Apple představil 7. března 1989, tedy přesně před 29 lety, vertikální monitor pracující s barevnou hloubkou 8 bitů. Vertikální monitor s úhlopříčkou 14,2 palce byl navržen tak, aby přes celou obrazovku zobrazoval celou stránku.
Macintosh Portrait Display byl určen pro tvorbu textových publikací, přičemž stál 1 059 dolarů.
Macintosh Portrait Display se osvědčil zejména při navrhování časopisů díky rozhraní WYSIWYG (What You See Is What You Get), a tak uživatelé mohli vidět konečný výsledek dokumentu či rozvržení ještě před samotným vytištěním.
Vertikální monitor, tedy monitor, jehož vertikální rozměr byl větší než horizontální, představoval ekvivalentní papír formátu A4, pouze o něco větší. První společností, která vyvinula takovou obrazovku, však nebyl Apple, předběhl ho totiž Radius, který založili lidé pracující kdysi na počítačích Macintosh.
Mohlo by vás zajímat

Macintosh Portrait Display nabízel rozlišení 640 × 870 pixelů s hustotou pixelů 80 bodů na palec. Disponoval technologií proti zamlžení, nicméně nebyl dokonalý. V příručce bylo uvedeno, že monitor mohou poškodit vlivy životního prostředí. Co tím měla cupertinská společnost na mysli? Nesměl se dávat blízko jiných monitorů či elektronických přístrojů, jako jsou kávovary a kopírovací stroje, protože podle slov Applu tyto objekty způsobovaly dynamické zkreslení rastru, tedy pohyb či chvění obrazu.
Monitor se prodával až do prosince 1992.

Zdroj: Cult of Mac, Mac Collection
Aldus PageMaker pochopitelně navydal Apple. Jak název říká, Vydala ho firma Aldus, později koupená Adobe i s PageMakerem.
To boli zlate casy – aj Aldus FreeHand… A potom Adobe cely FreeHand zrusil.