Zavřít reklamu

Pokud jste se někdy pokoušeli přelouskat výstupy, které Apple čas od času zveřejňuje na svém blogu věnovanému strojovému učení, možná jste se v odborné terminologii stejně jako já ztratili. Nejnovější příspěvek z blogu je však poměrně srozumitelný a hlavně opravdu zajímavý. Apple v něm totiž vysvětluje, na jakém principu funguje výzva “Hey Siri”.

Vypadá to jednoduše, je to však zatraceně složité

Z popisu celého procesu jasně vyplývá, že ani se spouštěním Siri neměl Apple zrovna jednoduché pořízení. Postup, který musel kvůli rozpoznávání hlasu vymyslet a vytvořit, totiž jednoduchý vůbec není. Vše začíná u miniaturního rozpoznávače řeči, který je zabudován do koprocesoru ve vašem iPhonu či iPadu. Ten beží celou dobu (protože současně sleduje váš pohyb) a poslouchá, zda zvenčí nezazní “Hey Siri”.

Když tato slova detekuje, spustí detekční proces, jehož úkolem je zjistit, zda se skutečně jedná o váš hlas. Detektor používá technologii Deep Neural Network a převádí akustický vzorek hlasu na matematické vzorce. Z těch se pak pomocí pravděpodobnosti nebo chcete-li důvěryhodnosti vypočítá, zda se skutečně jedná o váš hlas.

Pokud se o váš hlas jedná (výsledek výpočtu je dostatečně vysoký), Siri se probudí a začne s vámi komunikovat. Jestli však nemáte štěstí a Siri svým povelem okamžitě neprobudíte, spustí se další procesy. Celá technologie se údajně na pár sekund “zcitliví”, takže dostane o něco větší pravděpodobnost, že váš hlas (pokud je autorizován) Siri probudí. Pokud však majitelem telefonu nejste, máte s největší pravděpodobností smůlu.

Pokud Siri nespustíte napoprvé, druhý pokus s největší pravděpodobností vyjde

Nemusíte se však bát, že by byl v krátkém intervalu, kdy se technologie “zcitliví”, telefon náchylnější k nabourání skrze jiný hlas. Apple tvrdí, že se mu podařila najít přesně ta hranice, která  se dá označit za bezpečnou a časově úměrnou tomu, aby se do telefonu uživatel buď dostal bez problému.

Nicméně se to, že vám Siri aktivuje cizí hlas, stát může. Abyste však toto riziko eliminovali na minimum, radí Apple na Siri hovořit a to i z různých míst. Tím, že ji budete využívat z různých místností s rozdílnou akustikou by se měla její přesnost zlepšovat.

Tak či tak jsou novinky o spouštění Siri poměrně zajímavé a vsadím se, že vás některé z nich překvapily. Za zdánlivě jednoduchým pokynem totiž stojí opravdu velké množství práce a využitých technologií, které mají přivést Siri k dokonalosti. Snad nám tedy Apple udělá radost a svou jablečnou asistentku vytvoří i v češtině.

siri

Související články

Dnes nejčtenější