Zavřít reklamu

Na co se uživatelé internetu ptali nejčastěji českého vyhledávače Seznam.cz, který využije alespoň jednou měsíčně každý druhý Čech, v průběhu loňského roku? Interaktivní přehled české internetové jedničky zobrazuje nejčastější otázky začínající výrazy „kde“, „kdy“, „proč“, „co“ a „jak“. 

Proč nefunguje červené tlačítko? 

Otázkám s „proč“ na začátku vévodil dotaz „proč nefunguje červené tlačítko“ televizního dálkového ovladače a umisťoval se na přední pozici až do poloviny roku 2022.

Druhou příčku obsadila otázka týkající se konfliktu na Ukrajině – „proč je válka na Ukrajině“, která se opakovala i v dalších variacích, které je možné si prohlédnout v grafu (po najetí kurzorem na únorový paprsek). Otázky směřující k dění na Ukrajině se ve zvýšené míře začaly objevovat už na začátku února, kulminovaly se začátkem války a postupně začaly opadat v půlce března.

Služba Seznam.cz Vyhledávání je cenným zdrojem pro zahrádkáře. Proč jsou okurky hořké? I to byl jeden z top dotazů loňska. Mimochodem, z jeho četnosti je dobře vidět, kdy mají okurky sezónu. Dotaz byl hojně hledaný od června cca do půlky srpna.

Kdy je Den matek? 

Zapomenout mamince popřát ke Dni matek? To může leckde zhoršit rodinné vztahy. Není proto divu, že začátkem května se množí dotaz „kdy je den matek“. Nutno podotknout, že letos to byl top dotaz i těsně po druhé květnové neděli, kdy se matkám v Česku přeje.  

Celoročně stabilní byl dotaz „kdy do důchodu“. Uživatelé ho často zadávali do hledacího pole v kombinaci s kalkulačkou odchodu do důchodu.

Třetí místo také nepřekvapí, a pokud se letos nesjednotí zimní a letní čas, bude to hit i dalších let. 

Co dělat při jaderném útoku? 

Dvě ze tří otázek kategorie „co?“ souvisí s válkou na Ukrajině. Čechy značně vystrašila možnost použití jaderných zbraní a jejich obavy se promítaly do hledání „co dělat při jaderném útoku“.

Co je stanné právo? Tahle otázka byla pokládána ve dvou vlnách – poprvé na začátku války a podruhé v souvislosti s Putinovým říjnovým vyhlášením stanného práva na okupovaných ukrajinských územích.

Celebrity dokážou vyvolat zájem o různé oblasti. Koncem března vyšla zpráva, že Bruce Willis trpí afázií a Vyhledávání od Seznamu zaplavily dotazy, o jakou nemoc se vlastně jedná. 

Jak vyčistit gril? 

Otázky začínající „jak“ byly zadávané do hledacího pole vůbec nejvíce. Praktický návod se totiž hodí na cokoli. Oblíbený dotaz byl například „jak vyčistit gril?“ Soudě podle tohoto dotazu začala česká grilovací sezóna na konci května a trvala až do půlky září.

Jen co zhasnou grily, začíná jiná sezóna, kterou ve Vyhledávání signalizuje dotaz „jak vyrobit draka“. Podle četnosti dotazů vzlétali draci k nebi od konce září a někteří se této kratochvíle drželi až do půlky listopadu.

Trojici dotazů „jak“ uzavírá vánoční tip „jak vybrat kapra“. Mimochodem, dotaz „jak vyndat kost z krku“ je na 11. místě.

Kde rostou houby? 

Otázku „kde“ mají Češi spojenou s houbařením. První vlaštovky dotazu „kde rostou houby“ se ve Vyhledávání začínají objevovat koncem dubna a houbařský vrchol hledanosti utichá až koncem listopadu. 

Po otázce na houby následuje dotaz „kde se bude měřit rychlost“, který byl díky policejní akci Speed Marathon hitem konce března.

Třetí místo patří dotazu „kde lze platit kartou benefit plus“. 

Dnes nejčtenější

.