Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Otázkou je jestli unikátní listování nezruší i u iOS…blbý jsou na to dost. U počítače se to zas až tak nehodí- nedrží se jako kniha, ale být to tam mohlo.

  Dovoľte sa mi zasmiať, lebo vám chýba vizuál ako z iOS. Toto nie je iOS, ak si autor nevšimol a „pretáčanie listov“ by za prvé vyzeralo blbo na Macoch, keďže PC nie je kniha, ani sa tak neovláda ani nič a za druhé ak autorovi chýba taká banalita ako vizuálny efekt, tak to je na zaplakanie, než aby mu chýba nejaká funkcionalita, ktorú by ocenil viac ako grafický efekt.

  Ten Jaro je fakt magor. Ta aplikace je úžasná. Perfektně ladí do OS X stylu. Otáčení jako stránek – ano, uznávám, že na iPadu je to prostě zajímavé, ale že by to byl unikátní efekt? V tom případě knihy, co mám teď vedle sebe mají v sobě zabudovaný unikátní efekt? Notak, pouze běžnou věc přenesli do počítačové. A víte, co je absolutně nejhorší aplikace v současné době na OS X Mountain Lion? Kalendář! Skeuomorphismus to zabíjí. A jak jezdit po měsících? Je tam ten tvůj unikátní efekt. A ten je šílenej. Neuvěřitelně šílenej.

  To, že je to možná hezké na pohled, ještě neznamená, že je to praktické. A funkční. A zapadá do stylu OS X. O Macu by fakt měli psát lidi, co Mac používají, protože ten, kdo to používá, takové bláboly napsat nemůže.

  Ještě dodám: slovo magor jsem použol s nadsázkou, nechtěl jsem ho tím urazit, přestože mi poslední dobou jeho články moc nevyhovují.. napsal jsem to blbě. Jinak, než jsem myslel.

  1. v češtině se jména skloňují, když už si tu hrajeme na zdvořilosti, správně je to „pane Valento“.

  2. jaro nenapsal, že jí vyzkoušel. Do hlavy mu nevidíme //stejně, jako nikdo nevidí do hlavy mně

  3. je rozdíl mezi 5 minut hrát a nějakou dobu skutečně používat. Za 5 minut se toho moc stihnout nedá.

  4. možná se pletu, ale iMac G4 podporuje nanejvýš OS X 10.4/10.5 podle verze. A upřímně, oproti 10.8/10.9 chybí znatelná spousta funkcí. Je to možná hezké na to „mít ho“, ale pracovat se na tom podle mě už moc nedá, vzhledem k neaktuálnostem sw, apod. Možná mi Jaro nedá za pravdu, ale co jsem tak pochytil z toho, co tu píše za články, tak používá počítač s Windows 8. Ano, je to jeho výsostné právo a těžko říct, zda je to proto, protože mu OS X nevyhovuje, nebo jen proto, že zkrátka nemá nejnovější OS X a tím pádem ani všechny funkce. Popravdě, když jsem se zpětně díval, jak se postupně Mac učil některé softwarové funkce, tak před pár lety by mě asi zas tak moc nenadchnul, ale možná se pletu. Těžko říct.

  5. abych vysvětlil, co jsem tou čtyrkou chtěl říct: Jaro dělá na Windows 8, který je totálně jiný než OS X. Těžko tedy proto může hodnotit aplikaci pro OS X za 5 minut, když v tom systému sám nedělá a je jen zvyklý na iOS. Takový článek lidem, co používají OS X nic nepřinese, ba naopak. Možná se ale pletu a na své G4 je často a dělá na ní. To už musí Jaro říct.

  6. Není samozřejmě nic špatného, že je zvyklý na to, jak to je na iOS, ale musí si uvědomit, že na Macu se dělají jiné věci, než na iOS. iOS = konzumace obsahu; Mac = vytváření obsahu. Těžko si dokážu představit přečíst knížku na Macu. Podobně jako iPhonu. Ano, může to jít, ale nebude to tak pohodlné jako na iPadu. Pár stránek tak jde, ale celá knížka? To si nedovedu představit. Apple sám řekl, proč hlavně bude iBooks pro OS X (samozřejmě kromě toho, aby si zvýšili obraty v iBooks Store :-)) – a to na studium a podobné věci. Dělat poznámky z knih je snadné. Dovedu si představit, že by se knihy o programování určené na programování na POČÍTAČÍCH (PC/MAC) budou hodit spíše na iBooks v OS X. Bude to tak lepší, než to číst v nějaké knížce na iPadu, nebo z knížky koupené v obchodu.

  a ještě něco k tomu, co napsal Jaro:

  „ktorá sa zbaví skeumorfických prvkov – mimo iného aj unikátneho efektu listovania strán.“ – jak už jsem řekl, ono přenesení běžné věci na displeje není zas tak nic moc unikátního. Ano, je to zajímavé a Apple si to tuším patentoval/chtěl patentovat, ale nějak extra unikátní to není. Prostě klasický skeuomorphismus. A protože ho nikdo jiný nepoužíval, tak to samozřejmě nikdo jiný neměl.

