Zavřít reklamu
  • Focení – zaostřování #42883

    Ahojte všichni,
    nevím jestli to tu už někde bylo, ale fŕum je fakt obsáhlé - možná jsem přehlédl.
    Poradíte mi někdo, jak fotit selfie fotky, aby nebyly rozmazané? Tedy - pokud vyfotím sebe na selfie a za sebou budu mít rodinu + třeba nějaké místo - zámek např., jsem zaostřen pouze já a zbytek za mnou je rozmazán - i když nechám AF vypnuté, nebo kliknu na ostření za sebe. Vlastním iPhone X, před tím SE a nikdy to nedělalo. Poradíte někdo?Je to vlastnost předních fotoaparátů nyní?

    Focení – zaostřování #42886

    Ne, to je vlastnost opticke soustavy.
    Kdysi mely urcite Nokie tzv. Full Focus (c7-00 treba), tudiz nemeli moznost ostreni dle vyberu uzivatele nebo automaticky dle objektu, napr. na tvar ci oko.

    Focení – zaostřování #42887

    Njn, ale proč to tedy nedělalo na SE, kolega má iPhone 11tku a taky mu to nedělá. Něco zaostřuju špatně?

    Focení – zaostřování #42888

    A nemáš to přepnuté na režim portrét? Mám XS a 11Pro a normálně mám selfie krásně ostré na celé fotce. Když přepnu na režim portét, tak při selfie je ostrá jen osoba nejblíže a za ní je to rozmazané(bokeh).

    Focení – zaostřování #42889

    No to jsem právě zkoušel, přepínat portrét a foto normální, ale vždy mázlé, nejdřív jsem si právě myslel že se přední fotoaparát zasekl na tom PORTRÉT režimu

    Focení – zaostřování #42890

    Tak to je divné. A jde ti přepínat na širikoůhlé selfie?

    Focení – zaostřování #42893

    PetrS píše:
    Tak to je divné. A jde ti přepínat na širikoůhlé selfie?

    Širokoúhlé selfie? To co je? Vím, že 11tky a myslím nové SE umí rozšířit záběr nějakým způsobem, ale jen na zadní kameře. Širokoúhlé selfie - 🤷‍ nezkoušel jsem, nevím.

    Focení – zaostřování #42896

    Marťas píše:

    PetrS píše:

    Tak to je divné. A jde ti přepínat na širikoůhlé selfie?

    Širokoúhlé selfie? To co je? Vím, že 11tky a myslím nové SE umí rozšířit záběr nějakým způsobem, ale jen na zadní kameře. Širokoúhlé selfie - 🤷‍ nezkoušel jsem, nevím.

    ano, jedná se o to rozšíření na selfie kameře. Myslel jsem ze ho mají všechny iPhony s Face id. Tak se ti opravdu nejspíš zasekl přední fotoaparát na "portrét" režimu. Je to ale jen digitálně upravené ten "bokeh" nedělá to objektiv jako takový. Takže mechanická závada to nebude. Zkusil bych nejdřív reset telefonu při souštěné aplikaci fotoaparát a když to nepomůže, tak obnovit do továrního nastavení. Popřípadě zkusit nahrát iOS 14 Public Betu. Ještě mi řekni když uděláš dvě stejné fotky selfie, jednu na normální režim a druhou na portrét režim, tak je mezi nimy nějaký rozdíl, nebo jsou uplně stejné s tím bokeh rozmazaným pozadím?

    Focení – zaostřování #42897

    PetrS píše:

    Marťas píše:

    PetrS píše:

    Tak to je divné. A jde ti přepínat na širikoůhlé selfie?

