Zavřít reklamu

twitterV dnešní době plné sociálních sítí má spousta lidí silné nutkání vyjádřit své pocity na Facebooku, Twitteru a podobně. Obzvlášť Twitter je v tomto ohledu mistr, slavné osobnosti tam často sdílejí své fotky, odkazy, ale hlavně své občas kontroverzní názory. To se ale může stát osudným, jelikož firmy a společnosti se o těchto tweetech samozřejmě dozví. Pojďme se podívat na 13 takových případů.

 

1. Tweet, co stál manažera z Houston Rockets práci

Chad Shanks zastával u Houston Rockets pozici manažera digitální komunikace, měl tedy na starost oficiální účet tohoto klubu na Twitteru. Když jeho tým měl Dallas Mavericks na lopatkách, přidal na tento účet „Shhhh. Jen zavřete oči. Za chvíli bude po všem.” K tomu přidal emotikon koně, což je oficiální maskot Dallasu Mavericks, a emotikon pistole. Za moment se Houstonu dostalo od Dallasu odpovědi: „To moc na úrovni nebylo, i tak vám ale přejeme hodně štěstí do dalšího kola.” To ale nebylo všechno. Rockets se omluvili a Shankse za nedlouho vyhodili.

2. PR konzultantka se stala nenáviděnou

Justine Saco, klasická PR konzultantka, měla na Twitteru pouze 170 followerů. To se ale rychle změnilo. Její svět se otočil vzhůru nohama, na chvíli se stala nejvíc nenáviděnou osobou na Zemi. V roce 2013 jela do JAR a tweetla: „Jedu do Afriky. Snad nedostanu AIDS. Dělám si srandu. Jsem přece bílá!” Sam Biddle, který píše o technologiích a má 15 000 followerů, si tohoto vyjádření všiml a rychle ho retweetnul. Lidé ten výrok odsoudili, začali hashtagovat #HasJustineLandedYet (přistála už Justine). Z toho se stal celosvětový hit. Sacco nakonec dostala padáka od svého zaměstnavatele IAC. Poté v rozhovoru řekla: „Nemyslela jsem si, že by to někdo mohl brát vážně.”

3. Chrysler poslal špatný tweet

Scott Bartosiewicz byl odborníkem na sociální média v Chrysleru a měl na starost oficiální účet na Twitteru. Jednoho dne, když byl v zácpě v okolí Detroitu, na Twitter napsal: „Přijde mi ironické, že Detroti je známý jako #motorcity, ale nikdo tu neumí pořádně řídit.” Problém byl v tom, že si spletl účty a místo toho, aby tento výrok napsal na svůj osobní účet, ho napsal na účet Chrysleru. Za chvíli ho Chrysler vyhodil.

chryslers-social-media-strategist-sent-the-wrong-tweet-from-the-wrong-account

4. Špatný čas pro vtipy o Japonsku

Gilbert Gottfried, sólový komik, dostal vyhazov od Aflac poté, co několikrát vtipkoval o Japonsku v době velkého tsunami roku 2011. Řekl například: „Japonsko je vyspělá země. Oni nejdou na pláž. Pláž přijde za nimi,” nebo „Japonsko mi zavolalo. Řekli, že tyhle vtipy jsou hitem v USA, ale že se v Japonsku potápí.” Aflac, pro který Gottfried natáčel reklamy, pro to ale moc pochopení neměl.

gilbert-gottfried-picked-a-terrible-time-to-make-fun-of-japan

5. Editorka CNN vzdala hold špatnému lídrovi

Editorka CNN Octavia Nasr přišla o práci poté, co se pozitivně vyjádřila na adresu lídra Hezbollah, což je teroristická organizace sídlicí v Libanonu. Přesně řekla: „Je mi líto, že umřel Sayyed Mohammad Hussein Fadlallah. Byl to jeden z obrů Hezbollahu, kterého jsem respektovala.” Nasr poté vysvětlila, že šlo o chybu, a že ten výrok napsala pouze kvůli Fadlallahovo názorům ohledně ženských práv. CNN ji ale i tak vyhodila, protože Nasr ztratila důvěru a kredibilitu.

a-cnn-senior-editor-lost-her-job-for-showing-respect-to-the-wrong-leader

6. Novinář zašel až moc daleko

Nir Rosen, novinář, který pracoval na zprávách o válce v Iráku, byl spolupracovník New York University Center on Law and Security, když se rozhodl zaslat tweet, s kterým si ale internet moc nerozuměl. Řekl: „Lara Logan musela odrovnat Andersona. Kde byl její kamarád McCrystal.” Logan je totiž korespondentka CBS, která byla sexuálně napadnuta během natáčení o Mubarakovo rezignaci v Egyptě. Rosenovo tweet ale referoval o Andersonu Cooperovi ze CNN, který byl na stejné události několikrát udeřen do hlavy. Rosen ale neskončil. Poté ještě přidal, že Logan je „obchodníkem s válkou,” a že nejspíš „byla ohmatávána jako tisíce jiných žen.” Po tomto skandálu se Rosen omluvil, NYU s ním ale přestala spolupracovat.

