Zavřít reklamu

Společnost Apple od 1. 10. 2022 zvýší ceny v online obchodě s aplikacemi App Store. Změna se mimo jiné všech zemí, ve kterých se používá Euro, tedy i Slovenska a je zřejmě jen otázkou dní, než Apple oznámí, že mění ceny také pro ČR. Jak bohužel zřejmě správně tušíte, ceny se nemění k lepšímu, ale právě naopak, dojde k jejich navýšení a to rovnou o 19%. I když u těch nejlevnějších aplikací se může zdát zvýšení ceny z 1€ na 1,19€ zanedbatelné, v případě dražších aplikací zaplatí nově uživatelé místo 19,99€ rovnou 23,99€. Na nové ceny se můžete podívat v tabulce níže v galerii, kde uvidíte jak stávající ceny, tak i nové ceny, které vstoupí do platnosti od 1. 10. 2022, jak Apple informoval v emailu, jenž během noci rozeslal vývojářům.

V případě nejdražšího možného „tieru“, tedy cenové úrovně, kterou Apple nabízí došlo ke zvýšení ceny z 999€ na 1199€. Zatím co naši čtenáři ze Slovenska tak mají změnu cen již za sebou, nás s největší pravděpodobností čeká během následujících dní. Aktuální ceny pro App Store v ČR totiž platí od roku 2018 a změnu cen v Eurech samozřejmě nijak nereflektují. Zatím co nejlevnější aplikace tak nakupujeme nyní ještě stále za částku 25Kč a druhou nejnižší částkou je 49Kč, třetí pak 79Kč. Problém je v tom, že se jedná o ceny, reflektující staré ceny v Eurech, které od začátku řijna již nebudou platit. Nově, pokud vezmeme čistě přepočet z Eura na koruny a zaokrouhlíme jej tak, jak má Apple vy zvyku bychom po změně cen, která zřejmě v nejbližších dnech přijde, měli za nejlevnější aplikace platit 29Kč, následně 59Kč, 85Kč a tak dále.

Apple reaguje změnou cen na rostoucí inflaci v Evropě a opravdu je jen otázkou dní, než změna cen v App Store dorazí také do českého App Store. Pokud se tedy chystáte koupit nějakou zejména dražší aplikaci, pak bych příliš neotálel, prozatím je totiž kupujeme ještě stále za ceny, které platí již od roku 2018 a odpovídají starým cenám v Eurech. U nejdražších aplikací, kterých je sice jak šafránu, ale najdou se v App Store i takové, pak bude změna v ceně z 24 900Kč na 29 990Kč, což už je celkem značný rozdíl. Apple změnil nejen ceny samotných aplikací, ale také předplatných pro tyto aplikace.

Související články

Dnes nejčtenější

.