Zavřít reklamu

Jack DorseyV roce 2011 koloval ve světě technologií jeden názor, jedna myšlenka, kterou předpovídala spousta lidí v oboru. Po smrti Steva Jobse se totiž spekulovalo o tom, kdo by ho mohl nahradit v roli největšího technologického guru. Tato volba padla na Jacka Dorseyeho, spoluzakladatele Twitteru a Square. Jack Dorsey měl podle mnohých potenciál ztělesnit stejné hodnoty, které představoval Steve Jobs – pracovitost, odhodlanost a schopnost předpovědět, co lidé v budoucnosti budou chtít. Ze všeho nejdůležitější ale bylo mít určitou vizi.

To všechno Jack Dorsey splňoval. Steven Levy, renomovaný novinář, o něm řekl: „Když lidé mluví o tom, kdo nahradí nebo se alespoň vyrovná Stevu Jobsovi, často zmíní Jacka Dorseyeho.”

„Talentovaní geekové dříve snili o tom, že jednou budou pracovat se Stevem; dnes si představují, jak pracují po boku Dorseyeho.”

Novinář pracující pro GigaOm Mathew Ingram jednou viděl Dorseyeho mluvit na konferenci. Příští den o něm napsal článek, ve kterém stálo, že Dorsey „je přinejmenším silným uchazečem v souboji o vyrovnání se spoluzakladateli Apple a CEO.” Ingram se zamyslel, „Může Dorsey změnit způsob jakým komunikujeme s technologií a se světem okolo nás tak, jako to dokázal Steve Jobs?”

Jedním z největších zastánců této předpovědi byl v oboru známý a respektovaný muž jménem Randy Wigginton. Když mu bylo pouhých 14 let, vstával v půl třetí v noci, aby pracoval na software pro počítače, které stavěl pro své nadřízené – pro Steva Wozniaka a pro Steva Jobse. Wigginton v Applu zůstal až do toku 1985, což byl stejný rok, ve kterém Apple opustil Jobs. Později začal Wigginton pracovat pro Google. V roce 2011 pracoval na novém startupu: druhé společnosti Jacka Dorseyeho jménem Square.

Jack Dorsey

Když Steve Jobs v listopadu 2011 umřel, reportér Newsweek Dan Lyons zavolal Wiggintonovi a ptal se ho na jeho dřívejšího šéfa. Na konci tohoto rozhovoru se ho Lyons zeptal na šéfa, pro kterého momentálně pracuje.

„V současnosti pracujete ve Square, což je společnost Jacka Dorseyeho, muže, který spoustě lidí připomíná Steva. Vidíte tuto spojitost?” zeptal se Lyons. „Ano,” odpověděl Wigginton. „Jack má vizi pro věci, které ještě neexistují. Pevně věřím, že Jack je příštím Stevem Jobsem v Silicon Valley.” Je pár důvodů, proč byla tato spojitost tak často zmiňována. Zaprvé, novináři milovali tuto myšlenku. Steve Jobs nebyl pouze tím nejlepším CEO v historii Silicon Valley, byl i tím nejzábavnějším. Steve byl inspirativní, často krutý, soutěživý, vtipný, s nikým se nepáral. Novináři tedy potřebovali někoho podobného.

Zadruhé, Dorsey a Jobs měli podobné životní příběhy. Oba se v průběhu studií vykašlali na vysokou školu. Oba založili firmy, které změnily svět. Oba poté ze stejných firem dostali padáka. Oba se do stejných firem později vrátili. Třetím důvodem je to, že se zdálo, že tuto spojitost sám Dorsey lehce podporuje. V létě 2012, někdo vytvořil blog na Tumblr jménem „Duše Steva Jobse.” Spekuluje se, že tento blog byl výtvorem zaměstnanců Apple. Blog publikoval jeden článek. Nadpis zněl „Myšlenky o Jack Dorseyovi, podle Steva Jobse.”

Článek byl napsán jako dopis a byl věnován Jackovi. „Nemám problém s tvým úspěchem,” začínal. „Problém je, že si totálně ukradl mou identitu. Jsi obrovský zloděj. Nemyslím to v malém měřítku, naopak, v tom největším. Nesnažíš se být příštím mnou, snažíš se být mnou.” Poté dopis bod po bodu vysvětloval, co všechno Dorsey uskutečnil, aby se přiblížil Jobsovi. V příloze dopisu byla fotografie Jobse s jeho ikonickými kruhovitými brýlemi a fotografie Dorseyeho, na které nosí naprosto identické brýle.

Jack Dorsey

Součástí dopisu také byly různé citace. V roce 1987 řekl Jobs magazínu Playboy, že poté, co byl vyhozen z Apple, se cítil, jako by ho někdo uhodil pěstí do břicha. Další citace znázorňovala, jak Dorsey jednou řekl Vanity Fair, že po padáku z Twitter se cítil, jako by ho někdo uhodil pěstí do břicha. Dopis také odkazoval na video, ve kterém Steve Jobs říká o Apple produktu, „Že nic podobného nikdo před tím nedokázal.” Další odkaz směřoval na video, ve kterém Jack Dorsey říká to samé. Dopis je tedy veden v tomto stylu, který ukazuje, jak se Dorsey neustále snažil přiblížit Jobsovi. „Je ti to tedy jasné?” říká dopis na konci. „Přestaň se snažit být mnou. Přestaň se snažit být příštím mnou. Buď prvním Jackem Dorseyem. Tvůj čas je omezený, neplýtvej ho žitím mého života.”