a-critical-journalist-went-a-little-too-far

7. Nikdy nevtipkujte o sexuálních vtipech ve spojení s nezletilou osobou

Catherine Deveny, australská komediantka, byla propuštěna novinami The Age poté, co odeslala tweet, ve kterém doufala, že si 11letá dcera „Crocodile Huntera” (Lovec krokodýlů) Steva Irwina užije sexuálních aktivit. The Age ji hned vyhodili se slovy „Moc děkujeme Catherině a její dloholeté práci u The Age, ale její názory nedávno publikované na Twitteru nesouhlasí se standardy The Age.” Deveny to ale nevzala dobře a odmítla se omluvit, protože její humor je „hluboce subjektivní.”

never-make-sexual-jokes-about-an-underage-person

8. Pozor, spoiler!

Nicole Growther byla speciálním hostem u TV muzikálu Glee. Tweetla: „K je PQ a Ka je PK.” Tomu my, běžní smrtelníci, rozumět nemůžeme. Fanoušci seriálu Glee ale hned pochopili, o co se jedná. Tweet totiž jasně referoval k maturitnímu plesu v nadcházející epizodě, kde se měl vyhlásit král a královna této události. Brad Falchuk, producent Glee, na tweet odpověděl: „Kdo si myslíš, že jsi, když zkazíš práci talentovaných lidí, kteří na tom pracovali několik měsíců? Doufám, že jsi dostatečně kvalifikovaná na to, aby si pracovala jinde, než v zábavním průmyslu.” Crowther hned nato dostala padáka, ale ještě k tomu všemu přidala: „Už nebudeme točit kvůli mé pitomé chybě, takže držte hubu, vy hateři, a nechte mě na pokoji. Musíte vyrůst a získat život.” 

9. Vyhazov před prací? Není problém

Občas se stane, že lidé dostanou padáka ještě před tím, než do práce vůbec nastoupí, a to všechno kvůli tweetu. Cella, zaměstnankyně pizzérie v Texasu, na Twitter napsala: „Fuj, zítra začínám v jedné fuck ass job.” Ne, tohle opravdu nejde přeložit do češtiny, snad chápete, že se slečně do práce prostě moc nechtělo. Jet Pizza, kde dívka měla druhý den zařít s prací, na její tweet ale narazila a okamžitě Cellu vyhodila. Nejlepší byla reakce majitele na Twitteru: „A… ne, zítra fakt nezačínáš! Teď jsem tě vyhodil. Hodně štěstí s tvým životem bez práce a bez peněz!”

this-texas-teen-got-fired-from-a-pizza-joint-before-she-even-started

10. Sportovní komentátor a tweet o manželství stejného pohlaví

Damian Goddard byl komentátorem v Torontu, když se na Twitteru vyjádřil o jeho pocitech ohledně manželství stejného pohlaví: „Kompletně podporuju Todda Reynoldse a jeho podporu pro tradiční a pravdivé manželství.” Tento tweet byl odpovědí na Todda Reynoldse, hokejového agenta, který kritizoval hráče New York Rangers Seana Averyho, který manželství stejného pohlaví veřejně podporuje. Zaměstnavatel Goddarda, Rogers Sportsnet, následně vydal prohlášení: „Pan Goddard tu pracoval jako nezávislý konzultant. V posledních týdnech se ukázalo, že se nehodí pro práci v naší organizaci.” 

a-sportscaster-shared-his-true-feelings-about-same-sex-marriage-and-lost-his-job

11. Rasismus a baseball

Mike Bacsik, bývalý hráč baseballu, dostal vyhazov od rádia, ve kterém pracoval. V roce 2010 tweetnul: „Gratulace všem špinavým Mexičanům ze San Antonia.” Reagoval tak na vítězství zmíněného města nad Dallasem Mavericks. Bacsik byl nejdříve suspendován, ale poté vyhozen. Později se omluvil: „Nebyl to dobrý vtip. Když takhle tweetujete, není to hra a neškodná věc. Takhle to nemělo dopadnout.” 

a-former-baseball-player-got-canned-after-a-racist-tweet
12. Politické vtipy na veřejnosti

Zaměstnanec televize MSNBC, který měl na starost oficiální Twitter účet, byl vyhozen poté, co tweetnul o svých politických názorech. Jeho tweet zněl: „Možná to pravé křídlo (myšleno politicky) bude nenávidět, ale všichni ostatní jděte na www: roztomilá reklama na Cheerios s míšenci.” Tweet tak vlastně říkal, že by konzervativci nesnášeli reklamu s rodinou, kde se objevovalo více ras. Hned poté se ozvala Republikánská strana a vyzvala televizní diváky, aby se přestali koukat na MSNBC. Navíc vyžadovala omluvu. Televizní stanice pak vydala veřejnou omluvu a člověk, který tweet vydal, dostal padáka.

13. Cisco a špatný komentář

22letá slečna Connor Riley dostala nabídku pracovat pro technologickou velkospolečnost Cisco. Na Twitter se i v tomto případě samořejmě dostalo. Ironický a nevinný tweet zněl: „Cisco mi nabídlo práci! Teď jen vyvážit tu tučnou výplatu s denním dojížděním a nenávistí vůči práci.”  O pár momentů později si tweetu všiml zaměstnanec Ciska Tim Levad, který odpověděl: „Jaký manažer tě zaměstnal? Jsem si jistý, že by ho zajímalo, že práci nenávidíš. My v Ciscu se na webu docela vyznáme.” Je ale potřeba dodat, že Riley vyhazov nedostala, jelikož v následujícím blogu vysvětlila, že tweet napsala poté, co nabídku odmítla.

*Zdroj: Business Insider

Dnes nejčtenější

.