Zavřít reklamu

Doba kdy jsme museli konvertovat naše horko těžko sehnané FLACy do Apple Lossless je definitivně pryč! Apple totiž začal podporovat nejkvalitnější hudební formát FLAC a co je nejdůležitější, nemusíte kvůli němu kupovat hned iPhone X. Apple totiž přináší podporu FLAC v rámci iOS 11 pro všechna nová zařízení jako je Apple TV 4K, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X, ale také pro iPhone 7. Jakmile nainstalujete na iPhone 7 iOS 11, můžete vesele přehrávat bezztrátový formát FLAC.

O podpoře pro bezztrátový kodek FLAC se Apple zmínil v technických specifikacích na svých oficiálních webových stránkách v popisu technických specifikací pro jednotlivá zařízení. Jediné v čem zůstává i nadále háček je fakt, že aplikace Hudba v našich iOS zařízeních v současné době nepodporuje formát FLAC. Samotná zařízení jej však nově budou podporovat a tak nezbývá než začít pro poslech hudby v nejlepší možné kvalitě používat alternativní přehrávače jako je VLC nebo Plex a další.

Apple stanovil jako požadavek pro přehrávání FLAC procesor Apple A10, takže na iPhone 6s nebo iPhone SE si bohužel poslech v bezztrátové kvalitě uživatelé neužijí, ale od iPhone 7 a iPhone 7 Plus není problém. Apple prozatím neaktualizoval technické podmínky u nových iPadů, ty však mají také procesory Apple A10X takže je velmi pravděpodobné, že se v nejbližších hodinách nebo dnech dočkáme informací o FLAC podpoře také u nových iPadů.

Zvukový formát MP3
Jistě se všichni shodneme, že nejpoužívanějším formátem v oblasti hudby je MP3. Ten se proslavil především díky své vysoké kvalitě v závislosti na malé velikosti výsledného souboru. MP3 je však ztrátově kompresní formát, což znamená, že při konverzi z původní nahrávky do MP3 dochází ke ztrátám, jelikož celý princip komprese je založen na vynechání informací, které člověk neslyší nebo je běžně subjektivně nevnímá. Ve výsledku v podstatě nic nepoznáte, ovšem podvědomě nemáte z výsledné skladby tak uspokojivý pocit jako v případě, kdy by tyto informace vynechány nebyly. Navíc v oblasti mluveného slova rozdíl znát je, jelikož je se často stává, že při kompresi je ztlumena první a poslední slabika slova a zkráceny pomlky mezi slovy, tudíž výsledný dojem nemusí působit nejlépe, není to však pravidlem.

Zvukový formát FLAC
V případě, že o tyto informace přijít nechcete přichází na řadu formát FLAC. Jedná se totiž o bezztrátový formát, tudíž veškeré informace jsou zachovány přesně tak, jak byly nahrány. To má za výsledek větší objem dat a tedy i výsledného souboru. FLAC je vhodný používat především v případě, kdy chcete z originálního CD dostat veškeré skladby do vašeho PC nebo Macu a disk tím tedy zálohovat, abyste v situaci, kdy se vám disk zničí nebo ztratí měli veškeré skladby přesně v takové kvalitě, jako byly původně na CD.

Související články

Dnes nejčtenější