    Širokoúhlé selfie? To co je? Vím, že 11tky a myslím nové SE umí rozšířit záběr nějakým způsobem, ale jen na zadní kameře. Širokoúhlé selfie - 🤷‍ nezkoušel jsem, nevím.

    ano, jedná se o to rozšíření na selfie kameře. Myslel jsem ze ho mají všechny iPhony s Face id. Tak se ti opravdu nejspíš zasekl přední fotoaparát na "portrét" režimu. Je to ale jen digitálně upravené ten "bokeh" nedělá to objektiv jako takový. Takže mechanická závada to nebude. Zkusil bych nejdřív reset telefonu při souštěné aplikaci fotoaparát a když to nepomůže, tak obnovit do továrního nastavení. Popřípadě zkusit nahrát iOS 14 Public Betu. Ještě mi řekni když uděláš dvě stejné fotky selfie, jednu na normální režim a druhou na portrét režim, tak je mezi nimy nějaký rozdíl, nebo jsou uplně stejné s tím bokeh rozmazaným pozadím?

    Zkoušel jsem pár fotek a jede normálně - nechápu. Selfie z dovolené byly rozmázlé - čím dál byl objekt od telefonu tak tím mázlejší - příklad: Já fotím, za mnou rodina (poslední člen už rozmázlý), objekt, který za sebou chceme - zámek rozmáznutý, rozostřený. Navíc při slunečném počasí. Možnost třesu rukou? Jakože se netřesou, ale že by to bylo až tak citlivé? Formát portrét - pozadí úplně rozmázlé, funguje dobře. Asi to bude možným třesem, jinak fakt nevím. Díky za rady.

    Focení – zaostřování #42898

    ono je problém, že iPhone neumí na selfie kameře zaostřit více obličejů najednou. Mám ještě OnePlus 7T a ten ostří na několik obličejů současně a výsledek je luxusní. Prostě je to Apple, musíš si zvyknout že neumí toho tolik jako ostatní vlajkové mobily.

    Focení – zaostřování #42899

    PetrS píše:
    ono je problém, že iPhone neumí na selfie kameře zaostřit více obličejů najednou. Mám ještě OnePlus 7T a ten ostří na několik obličejů současně a výsledek je luxusní. Prostě je to Apple, musíš si zvyknout že neumí toho tolik jako ostatní vlajkové mobily.

    Tak koukam ze OnePlus 7T dokazal pokorit fyziku v podobe nekolika rovin ostrosti 😀

    Boha jeho lidi, je to proste dano pomerem clony (respektive otvoru, kterym prochazi svetlo) na velikost cipu, takze ostrost muze byt "od nevidim do nevidim", a nebo taky jen par desitek cm.
    Pokud ma fotomodul variabilni ostreni, tak zaostri POUZE na jeden bod. A pokud je otvor na pruchod svetla vetsi (nizsi clonove cislo) v pomeru na velikost cipu, tak vse pred tim zasotrenym bodem a za nim bude v zavislosti na velikosti clony rozmazane... Nikdy nemuze ostrit na dva ruzne vzdalene body!!!

    Focení – zaostřování #42901

    No, takže iP X nemá na přední kamerce ostření, je to tzv. fixed focus kamera, stejně jako třeba ultrawide na nových iPhonech. Navíc je ostření zafixováno na vzdálenost cca 1-2m od telefonu, jednoduše se nepočítá s tím, že by někdo chtěl fotit něco vzdaleného na selfie kameru, proto jsou objekty velmi vzdalené od telefonu neostré.
    Tak teď k tomu Oneplus, jediné dvě možnosti jak by mohl zaostřit na několik lidí s různou vzdáleností od senzoru zároveň jsou:
    1) menší senzor než ostatní telefony nebo vyšší clonu, tzn. teoreticky horší optiku než ten iPhone (když vynecham to, že iPhone Ostřit neumí)
    2) dokáže složit výslednou fotku z několika snímků, které jsou každý zaostřený na jednu osobu a tím pádem ti vznike fotka, kdy jsou ostří všichni.
    Jinak uznávám že ten 1+ může mít AF i na selfie kameře, ale i tak to nic nemění na tom, že nedokáže ostřit na několik vzdaleností najednou.

