Zavřít reklamu

24. listopadu roku 1999 si mohl Steve Jobs připsat další položku do seznamu „non-Apple“ úspěchů. V kinech debutoval druhý díl úspěšného pixarovského animáku Toy Story – a stal se prvním animovaným sequelem v historii, který vydělal více, než originál.

Vzhůru do nekonečna a ještě dál

Původní Toy Story byl prvním celovečerním počinem studia Pixar. Na plátna kin přišel 22. prosince roku 1995. V první polovině devadesátých let minulého století – ale i poté – slavily v kinech obrovský úspěch disneyovky, jako Kráska a zvíře, Aladdin nebo Lví král, které lákaly diváky kombinací vysoce kvalitní animace, hlasů celebrit a speciálních efektů.

Toy Story 1

Příběh hraček ale způsobil revoluci tím, že byl historicky prvním kompletně počítačově animovaným celovečerním animákem. Srdce diváků si získal nejen převratnou animací, ale i samotným příběhem – a to už v lednu roku 1995 v průběhu double předpremiéry, kdy mu konkurovala disneyovka Pocahontas.

Na snímku se podíleli zejména Ed Catmull a John Lasseter, ale Steve Jobs strávil nad filmem nekonečné hodiny času, kdy poskytoval tvůrcům zpětnou vazbu. Do jisté míry se také zasadil o propagaci filmu: vybraným novinářům, které měl rád a kterým důvěřoval, ukazoval s předstihem kopie filmu.

Hračky jsou zpět

Animák Toy Story 2 byl původně plánován jako direct-to-video, nakonec se ale ukázal jako obrovský kinohit. Mezi hlavní přínosy Steva Jobse u prvního Toy Story patřilo vyjednání distribuce se společností Disney, u „dvojky“ byla jeho role ještě výraznější.

https://www.youtube.com/watch?v=3VbOLGJZNWk

Na počátku roku 1997 vlastně ještě nebylo zcela jisté, zda se produkce filmu ujme sám Pixar, nebo se na ní bude podílet ještě jiná strana. Steve Jobs se zasadil o to, aby se jednalo o pixarovský snímek, a rozhodl se sestavit produkční tým z řad zaměstnanců oddělení počítačových  her.

Toy Story 2 byl zároveň pro Jobse i důkazem, že Pixar produkci úspěšných filmů zvládá s přehledem a zaslouží si více prostoru. Spolu s Edem Catmullem se Jobs začal shánět po vhodných kancelářích – ideální prostory nakonec objevili v opuštěných konzervárnách v Del Monte. Stevu Jobsovi se velice zamlouvala myšlenka jedné velké budovy s atriem namísto několika oddělených budov.

One more thing…

Ze současné perspektivy může Toy Story 2 působit v portfoliu Pixaru i v životě Steva Jobse jako nepříliš významná položka. Stojí ale za povšimnutí, jaké změny se v Jobsově životě udály od uvedení prvního dílu Toy Story. V roce 1995 působil stále mimo Apple a zabýval se projekty, které se navenek nezdály být předurčené ke kdovíjakému úspěchu.

V roce 1999, kdy Toy Story 2 debutoval v kinech, byl již Jobs zpět v Applu – coby miliardář nejen díky velkému úspěchu Toy Story 2, ale i díky následné prvotní veřejné nabídky akcií společnosti Pixar. Toy Story 2 se do historie zapsal jako sequel, který po mnoha stránkách překonal původní snímek.

TIME Steve Jobs Toy Story 2 FB

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.