Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Myslim, ze jednani firmy Adobe nastvalo hodne grafiku. Vetsine uzivatelum staci kolekce Adobe CS.. Design standard, ktera stoji s DPH 30 000 Kc a ktere mela upgrade za na vyssi verzi za 6500 Kc, coz je sakra rozdil a ukazka toho jak jde Adobe po zisku. Nekde jsem cetl komentar zamestnance firmy Adobe s oduvodnenim, ze si uzivatele mohou zkusit programy, ktere by si nikdy nekoupili. Ano, testovat napr. program Premiere Pro atd. v polygrafickem prostredi je stejne jako si koupit Autocad = absolutne zcestna slova dotycne osoby.

  Rekapitulace:
  krabicova kolekce CS: 30 000 Kc + rocni upg. 6500 kc
  5 let pouzivani = 56 000 Kc
  uzivatel vlastni program!

  cloudova kolekce: 19000 Kc / 1 rok
  5 let pouzivani = 95 000 Kc
  uzivatel nevlastni nic

  Vetsine uzivatelum staci programy: Photoshop, Illustrator, Indesign, Acrobat X a nepotrebuji platit za neco, co nechteji! S politikou Adobe nesouhlasim a osobne odmitam upgradovat na cloud verzi dokud to bude mozne i kdyz mi chodi emaily, at vyhodne upgraduji… :D

  Já se osobně ze zásady snažím produktům Adobe vyhnout. Nemám tu firmu dlouhodobě rád. Pracuji v prostředí videoprodukce a snažím se vyjít s programy FinalCut, Motion, Compressor, Pixelmator. Občas narazím na nějaký drobný zádrhel zejména u Pixelmatoru a musel jsem se smířit s menší podporou grafických šablon u Motionu než mají Aftery, ale dá se to. Na střih videa je starý i současný FinalCut o mnoho lepší než Premiéra s amatérskou příchutí. Ale je mi jasné, že čistě grafici nemají moc možností, protože přeci jen plné alternativy k Photoshopu nejsou. Pixelmator toho zatím ještě tolik neumí a obsahuje řadu bugů, které čas od času komplikují práci. Adobe si je vědom svého monopolu a zneužívá toho…

  Poslední koupené licence máme na balík CS2 a jsme úspěšné studio, které vydělává zajímavé peníze. Absolutně nemáme potřebu přecházet na vyšší verzi. CS2 poskytuje veškerý standard, který grafik pro svou práci potřebuje.

  Jak já říkám, „šikovného greativce nedělá poslední verze SW, ale jeho hlava a šikovné ruce“.

  Často se setkávám s absolutními nováčky, kteří si ukradnou nelegální poslední verze Adobe produktů a pak v nich jen zbytečně tápou. Nedají si říct, když jim vysvětluji, že ten základ pro jejich budoucí práci a rozvoj je jinde, než ve spoustě filtrů, efektů a funkcí, které se snaží dělat práci za ně.

  Jarys, CS2 je hodne stara kolekce, kterou ma kolega a ja CS5.5 na kterou nedam dopustit. Myslim, ze od CS4 doslo k prepracovani bocnich panelu, coz je velka vyhoda ve srovnani se starou kolekci, ale co nejvice ocenuji je automaticka online kontrola dokumentu: OPI, RGB, Gray, pretisk bile!, nizke rozliseni, minimalni tloustka tahu, riziko spadavky, presahujici text, chybejici font. Tohle je zachranna brzda, ktera mi uz nekolikrat zachranila zadek. Asi nejvetsi pruser, ktereho si vsimne malo kdo je pouziti pretisku bile, coz byva obcas u log. Stara kolekce na to neupozorni a pokud RIP nema ochranu proti pretisku bile, tak dojde k maleru a jak urcite vis, tak to dokazou byt pekne palky za pretistenou zakazku. Z tohoto duvodu budu vzdy uprednostnovat novou kolekci i kdyby mela 0 nic funkci na vic :-)

  P.s. upozorneni na Gray objekty mam zapnuto schvalne z duvodu, kdyz delam CB fotky, ktere maji byt CMYKem a nahodou se v dokumentu objevy CB fotka, tak me to upozorni a ja ji neprehlednu, coz bez kontroly neni problem prehlednout.

  Marek Bednář:

  Já přece netvrdím, že nové verze nemají užitečné funkce. Já jen u nás nevidím důvod pro upgrade. Nejsme žádná továrna na projekty, řešíme řádově desítky projektů ročně. U nás je tlak hlavně na kreativitu, nikoli na cenu, takže si projekty spíš vybíráme. Tebou popsané funkce velmi ulehčují práci, pokud jede někdo na velké množství projektů v krátkém čase a je tam vysoké riziko chyby ve spěchu. Co se týká funkcí na tvorbu grafiky, není tam nic, co by se nedalo udělat v CS2, pokud je někdo šikovný a zkušený. Netvrdím, že vybavit všechny stroje posledním balíkem Adobe by se mi nelíbilo, ale je to jen o prioritách. Raději ty prachy dám zaměstnancům, což přispěje k jejich pohodě a lepšímu pracovnímu nasazení a tím k lepším výsledkům.

  @Marek Bednář: Absolutní souhlas, hlavně s prvním příspěvkem (srovnání ceny). Finanční plány CC jsou dle mého ode zdi ke zdi. Jeden program anebo všechno, nic mezi tím. Přitom „luxusní“ varianta „všechno“ znamená pro většinu „normálních“ uživatelů (tedy těch, kteří jen netestují a nezkoušejí, ale pracují) naprosto iluzorní a nesmyslnou možnost používat aplikace z oboru, který jim nic neříká ani nepřináší. Chybí rozumné licenční plány typu „libovolných X aplikací do nějakého maxima (3, 4, 5…)“ anebo oborově sestavené balíčky (design, video, web, …) za příznivější cenu… Takže je jasné, jak to bude dál: Ti, kteří můžou, skoupí (skoupili) poslední krabice CS6 a zmrazí upgrady, jak nejdéle to půjde. A ostatní budou dál vesele pirátit… Tak to dopadá, když firmám vládnou marketingový teoretici bez praktických zkušeností z reálného světa… Což bohužel neplatí jen pro Adobe… :(

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější