Sulje mainos

Suurin osa asiakkaista k MacBookum tulee hyvin samanlainen. Ostaa iPhone, he ovat erittäin tyytyväisiä, joten he päättävät myös kokeilla sitä MacBook. Kuulemme tämän tarinan hyvin usein. Tämä on kuitenkin askel tuntemattomaan. Sopiiko uusi käyttöjärjestelmä minulle? Tukeeko se käyttämiäni ohjelmia? Opinko työskentelemään järjestelmän kanssa nopeasti? Nämä ja monet muut epäilykset voivat heikentää merkittävästi halukkuutta investoida uuteen MacBooku. Se on huomattava summa, se on selvää. Mutta maksat laadusta ja u Apple tämä menee tuplaan. Joten sitovatpa meidät huolenaiheet investoinneista tai itse budjetista, monet asiakkaat valitsevat yksinkertaisimman ratkaisun ja se on osto. MacBooků käytetystä. Tässä artikkelissa kerrotaan, mikä niistä kannattaa valita. Ensimmäinen osa keskittyy MacBook PRO 13.3 " ilman Retina näytöt. Artikkeli ei ole tarkoitettu ammattilaisyleisölle, vaan tykkäyksille. ProEmme yritä mennä liian syvälle ja haluamme selittää muutamia käsitteitä, jotka voivat auttaa lukijoita päätöksenteossa.

MacBook PRO 2009 (kesk.)

ProkeisariIntel Core 2 Duo (Taajuudet 2.26 GHz ja 2.53 GHz).
ProCaesar Core 2 Duo on nyt vanhempi prosessorityyppi. Kuten nimestä voi päätellä, se on prosessori, jossa on kaksi ydintä. Molemmat tarjotaan varianty on edelleen riittävän hyvä vektori- ja bittikarttagraafisille muokkausohjelmille, musiikkiohjelmille ja vastaaville. Prosessorin haittana on pääasiassa suurempi virrankulutus ja pienempi hyötysuhde Core i -sarjan prosessoreihin verrattuna. MacBookTällä prosessorilla varustetut laitteet tarjoavat siksi lyhyemmän akun käyttöiän.

GrafiikkakorttiNäytönohjain: NVIDIA GeForce 9400M 256 Mt.
MacBook 2009 on toiseksi viimeinen malli, jossa on oma näytönohjain. Siinä on oma prosessori (GPU), mutta se jakaa muistin (VRAM) järjestelmän kanssa. Se tarjoaa paremman suorituskyvyn kuin integroidut näytönohjaimet 2011-mallissa Haittana on, että erillinen näytönohjain kuluttaa paljon enemmän virtaa, mikä taas lyhentää toimintaa MacBookakun päällä.

RAM: Vakio 2 Gt 2.26 GHz mallille ja 4 Gt 2.53 GHz mallille.
Voit ostaa tämän mallin vain käytettynä, joten 99 % niistä on jo päivitetty 4 Gt RAM:iin. Yhteensä sitä voidaan kasvattaa 8 Gt DDR3-RAM-muistiin 1066Mhz:n taajuudella.

Akun kesto: Apple ilmoittaa 7 tuntia. Töissä se on kuitenkin realistisesti 3-5 tuntia. Tietysti paljon riippuu siitä, kuinka vaativa työ on.

Myös : CD/DVD-ROM, 2xUSB (2.0), DisplayPort, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (2.1), kortinlukija, kuulokeportti, äänitulo.

Paino : 2040 g

Mitat : 2,41 cm x 32,5 cm x 22.7 cm

Erot versioiden välillä: Molemmat versiot myyty MacBookovat keskiversiot. Ero on vain prosessorin suorituskyvyssä.

lopuksi:
Vaikka se on vanha laite, se löytää edelleen käyttöä, varsinkin vähemmän vaativille käyttäjille. Se pystyy käsittelemään vektori- ja bittikarttagraafisia muokkausohjelmia, musiikin muokkausohjelmia,ancsähkötyöt ja paljon muuta. Kaikki uudet käyttöjärjestelmät voidaan edelleen asentaa siihen, mukaan lukien 10.11 El Capitan. On kuitenkin tärkeää muistaa, että tämä on a MacBook alemmasta spektristä MacBookosoitteessa PRO. Siksi sillä on jo puutteensa ja rajoituksensa. Sitä on erittäin vaikea löytää todella hyvässä kunnossa, ja lisäksi niitä usein kunnostetaan.

