Zavřít reklamu

VinylDigitálne predaje hudby vo svete klesajú a Apple si to všíma už nejaký čas. Práve preto za účelom zabránenia poklesu tržieb spustil službu iTunes Radio a odkúpil Beats Music, no či sa dvojica streamovacích služieb uchytí, to ukážu až ďalšie roky. Zaujímavosťou však je, že ľudia sa začínajú z digitálnej distribúcie vracať opäť k tradičnej fyzickej a tým nemyslím CD. Vo Veľkej Británii totiž hudobné obchody zaznamenali od začiatku roku viac ako milión predaných hudobných platní a teraz vo vianočnom období sa očakáva, že ich predaje budú ešte vyššie!

Mimochodom, ten milión predaných platní predstavuje novodobý rekord, keďže tak veľké množstvo platní sa vo Veľkej Británii predalo naposledy v roku 1996 – sedem rokov pred spustením kráľa digitálnej distribúcie, iTunes Store. Hudobné obchody tak na platniach zarobili viac ako 20 miliónov dolárov a očakáva sa, že obchody zarobia ešte viac. Očakáva sa, že do konca tohto roku sa podarí zvýšiť počet predaných platní na 1,2 milióna kusov. Pre zaujímavosť, v roku 2012 sa vo svete predalo 4,5 milióna vinylov, kým v roku 2007 to bolo len 990 000 kusov. Prečo sa však ľudia začínajú vracať z digitálnej distribúcie naspäť k fyzickej? Môže byť na to viacero dôvodov.

V prvom rade to je kvalita zvuku. Tá je oproti digitálnej hudbe  (MP3, MP4) na dokonalej úrovni a navyše s dnešnou technikou si môže človek kedykoľvek prekonvertovať na bezstratový formát a ten vložiť do svojho iPodu – keby to potreboval. V druhom rade za to podľa odborníkov môže fakt, že ľudia pokladajú platne za nádherné dedičstvo, artefakt a aj preto vinylové platne prežili éru CD a DVD a dokonca zotrvávajú a ich predaje rastú v ére digitálnej hudby. Tiež za to môžu rôzne akcie, ktoré podporujú predaje platní – napríklad 12″ platňa Random Access Memories od Daft Punk sa stala najpredávanejšou platňou v histórii istého obchodu.

*Zdroj: MixMag.net; Billboard.com

Dnes nejčtenější

.