Zavřít reklamu

Eddy Cue, který se v současné době stará v Applu o služby typu iTunes, přesně před 5 lety, tedy konkrétně 13. června 2013, svědčil u soudu, aby hájil obchodní strategii cupertinské společnosti týkající se tvorby cen elektronických knih v obchodě iBooks. Právě Cue je zodpovědný za iniciativu iBooks, a tak jeho svědectví bylo pro vyřešení případu velice důležité, jelikož vnesl do případu zcela nový pohled. Apple to však od platby odškodného stejně neuchránilo.

Historie soudního sporu iBooks

Všechno začalo už roku 2009, kdy se Apple začal bavit s pěti velkými nakladateli a domlouvat s nimi, aby mohl zvýšit ceny knih v rámci služby iBooks Store. Jednalo se konkrétně o následující nakladatele – Hachette Book Group, HarperCollins, Macmillan Publishers, Penguin a Simon & Schuster. Na zvyšování cen elektronických knih tyto společnosti slyšely, protože měly i ony dojem, že je konkurenční Amazon, který v té době vládl trhu s elektronickými knihami, prodává značně pod cenou. Ceny knih se totiž na Amazonu pohybovaly okolo 10 dolarů, kdežto Apple je chtěl prodávat za 14,99 dolarů, z čehož měly mít větší zisk i samotné společnosti. Když tedy nakladatelství na tuto nabídku kývly, Applu se de facto podařilo narušit obchodní model Amazonu. To se mu ale samozřejmě nelíbilo a podal celou záležitost k soudu.

Eddy Cue a jeho svědectví

Amazon sice zůstal lídrem na trhu v době, kdy se dostal případ k soudu, nicméně jeho tržní podíl klesl z 90 % na pouhých 65 %. Cue tehdy u soudu uznal, že ceny některých e-knih schválně vzrostly po otevření obchodu iBooks Store. Poté však podotkl, že to bylo spíše kvůli tomu, že nakladatelství nebyla spokojená s Amazonem, než kvůli tomu, co udělal Apple. S trochou nadsázky by se tedy dalo říci, že Apple udělal vůči některým nakladatelstvím dobrý skutek.

Cue prý řekl, že nevěděl, zda nakladatelé pracují dohromady (či se minimálně mezi sebou domlouvají), ale řekl: „Pokud spolu mluvily, předpokládal jsem, že s nimi bude snadnější uzavřít obchody.“ Federální soud nakonec prokázal, že se Apple s vydavateli spolčil a poškodili tak Amazon a napařil mu pokutu ve výši 840 milionů dolarů, kterou měl poškozenému vyplatit. Po sérii odvolání a dalších soudních tahanicích se nakonec Apple s Amazonem vyrovnali mimosoudně. Apple tehdy Amazonu vyplatil na 450 milionů dolarů, s čímž soud později souhlasil (jelikož sám doporučoval, že mimosoudní vyrovnání bude pro obě společnosti nejlepší). Na Apple poté dohlížel soudní zástupce, který ho měl za úkol sledovat, zda dodržuje antimonopolní rozhodnutí týkající se stanovení cen elektronických knih.

iBooks iPhone FB

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.