Hinta : 11 000–13 000 rupiaa RAM-muistin koosta, kiintolevyn kunnosta ja rungon kunnosta riippuen.

MacBook_PRO_13-2009
MacBook_PRO_13_2009_2

MacBook PRO 2010 (kesk.)

ProkeisariIntel Core 2 Duo (Taajuudet 2.4 GHz ja 2.66 GHz).
Procesors sisään MacBook PRO 2010 ne ovat identtisiä vuoden 2009 malleihin asennettujen kanssa – kaksiytiminen 64-bittinen Penryn-ytimellä, joka on valmistettu 45 nm:n teknologialla. Eli samat plussat ja miinukset.

GrafiikkakorttiNäytönohjain: NVIDIA GeForce 320M 256 Mt.
Vuoden 2010 malli oli viimeinen malli, jossa oli oma näytönohjain. GeForce 320M:ssä on oma grafiikkaprosessori (GPU), jossa on 450 MHz kello, 48 pikselin varjostinytimet ja 128-bittinen väylä. Se jakaa 256 Mt muistia (VRAM) järjestelmän kanssa. Ensi silmäyksellä nämä ovat vaatimattomia parametreja, mutta kun otetaan huomioon, että seuraavilta vuosilta ne ovat sisällä MacBook Pro 13.3" vain integroidut näytönohjaimet, tämä tarjoaa MacBook Sama näytönohjain kuin Intel Iris 1536 Mt:lla, joka on vain vuonna 2014. Tämä MacBook Joten 6-vuotiaasta huolimatta se soveltuu edelleen erittäin hyvin videon ja vähemmän vaativan grafiikan parissa työskentelemiseen.

RAM: Molemmissa malleissa on vakiona 4 Gt DDR3 RAM-muistia (1066 MHz).
Apple virallisesti ilmoittaa, että on mahdollista päivittää 8 Gt RAM-muistiin - mutta todellisuudessa on mahdollista asentaa jopa 16 Gt RAM-muistia 1066 MHz:n kellotaajuudella.

Akun kesto: Akun kestoa on hieman parannettu tässä mallissa. Kestää siis noin 5 tuntia. Apple se kuitenkin osoittaa jopa 10 tuntia.

Myös : CD/DVD-ROM, 2xUSB (2.0), DisplayPort, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (2.1), kortinlukija, kuulokeportti, äänitulo.

Paino: 2040 g

Mitat: 2,41 cm x 32,5 cm x 22,7 cm

Erot versioiden välillä: Molemmat versiot myyty MacBooků ovat keskiversiot. Ero on siis vain prosessorin suorituskyvyssä.

Tiivistettynä:
MacBook PRO 2010 se tarjoaa hieman paremman akunkeston kuin edellinen malli. Samalla se tarjoaa ehdoin MacBook 13.3 " todella hyvä graafinen suorituskyky. Siksi se on hyvä valinta pääasiassa niille, jotka käsittelevät SD- ja HD-videota ja joilla on rajoitettu budjetti. Se pystyy käsittelemään myös joitain vanhempia pelejä, kuten Call of Duty Modern Warfare 3 ja vastaavat.

Hinta: 13 000–15 000 kiintolevyn ja RAM-muistin koosta ja tyypistä riippuen.

MacBook_PRO_13-2010_8GB_RAM

 

MacBook PRO 2011 (varhainen, myöhäinen)

ProKeisari: Intel Core i5 (taajuus 2.3 GHz ja 2.4 GHz) CTO-versio i7 (taajuus 2.7 GHz ja 2.8 GHz)
Ensimmäinen MacBook nykyaikaisten Core i -sarjan prosessorien kanssa. Nämä valmistetaan jo parannetulla teknologialla. Vanha 45 nm:n "Penryn"-ydin on korvattu uudella "Sandy Bridge" -ytimellä, joka on valmistettu 32 nm:n teknologialla. Tämän ansiosta samalle alueelle mahtuu paljon enemmän transistoreita, ja prosessori saavuttaa paremman suorituskyvyn. ProProsessori tukee myös Turbo Boost 2.0 -ominaisuutta, jonka avulla voit nostaa prosessorin kellotaajuutta huomattavasti, kun tarvitset enemmän suorituskykyä (esimerkiksi heikoin 2.3 GHz:n prosessori voidaan ylikellottaa 2.9 GHz:iin).

