Zavřít reklamu

Když se nad tím tak zpětně zamyslím, je to celé celkem zvláštní. Už deset let nepoužívám jiný operační systém než Mac a přitom jsem vystřídal v podstatě jen tři počítače. Nejprve jsem dlouhou řadu let používal MacBook Pro napojený na Apple LED Cinema display a nyní už asi třetím rokem funguji na kombinaci iMac 5K a přenosného počítače. Tím byl nejprve MacBook Air 13″ a když už začal mít po letech problémy s baterií, rozhodl jsme se jej vyměnit za novější model. Ovšem když sedíte drtivou většinu času u iMacu s 5K displejem, je pro vás pohled na displej MacBooku Air doslova utrpením. MacBook Pro jsem nechtěl protože výkon je to poslední co od počítače, na kterém píšu maily a používám Safari potřebuju a tak jsem začal pokukovat po MacBooku 12″ a i přes obavy z pro mě nezvyklé nové klávesnice jsem se nakonec rozhodl a pořídil právě tento stroj ve variantě Space Gray s 512GB pamětí.

Myslím si že jsem ten nejběžnější uživatel počítače a tak věřím, že možná pro někoho může být můj život s MacBookem 12″ inspirací. Používám jej totiž primárně skutečně jen na dvě nebo tři věci. Tou první a nejzásadnější je aplikace Safari, ve které trávím drtivou většinu času na MacBooku a to ať už při sledování videí na HBO GO a YouTube nebo při kontrole webů ve wordpressu. Z časových důvodů jsem si raději na MacBooku zablokoval Facebook a používám jej tak skutečně jen pro zábavu v podobě sledování videí a prohlížení webů nebo pro práci. Ta se kromě samotného prohlížeče odehrává také v aplikaci Mail, jenž je nedílnou součástí mého života a denně reaguji na desítky mailů. Výkon na tyto základní činnosti samozřejmě dostačuje a nemáte při nich žádnou šanci poznat, zda používáte nejnadupanější variantu iMac Pro nebo MacBook 12″. Zkrátka pokud jste běžný uživatel, výkon vám bude bohatě stačit a to i při prohlížení fotek ve vysokém rozlišení nebo sledování videí ve vysokém rozlišení. Samozřejmě se v případě MacBooku musíme bavit o výkonu, který dostačuje spíše na konzumování než vytváření obsahu, ale věřím, že to každý chápe.

MacBook 12

Díky tomu že je MacBook 12″ můj sekundární počítač neobsahuje téměř žádná data a nemám k němu připojena žádná zařízení. Díky tomu mohu mít vypnutý Bluetooth a další funkce, které by omezovaly životnost baterie. Počítač tak spolehlivě při domácím používání „večer v posteli“ vydrží zhruba týden při používání jedné nebo dvou hodin denně a když už musím vyrazit mimo domov, vydrží spolehlivě celý den.  Baterii tedy řešit nemusím a přiznávám, že po měsících jsem si zvykl už i na absenci Magsafe, ovšem stále bych byl raději, kdyby jej Apple dokázal vyřešit i v případě USB-C, ale co už naděláme. Výdrž baterie je tedy naprosto dostačující pro můj život a nemohu si na ní stěžovat.

Když cestuji většinou se snažím mít s sebou jednu tašku a to je vše a to i v případě kdy cestuji autem. Zkrátka většinou jednu na jednání, kde strávím jeden dva dny a nemám moc důvodů brát si tuny oblečení. Pořídil jsme si proto tašku ve velikosti, do které dám veškeré věci na dva-tři dny života, ovšem klasický MacBook Pro bych do ni již cpal jen těžko. Oproti tomu MacBook 12″ není problém do ní dát i s ochranným pouzdrem a vyrazit na cesty. Další obrovskou výhodou pro cestování je fakt, že díky USB-C adaptéru mi stačí jedna jediná nabíječka, pomocí které mohu nabíjet jak MacBook, tak i iPhone. Samozřejmě potřebujete stále dva kabely, což je velká škoda, ovšem s tím už z pohledu uživatele nic neudělám a rozhodně je lepší mít jednu nabíječku a dva kabely než dvě nabíječky a stejně tak i dva kabely. Nabíjení je navíc díky USB-C nabíječce nejrychlejší možné, a to jak v případě iPhonu tak i MacBooku, což je věc kterou často řešíme s Danem na hotelech, kdy je potřeba odejít na schůzku a dostat před odchodem do iPhonu ještě alespoň pár procent energie.

Samozřejmě někdo může namítat že nelze pracovat na počítači s jedním portem a najde mnoho dalších věcí které mu vadí. Na druhou stranu jsem se s počítačem v roce 2018 naučil pracovat jako s počítačem roku 2018, tedy s počítačem ke kterému nemám důvod cokoli připojovat, maximálně tak Porsche Design disk a to je vše. Je však důležité podotknout že to je můj sekundární počítač sloužící skutečně na konzumování obsahu, reagování na maily a kontrolu webů, což jsou činnosti, které zvládnete na trošku lepší kalkulačce. Ke svému iMacu 5K mám pochopitelně připojené veškeré kabely potřebné k synchronizaci Garmin Fenix 5, iPhonu, externímu disku, reproduktory, tiskárnu a mnoho dalších věcí. Proto pokud se pro MacBook rozhodnete, berte v potaz, že jej musíte vnímat skutečně jako sekundární nástroj nebo jako primární, ovšem v tom případě je již potřeba počítat s omezeními. Já jsme však nad míru spokojen a MacBook 12″ jsme si skutečně zamiloval.

Macbook

Související články

Dnes nejčtenější

.