    Focení – zaostřování #42902

    No, takže iP X nemá na přední kamerce ostření, je to tzv. fixed focus kamera, stejně jako třeba ultrawide na nových iPhonech. Navíc je ostření zafixováno na vzdálenost cca 1-2m od telefonu, jednoduše se nepočítá s tím, že by někdo chtěl fotit něco vzdaleného na selfie kameru, proto jsou objekty velmi vzdalené od telefonu neostré.
    Tak teď k tomu Oneplus, jediné dvě možnosti jak by mohl zaostřit na několik lidí s různou vzdáleností od senzoru zároveň jsou:
    1) menší senzor než ostatní telefony nebo vyšší clonu, tzn. teoreticky horší optiku než ten iPhone (když vynecham to, že iPhone Ostřit neumí)
    2) dokáže složit výslednou fotku z několika snímků, které jsou každý zaostřený na jednu osobu a tím pádem ti vznike fotka, kdy jsou ostří všichni.
    Jinak uznávám že ten 1+ může mít AF i na selfie kameře, ale i tak to nic nemění na tom, že nedokáže ostřit na několik vzdaleností najednou.

    Focení – zaostřování #42903

    Mates_ píše:
    No, takže iP X nemá na přední kamerce ostření, je to tzv. fixed focus kamera, stejně jako třeba ultrawide na nových iPhonech. Navíc je ostření zafixováno na vzdálenost cca 1-2m od telefonu, jednoduše se nepočítá s tím, že by někdo chtěl fotit něco vzdaleného na selfie kameru, proto jsou objekty velmi vzdalené od telefonu neostré.

    Tak teď k tomu Oneplus, jediné dvě možnosti jak by mohl zaostřit na několik lidí s různou vzdáleností od senzoru zároveň jsou:

    1) menší senzor než ostatní telefony nebo vyšší clonu, tzn. teoreticky horší optiku než ten iPhone (když vynecham to, že iPhone Ostřit neumí)

    2) dokáže složit výslednou fotku z několika snímků, které jsou každý zaostřený na jednu osobu a tím pádem ti vznike fotka, kdy jsou ostří všichni.

    Jinak uznávám že ten 1+ může mít AF i na selfie kameře, ale i tak to nic nemění na tom, že nedokáže ostřit na několik vzdaleností najednou.

    OnePlus 7t mi zaostří třeba na tři tváře v rozmezí 1m za sebou. Normálně se na nich ukáže žlutý čtvereček a jsou krásně ostré. U iP 11Pro na selfie kameře mne autofokus normálně funguje a mohu po klepnutí na displej zaostřit kam chci.

    Focení – zaostřování #42904

    PetrS píše:

    Mates_ píše:

    No, takže iP X nemá na přední kamerce ostření, je to tzv. fixed focus kamera, stejně jako třeba ultrawide na nových iPhonech. Navíc je ostření zafixováno na vzdálenost cca 1-2m od telefonu, jednoduše se nepočítá s tím, že by někdo chtěl fotit něco vzdaleného na selfie kameru, proto jsou objekty velmi vzdalené od telefonu neostré.

    Tak teď k tomu Oneplus, jediné dvě možnosti jak by mohl zaostřit na několik lidí s různou vzdáleností od senzoru zároveň jsou:

    1) menší senzor než ostatní telefony nebo vyšší clonu, tzn. teoreticky horší optiku než ten iPhone (když vynecham to, že iPhone Ostřit neumí)

    2) dokáže složit výslednou fotku z několika snímků, které jsou každý zaostřený na jednu osobu a tím pádem ti vznike fotka, kdy jsou ostří všichni.

    Jinak uznávám že ten 1+ může mít AF i na selfie kameře, ale i tak to nic nemění na tom, že nedokáže ostřit na několik vzdaleností najednou.

    OnePlus 7t mi zaostří třeba na tři tváře v rozmezí 1m za sebou. Normálně se na nich ukáže žlutý čtvereček a jsou krásně ostré. U iP 11Pro na selfie kameře mne autofokus normálně funguje a mohu po klepnutí na displej zaostřit kam chci.

    Takze jedna ze dvou moznosti bodu 1 😉 bud mensi senzor, nebo vyssi clona, takze rovina ostrosti muze byt i vice nez metr.

Odpověď na: Focení – zaostřování

celý text

.