Grafiikkakortti: Intel HD 3000 384 Mt - voidaan kasvattaa 512 megatavuun asti.
Tämä on integroitu näytönohjain. Sen grafiikkaydin on osa prosessoria, kun taas VRAM on jaettu järjestelmän kanssa. Voit liittää toisen näytön, jonka resoluutio on jopa 2560×1600 pikseliä, mikä oli mahdollista myös aiemmissa malleissa. Näytönohjaimen suorituskyky ei ole ollenkaan excelents. Kiistaton etu on kuitenkin paljon pienempi energiankulutus. Vramin kokoa säätelee RAM-muistin koko. Joten jos lisäät RAM-muistin 8 gigatavuun, kortissa pitäisi olla 512 Mt RAM-muistia. Kaiken kaikkiaan se kuitenkin ononem näytönohjaimet eivät liiku ollenkaan.

RAM: Molemmissa malleissa oli 4 Gt 1333 MHz RAM-muistia.
Apple osoittaa sen MacBook voidaan päivittää maxvähintään 8 Gt RAM-muistia. Itse asiassa on mahdollista päivittää jopa 16 Gt.

Akun kesto: Apple osoittaa enintään 7 tuntia. Mallin todellinen kestävyys on itse asiassa noin 6 tuntia, mikä ei ole kovin kaukana totuudesta.

Paino: 2040 g

Mitat: 2,41 cm x 32,5 cm x 22.7 cm

Lisäksi: CD/DVD-ROM, 2xUSB (2.0), Thunderbolt, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (2.1), kortinlukija, kuulokeportti, äänitulo.

Ensimmäisenä mallina MacBooku tarjoaa Thunderbolt-portin, joka tarjoaa näyttöporttiin verrattuna mahdollisuuden kytkeä useampia laitteita sarjaan. Lisäksi se pystyy siirtämään dataa molempiin suuntiin jopa 10 Gbit/s nopeudella. Kuten ensimmäinen malli, se tukee levyjen liittämistä SATA II:n kautta (6 Gb/s).

Erot versioiden välillä:
Ero Early- ja Late-versioiden välillä on jälleen vain prosessorin taajuudessa. Toinen ero oli kiintolevyn koko, mutta helpon ja halvan päivityksen ansiosta näitä kappaleita saa usein täysin eri asemalla. Tämä koskee myös edellisiä vuosia 2009 ja 2010.

Tiivistettynä:
MacBook PRO 2011 on mielestäni ensimmäinen MacBook, jota voidaan käyttää täysin ääni- ja graafisten editoijien kanssa ilman, että koneen nopeutta tarvitsee rajoittaa. Huolimatta alhaisemmasta grafiikkasuorituskyvystä, se on enemmän kuin tarpeeksi CAD, Photoshop, Indesign, Illustrator, Logic PRO X ja muille. Se ei loukkaa vaatimattomampaa muusikkoa, graafista suunnittelijaa tai web-kehittäjää.

MacBook_PRO_13_2011_CTO
MacBook_PRO_13-2011

 

MacBook PRO 2012 ilman verkkokalvoa (kesk.)

ProKeisari: Intel Core i5 (taajuus 2,5 GHz) CTO-malleille i7 (taajuus 2.9 GHz).
Edellinen "Sandy Bridge" -ydin korvattiin parannetulla "Ivy Bridge" -tyypillä. Tämä prosessori on valmistettu 22 nm tekniikalla, joten sillä on jälleen suurempi suorituskyky samoilla mitoilla (itse asiassa noin 5 %). Se tuottaa myös huomattavasti vähemmän hukkalämpöä (TDP). Uusi ydin tuo myös parannetun grafiikkasirun, USB 3.0:n, PCIe:n, parannetun DDR3-tuen, 4K-videotuen jne...

Grafiikkakortti: Intel HD 4000 1536MB.
Ensi silmäyksellä useimmat käyttäjät ovat vaikuttuneita V-muistin koosta. Mutta kuten aiemmin mainitsimme, tämä parametri ei kerro mitään näytönohjaimen suorituskyvystä. Se on erittäin helppo tarkistaa – OSX Yosemitessa tässä näytönohjaimessa on 1024 Mt:n V-RAM-muistia. El-Capitanissa samalla kortilla on jo 1536 Mt. Sen suorituskyky pysyy kuitenkin samana. Jopa 16 pikselin varjostimen (vuoden 2011 mallissa vain 12) ansiosta se tarjoaa kuitenkin jopa kolminkertaisen grafiikan suorituskyvyn. Se on siis jo täysimittainen kone HD-videon käsittelyyn. Se tukee myös Direct X 11:tä ja Open GL 3.1:tä.

