znamenalo další problémy.

Apple Park
Zdroj: Instagram

Související články

Dnes nejčtenější