Zavřít reklamu

Jednou z oblastí, ve které Apple kraluje již několik let je osobní asistence. Asistentka Applu – Siri, je aktuálně jedna z nejlepších nejenom mobilních asistentek světa. Největší výhodou zmiňované Siri je lokalizace – asistentka s vámi dokáže mluvit 21 jazyky v 36 zemích. Konkurence v lokalizaci značně zaostává, například Cortana kterou vyvíjí Microsoft umí 8 jazyků, Google Assistent čtyři a Alexa od Amazonu pouze dva. V iOS 10.3 se Siri naučila jazyk další – Shangajštinu, v reakci na tuto událost vyrazila agentura Reuters do Applu, kde se ptala inženýrů, jak se vlastně Siri dokáže naučit nový jazyk.

Na otázky odpovídal Alex Acero, který aktuálně vede tým pracující na osobní asistentce. Celý proces „učení se“ nového jazyka začíná tím, že skuteční rodilý mluvčí předčítají různé texty s různými přízvuky. Pracovníci Applu přepisují přesně každé slovo, které rodilý mluvčí vysloví – i v případě přeřeknutí je přeřeknutí zaznamenáno.

Tato surová data se následně převádí do takzvaného „algoritmického tréninkového stroje“, který se pokusí předpovědět transkripci libovolných řetězců slov. Čím více dat je do stroje (počítače) nahráno, tím přesnější je následně transkripce. Po několika desítkách vět, je již počítač schopný přepisovat mluvené slovo na text. Pracovníci stále přepisují ručně všechna vyslovená slova, a to hlavně kvůli slovům méně srozumitelným. Do této fáze se dostala i čeština, proto můžeme po stisknutí mikrofonu na klávesnici začít diktovat a iPhone automaticky přepíše vyslovená slova do textu.

Níže se můžete podívat vtipné odpovědi Siri.

Alex potvrdil, že pokud uživatel potvrdí možnost odesílání anonymních dat do Applu, tak chodí náhodně vyslovené přepisované věty do Applu, kde je opět pracovník prozkoumá a ještě jednou ručně přepíše. Aby mohl Apple Siri spustit, potřebuje stovky tisíc takovýchto dat.

Po získání potřebného množství dat, se spustí Siri v novém jazyce a naučí se odpovídat na základní otázky. Následně ji pracovníci naprogramují, a tak umožní Siri odpovídat na více používané dotazy. Poté jsou každé 2 týdny vydávány aktualizační balíčky, které přinášejí odpovědi na stovky dalších nových dotazů. Po vydání několika balíčků je obvykle Siri připravena na ostré nasazení do systému iOS či macOS. Musíme si však uvědomit, že proces přepisování a programování může trvat několik měsíců, ještě ke všemu, když má mnoho jazyků i různá nářečí.

siri

*Zdroj: 9to5mac.com

Související články

Dnes nejčtenější

.