  „Aplikácia iBooks pre Mac ale ponúka úplne iný dizajn ako verzia pre iOS“ – to je celkem logické, vzhledem k tomu, že OS X Mavericks se zbavuje skeuomorphismů po svém způsobu a iOS po svém. Takže je nesmysl, aby iBooks v OS X 10.9. vypadalo jako iBooks v iOS 6, nebo jako iBooks v iOS 7

  „a môj osobný názor je taký, že aplikácia ani zďaleka nedosahuje tak kvalitný vizuál ako verzia pre iOS.“ ? Aplikace je přesně taková, jako vlastně všechny další Apple aplikace. Prakticky stejný design. A ještě jednou: Jak můžeme porovnávat design skeuomorphismu na iOS 6 s OS X verzí?

  „Apple sa totiž rozhodol odstrániť známy (a veľmi nádherný) efekt listovania, vďaka čomu čítanie kníh na iOS viacmenej vyzerá tak, akoby používateľ sledoval prezentáciu z PowerPointu.“ V PowerPointu už jsem dlouho nedělal (a naštěstí ani v blízké době nebudu), ale neřekl bych, že takto vypadají prezentace v powerpointu. Takto spíš vypadá Metro nabídka Start (Modern UI) ve Windows 8 (tato jízda). Nebo to vypadá jako v Kalendáři OS X 10.9. Nebo to vypadá jako v Safari přechod ZPĚT/VPŘED. Prostě to, co Apple už dlouho používá. Navíc bych chtěl fakt Jara vidět, jak by měl chuť na ten efekt čekat. Doporučuju si chvilku pohrát s kalendářem v OS X 10.8. a potom OS X 10.9. To je ten rozdíl. Ten efekt tam není a díky tomu je to konečně použitelné. Osobně asi i rád uvítám smazání toho efektu na iPadu, protože je to docela hloupé. Hezké, ale moc funkční ne. Bohužel.

  „Neviem, čo tým chce Apple povedať, ale osobne si myslím, že nám zmazaním grafiky naznačuje, že iBooks sú primárne záležitosťou pre iPad.“ Jak už jsem řekl, je celkem logické, že iBooks je na každém z těcht oazřízení určeno primárně k něčemu jinému. A ještě jednou: Jak už jsem řekl, Apple nic nemohl smazat, protože ta aplikace na OS X ještě nebyla.

  ale tady se nebavíme o Snow Leopardu. Na tom funguje ještě většina aplikací. Ale G4 má PowerPC architekturu a podporuje 10.4/10.5. podle verze. většina aplikací na tento systém už samozřejmě není, protože jsou od snow leoparda a výš. Totéž aplikace. S takto starým systémem se nedá používat ani iTunes a případná synchronizace, protože nejnovější iTunes je také jen na Snow Leoparda, pokud se nepletu. O SNow Leopardovi jsem nemluvil.

  Na to, co dělám, by mi teoreticky stačil i Windows XP. Stačil. Nebyl bych spokojený (ostatně s žádným Windowsem jsem nebyl). Apple mi v mnoha ohledech ulehčil život. Skvělé aplikace, skvělý ekosystém. A přestože to jsou maličkosti, jsou pro mě něuvěřitelně cenné.

  A ještě jedna perlička na závěr: Pokud Jarovi tedy stačí 10.4/10.5, proč neustále píše z Windowsu? Neviděl jsem ještě ani jeden příspěvek z Macu. Asi se mu na tom Windowsu píše líp. Protože má aktuální software. Ostatně ani iTunes už tento OS nepodporuje. A jsme zpátky u toho, co jsem psal. Nestačí mu, nepoužívá ho, takže nechápu, proč jste do toho Romane začal psát o svých zkušenostech. Ano, používáte Snow Leoparda. Jako neuvěřitelná spousta lidí, od Liona to prý šlo s OS X ke dnu se stabilitou a zamrzáním. To nemohu posoudit, začal jsem s ML, ale samozřejmě rozumím lidem, co by zůstali na Snow Leopardovi. Ale nerozumím lidem, co by dobrovolně zůstali na Leopardovi. Takoví lidé zkrátka nejdou, pokud upgrade mohou. Protože není jediného důvodu neupgradovat. Je hodně lidí s 10.6.8. Ale nikde se neuvádí počet lidí s 10.5. Proč asi? Asi jich fakt moc není. A to důvod má.

  Neustále píšem z Windows preto, lebo ho mám na notebooku. Notebook preferujem preto, lebo si ho môžem kedykoľvek presunúť (aj keď batéria je tak trochu mizerná). Inak ak píšem články, veľakrát na to používam práve lampičku G4.

  Všimli jste si že už tam zase není ta funkce která umožňovala scrolovat v oknech v Mission Control? :( Je to tak jen u mě nebo to máte všichni?

  Prozatím nestabilní verze v iBooks, při přesunu několika stovek knih (PDF, ePub) zhroucení aplikace = pád… Vlastní Macbook Air-mid 2012—ve vlastnostech je GK Intel HD 4000 již s přidělenou pamětí RAM 1024 Mb…nevím zda nějaké zlepšení je možné v plné verzi 10.9 očekávát…zrychlení systému je lehce znatelné+výdrž baterie ok ! DP 6 očekávám v nejbližší době :-)

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.