Následovala vtipná věc od doby, co někdo zveřejnil zmíněný dopis na Tumblr před dvěma lety. Chytří lidé v oboru přestali říkat, že Jack Dorsey je příštím Stevem Jobsem. Proč? A co se s Jackem poté stalo?

Příšerní první CEO

Co často lidé zapomínají je to, že vyhazov Steva Jobse z Apple v roce 1985 byl rozhodně správný krok. V této části jeho kariéry bylo s Jobsem abslolutně nemožné pracovat – Jobs byl nedůtklivý, hrubý a krutý. Měl skvělé nápady o produktech, ale nebyl schopen je naplánovat na čas či pod rozpočet. Přesně takhle se choval i Jack Dorsey. Byl velmi špatným prvním CEO. Dorsey byl ale špatným CEO Twitteru kvůli jiným důvodům než Steve v Apple. Zatímco Jobs byl krutý, Dorsey byl nešikovný.

V prvních kapitolách knížky „Hatching Twitter” (Zrození Twitteru) od novináře New York Times Nicka Biltona se píše o neschopnosti Dorseyeho a jeho špatných manažerských rozhodnutích. Kniha odhaluje příběh o tom, jak jednoho dne na konci Dorseyeho pozici jako CEO k němu a k celému představenstvu přišel jeden z top inženýrů.„Máme problém,” řekl. Tento inženýr, jménem Greg, přišel na to, že firma nemá zaznamenané žádné zálohy všech dat.

„Když databáze teď hned spadne, přijdeme o všechno,” řekl Greg investorům. Tím vším myslel opravdu všechno. Každý tweet, každé přihlašovací ID, celý kód Twitteru. Představenstvo z toho samozřejmě šílelo a představovalo si, jaká katastrofa by celkem lehce mohla nastat. Odešli z místnosti a sešli se s dalšímu inženýry Twitteru, kterých se zeptali na Dorseyeho. Dostalo se jim odpovědi: „Inženýrství a všechny operace jsou v katastrofálním stavu.” „On je skvělý člověk. Výborný kamarád. Zábavný šéf. Ale nemá to v hlavě srovnané.” „Je jako zahradník co se stal prezidentem.”

Na Dorseyeho obhajobu je nutné podotknout, že v této době bylo velmi těžké Twitter řídit. Společnost zaměstnávala několik anarchistů. Tradicí byly týdenní „stand-up” meetingy, kde všichni měli stát a poslouchat. Všichni až na anarchisty samozřejmě. Ti po celou dobu meetingu seděli a nadávali na manažery, kteří je vyzvali k tomu, aby si vstoupli. Jednou jeden chytrý manažer tento trend změnil a všem nařídil, aby si sedli. Co udělali anarchisté? Vstoupli si a vydrželi tak celý meeting.

Dorsey nikdy nebyl schopen tento chaos vyřešit. Z části to bylo proto, že byl rozrušený a věnoval se i jiným aktivitám. Biltonova kniha říká, že Dorsey často odcházel v 6 hodin večer připraven na jiné aktivity, jako na hodiny kreslení, jógy či vyrábění šatů. Je možné, že se Dorsey s anarchisty neuměl vypořádat, protože jedním z nich sám byl. Na předloktí má tetování symbolizující zmíněnou filozofii. Abychom byli k Dorseyemu spravedliví, musíme říct, že on nikdy nebyl skutečným CEO v Twitteru. Samozřejmě to byla jeho oficiální pozice, ale většina rozhodnutí a skutečné síly byla v rukou jiného spoluzakladatele: Eva Williamse.

V začátcích Twitter byl pouze jedním z dalších projektů Eva Williamse. Když to začalo vypadat, že se Twitter postará sám o sebe, tak se Williams zeptal Dorseyeho, jestli nechce být CEO. Williams si ponechal 70% společnosti a Dorseyemu dal 20%. V dobách Dorseyeho coby CEO firmy Williams dělal skutečnou práci všech CEO. Staral se o fundraisingové aktivity a nabídky. On zaměstnával lidi a rozhodoval o všech pozicích.

Jack Dorsey

Dorseyeho plat v té době byl $70 000. Jack byl ale více produktovým manažerem, než hlavním šéfem. Většinu času měl po svém boku tým okolo 12 lidí. Jednou uspořádal Dorsey párty na počest začátku Twitteru. V Biltonově knize se píše, že se Dorsey pořádně opil z několika vodek a Red Bullů a spadl na obličej. Zranění bylo ošklivé a musel do nemocnice.

Právě díky takovýmto chybám, společně s nepořádkem ve financích a v datových zálohách a hlavně díky tomu, že se Twitteru moc nedařilo se Williams rozhodl, že on sám chce být CEO. S pomocí investorů, které si sám vybral, Dorseyeho vyhodil a udělal z něho pouze čestného člena představenstva. Tento titul umožňoval Dorseyemu říkat, že je stále členem společnosti, realita ale byla jiná, jeho pravomoce byly naprosto nulové.

Související články

Dnes nejčtenější

.