Zavřít reklamu

V rámci operačního systému macOS 10.15 Catalina jsme se dočkali přidání nové bezpečnostní funkce. Díky ní uživatelé nejsou klasicky schopni spustit neověřené aplikace, u kterých nemůže systém ověřit, zdali se nejedná o malware. Uživatelé mohou tyto neověřené aplikace spustit tak, že na ně klepnou pravým tlačítkem, a poté zvolí možnost Otevřít. Poté se zobrazí dialogové okno informující o potenciálním nebezpečí, kde uživatel musí spuštění potvrdit. Tato bezpečnostní funkce je „zapečetěna“ uvnitř Gatekeeperu, což je jakýsi komplexní systém pro zabezpečení macOS. V posledních týdnech se však na internetu objevují škodlivé kódy, které dokáží zmíněnou ochranu obejít.

I přesto, že Adobe postupně ukončuje podporu Adobe Flash, tak stále existují uživatelé a webové stránky, které jej využívají. A právě za spustitelný instalační soubor tohoto programu, konkrétně ve formátu DMG, se škodlivý kód skrývá. Vzhledem k tomu, že se samotný soubor jeví jakožto „neškodný“ instalátor Adobe Flash, tak jej macOS povolí a neřeší jeho bezpečnost. O tomto speciálním postupu, kdy mohou hackeři na počítače obyčejných uživatelů nahrát malware, informovala antivirová společnost Intego, jenž postupu dala název „novel“. Malware v tomto případě uživatele přímo nabádá k tomu, aby na aplikaci pravým tlačítkem klepnuli, a poté jej zmíněným způsobem otevřeli. Jakmile dojde k otevření této podvodné aplikace, tak se spustí speciální kód v příkazovém řádku. Ten extrahuje škodlivé soubory, namísto toho, aby započal instalaci Adobe Flash (a v některých případech i jiného programu). Tento malware byl roznesen prakticky po celém internetu, stáhnout jej bez problémů můžete i z odkazu, který se objeví ve vyhledávání Google.

Při stahování dnes už zastaralého a nebezpečného Adobe Flash se údajně zmíněným malwarem nakazí jeden z deseti uživatelů. Kromě výsledků ve vyhledávači Google se může malware objevit v popisu videí na YouTube, jakožto odkaz ke stažení souboru. Asi se ptáte, jakým způsobem se můžete proti tomuto viru chránit – odpověď je v tomto případě stejná jako v případě všech ostatních hrozeb. Ze všeho nejdůležitější je, abyste používali selský rozum. Pokud se vám bude zdát něco podezřelé, tak se často nejedná pouze o pocit. Všechny programy zároveň stahujte z oficiálních stránek vývojářů a fakt, že se máte vyhnout pirátským a „cracknutým“ kopiím programů, asi už v dnešní době zmiňovat nemusíme. Zároveň, pokud přejdete na nějakou neznámou stránku, a ta vás požádá o stažení nějakého souboru, tak jej nestahujte. V opačném případě jej nespouštějte, ihned vymažte a ze stránky odejděte.

Dnes nejčtenější

.