RAM: 4GB - 1600MHz
Sitä voidaan kasvattaa jopa 16 Gt RAM-muistiin 1600 MHz:n taajuudella.

Lisäksi: CD/DVD-ROM, 2xUSB (3.0), Thunderbolt, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (4.0), kortinlukija, kuulokeportti, äänitulo, web-kamera (720p).

Suurin muutos tässä on USB 3.0 – jopa 10 kertaa nopeampi kuin USB 2.0.

Akun kesto: Apple osoittaa enintään 7 tuntia. Todellisuus on taas noin kello 6.

Paino: 2060 g

Mitat: 2,41 cm x 32,5 cm x 22.7 cm

Versioiden väliset erot: Oli vain keskiversio.

johtopäätös: MacBook 2012 on viimeinen ennen Retina näyttö. Se on uusin helposti ja edullisesti päivitettävien laitteiden sarjassa MacBooků. Olipa kyseessä levyn päivitys, SSD-levyn vaihtaminen tai RAM-muistin päivittäminen, voit ostaa kaiken muutamalla taalalla Alzasta, ja jos sinulla on ruuvimeisseli kädessä, voit vaihtaa sen ilman ongelmia. Akun vaihtokaan ei ole ongelma. MacBook mikä tarjoaa erinomaisen kestävyyden tulevaisuuteen. Sitä myydään edelleen Alzassa noin 30 000 CZK:n hintaan.

Hinta: Löytyy noin 20 000 CZK:lla

MacBook_PRO_13_-_2012
MacBook_PRO_13_-_2012_CTO

ProEmme puhu levyistä: Levyjen kapasiteetti eroaa vain PRO 13.3" -malleista. Muuten poikkeuksetta ne olivat SATA (3 Gb/s) ja SATA II (6 Gb/s) levyjä, joiden mitat olivat 2,5" ja 5400 rpm.

Kaiken kaikkiaan näin voidaan sanoa MacBook13.3" heikomman graafisen suorituskyvyn vuoksi se sopii pääasiassa muusikoille, DJ: ille, CAD-suunnittelijoille, web-suunnittelijoille, web-kehittäjille jne.

Kaikki kuvattu MacBooky niillä on yksi valtava etu seuraaviin vuosiin nähden, jotka ovat jo varustettuja Retina näyttö. Tämä etu on halpa päivitys. Voit esimerkiksi ostaa 16 Gt RAM-muistia Alzasta alkaen 1680 CZK. 1 Tt:n kiintolevy maksaa 1850 512 CZK ja 4600 Gt SSD XNUMX XNUMX CZK. Mallit Retina Niissä on kiinteästi kytketty RAM-muisti, joten niitä ei voi päivittää. Levyt osoitteessa Retina malleja voidaan päivittää, mutta vain jos et osta OWC-asemaa, vaan alkuperäistä Apple, se maksaa 28 000 CZK. Ja se on todella suuri ero verrattuna 5000:een (vaikka PCIe-asemat ovat nopeampia kuin SATA II). Toinen loistava vaihtoehto on poistaa nykyään harvoin käytetty optinen asema ja korvata se kehyksellä toisella levyllä (joko HDD tai SSD). Vanhojen PRO-mallien viimeisenä suurena etuna nostan esiin helpon akun vaihdon. Malleissa, joissa Retina Paristot on jo liimattu kosketuslevyyn ja näppäimistöön liimalla, mikä tekee vaihtamisesta vaikeaa. Vaikka se ei ole mahdotonta, joku, joka voi tehdä sen, veloittaa yleensä 1000-2000 CZK vaihdosta. Akun vaihto suoraan osoitteessa Apple silloin se maksaa noin 6000 CZK.

Kaiken kaikkiaan nämä ovat erinomaisia ​​koneita erittäin edulliseen hintaan, joilla on vielä monta vuotta edessään ja niihin ei tarvitse panostaa. On kuitenkin syytä pitää mielessä, että kyseessä on alemman keskiluokan luokka MacBooků ja siksi ripaus kärsivällisyyttä tarvitaan toisinaan. Mutta yritä kuvitella, kuinka 6-vuotias kannettava tietokone Windows ja heti saat Apple vielä parempi.

macbook pro takaisin

*Artikkeli tulee palvelimelta MacBookarna.cz

Tämän päivän luetuin

.