Zavřít reklamu

Nedávné spekulace o obnovení prodejů starších iPhonů v Německu se naplnily. Apple totiž ústy svého mluvčího agentuře Reuters potvrdil, že začne na tamním trhu prodávat upravené verze iPhonů 7 a 8, které již nebude moci Qualcomm napadnout kvůli porušení patentů. 

Modifikace starších iPhonů naštěstí nebyla pro Apple příliš složitá. Podle jeho slov totiž spočívala prakticky jen v tom, že ve svých starších telefonech přestal používat čipy od Intelu a nahradil je těmi od Qualcommu. Ten sice podle něj nabourává hospodářskou soutěž po celém světě a brzdí inovace v průmyslu, avšak jiný rychlý způsob k obnovení prodejů v Německu, než použít jeho čipy v iPhonech, zkrátka není. Soudní tahanice totiž zřejmě hned tak neskončí a čekání na její výsledek stojí Apple sta tisíce dolarů denně. V tuto chvíli je již iPhony možné objednat přímo z německého Online Storu, či si je odnést z některé z oficiálních kamenných prodejen. Cena, barevné varianty i kapacity samozřejmě zůstávají stejné, jako tomu bylo při prosincovém odebrání těchto modelů z nabídky. 

Poměrně zajímavé je, že přestože zakázal soud Applu prodávat jeho iPhony 7 a 8 už v prosinci loňského roku, příliš velký problém s jejich sehnání v zemi nebyl. Zákaz si totiž Apple vyložil po svém a stáhl je z prodejů jen ve svých obchodech a na eshopu, ale přes různé maloobchody je prodával i nadále. To se však Qualcommu nelíbilo a Apple začal za tento krok soudně popotahovat ve snaze zatrhnout mu i tento druh prodeje. Kalifornský gigant tak raději složil zbraně a své telefony poupravil, aby mohl na německém trhu de facto volně dýchat a neobávat se dalších žalob, který by mu podnikání v zemi ještě více znepříjemnily. 

iPhone 8 a iPhone 8 Plus:

Doufejme, že se tedy spor mezi Applem a Qualcommem tímto krokem konečně alespoň mírně urovná a prodeje iPhonů zde nebudou v ohrožení. A kdo ví, třeba bude toto malé smíření i základním stavebním kamenem pro nová pevná partnerství, ze kterých budeme nakonec těžit i my. Mnoho odborníků je totiž stále přesvědčeno o tom, že čipy od Qualcommu jsou ty nejlepší na světě a Apple by se k nim měl i přes spory vrátit. 

Související články

Dnes nejčtenější