Zavřít reklamu

Recenze AirPods Pro se zaměřuje na nejnovější přírustek v rodině sluchátek společnosti Apple.. Ty nabízí oproti standardním AirPods v podstatě vše, po čem uživatelé toužili již od představení první generace bezdrátových sluchátek od Applu. Ať už se bavíme o potlačení okolního hluku, lepším zvuku, lepším přizpůsobení uším nebo odolnost proti vodě a potu – vše, co jsme chtěli, je nyní tu a nám nezbývá než se na to podívat. Už na začátku mě však hlavou vrtala jedna věc, o kterou se s vámi musím podělit ještě před tím, než se pustíme do samotné recenze.

Když nyní napíšu, že jsou AirPods Pro příliš levné, pak si o mě bude většina z vás myslet, že jsem spadl na hlavu. AirPods Pro jsou však příliš levné ve srovnání s klasickými AirPods. Rozdíl v ceně mezi AirPods s bezdrátovým nabíjením a AirPods Pro je pouhých 1500 korun, za které nám Apple nabízí navíc adaptivní ekvalizér, odolnost proti vodě a potu, aktivní potlačení okolního hluku a režim propustnosti. Kromě toho pak, jak sám Apple uvádí, nabízí AirPods Pro také strhující kvalitu zvuku. Sečteno, podtrženo, je toho za patnáct stovek celkem dost. Na můj vkus v tomto případě až příliš mnoho.

sluchátka AirPods Pro

Ne, že bych považoval sluchátka za 7 290Kč za levná, to rozhodně ne, ale spíše mi připadá, že cenová politika klasických AirPods nedává oproti verzi s označením „Pro“ příliš smysl. Celkově ve mě tato cenová politika nevzbuzuje příliš dobrý pocit a chtě – nechtě si musím položit ještě před zahájením testování otázku, zda jsou obyčejné AirPods předražené anebo zda Apple všechny ty vychytávky skutečně dokázal dotáhnout na 100 %, přesto, že za ně chce jen patnáct stovek navíc. Pojďme se podívat, zda se mu to skutečně podařilo a AirPods Pro jsou revoluce pro vaše uši anebo přece jen vše nefunguje tak, jak bych si představoval.

Design a ergonomie AirPods Pro

První změnou, která je patrná na první pohled oproti klasickým AirPods, je zcela nový design. Změny se dočkala nejen nabíjecí krabička, ale také samotná sluchátka. Pojďme začít pěkně od krabičky. Ta obsahuje bezdrátové nabíjení a verzi bez něj Apple tentokrát vynechal. Krabička byla tím, čeho jsem se na oficiálních fotografiích od Apple celkem zalekl. Na fotografiích totiž působí skutečně velkým dojmem, ovšem ve výsledku zjistíte, že je jen nepatrně větší než krabička od klasických AirPods a zásadní rozdíl je tak pouze v tom, že zatímco AirPods se otevírají na výšku, v případě AirPods Pro otevíráte krabičku na šířku, tedy otevíráte její delší část.

Anketa

Která sluchátka vás více oslovila?

AirPods 17,38 %
AirPods Pro 82,62 %
Celkem hlasovalo: 1657

Bohužel už samotné otevírání není pro mě osobně tak ergonomické jako v případě klasické varianty sluchátek od Applu a když přijde na řadu vytahování nebo vkládání sluchátek zpět, je rozdíl oproti klasickým AirPods také spíše negativní. Zatím co jsem byl zvyklý zasouvat sluchátka do krabičky i v rukavicích nebo je vytahovat a zasouvat například v kapse od bundy jednou rukou, tentokrát se mi to nedaří a intuice se zkrátka nedostavila. I po týdnech používání mám stále problém zjistit, které sluchátko patří do které dírky a poslepu je do krabičky zkrátka ne a ne dostat. Pokud jsou to vaše první AirPods, zřejmě si stěžovat nebudete, ale pokud jste dva roky v kuse používali jejich předchůdce, pak mi jistě dáte za pravdu a uznáte, že klasická sluchátka jsou mnohem ergonomičtější, co se tohoto týká.

Design se změnil radikálně také u samotných sluchátek. Ty mají nyní na konci gumové špunty, které slouží k utěsnění zvukovodu, což je nutné pro funkci potlačení okolního hluku a kvalitnější reprodukci zvuku. V balení najdete rovnou trojici gumových špuntů ve třech různých velikostech a pokud byste je náhodou poztráceli, Apple vám za stovku prodá další tři páry gumových špuntů.

Osobně jsem nikdy s tvarem žádných sluchátek od Applu včetně AirPods neměl problém, ale na světě je spousta lidí, kterým klasické AirPods do uší zkrátka nesednou. Tento problém by nyní již nastat neměl a to právě díky gumovým špuntům, které umožňují sluchátka mnohem lépe přizpůsobit jak velikostí, tak částečně i tvarem přímo vašemu uchu. Díky tomu sluchátka lépe sedí v uších a mohou nabídnout i funkci potlačení okolního hluku. Co se tedy samotné části, která se strká do uší týká, není příliš co řešit. Osobně vtipy o fénech a podobných věcech, které AirPods připomínají, příliš nechápu, jelikož design v jejich případě jde ruku v ruce s ergonomií.

Apple AirPods Pro

Co se mi však bohužel nelíbí jsou krátké nožičky. Zaprvé vypadáte ještě divněji než doposud, když s někým na ulici telefonujete, protože sluchátka již téměř nejsou vidět. Další problém je pak s tím, že jsou v nožičkách umístěna dotyková tlačítka. Ty se díky minimální délce nožičky mačkají až skutečně přímo u uší, což nemusí každému vyhovovat. Navíc pokud máte čepici, musíte zkrátka sáhnout pod ni, jelikož nožička v drtivé většině případů z pod čepice nekouká.

Ovládání je pak kapitolou samo pro sebe. Ono dotykové ovládání totiž díky haptické odezvě v podstatě simuluje klasické fyzické tlačítko. To je sice fajn, ale bohužel tlačítko je značně omezeno, navíc je díky haptice stisknutí doprovázeno také cvaknutím, které slušíte ze sluchátka. Cvaknutí nemusí vyhovovat každému, ale zvuk bohužel nejde deaktivovat, protože je součástí haptické odezvy. Samotné ovládání pak neumí nic zázračného.

Kromě toho, co u klasických AirPods děláte poklepáním, můžete přes AirPods Pro ovládat svůj telefon nebo Mac také tím, zda podržíte tlačítko déle nebo jej jen stiskněte, případně záleží také na tom, kolikrát jej stisknete. Stále mi však chybí možnost regulovat hlasitost a tak podobně. Je sice fajn, že je ovládání haptické a fyzicky se na AirPodech nenachází žádná tlačítka, ale ve výsledku umí ovladač na sluchátku to stejné, co umí každý jiný ovladač na kabelu běžných sluchátek. Nic zázračného tedy neočekávejte.

AirPods Pro 2019

Součástí nového designu AirPods je také odolnosti proti vodě a potu. Sluchátka AirPods Pro mají ochranu proti kapalinám a potu na úrovni označené jako IPX4. Zajímavé je, že v případě sluchátek Apple neinformuje o tom, o čem u iPhone. U toho totiž i přesto, že má ochranu proti vodě upozorňuje na fakt, že záruka se nevztahuje na poškození tekutinou. Podobnou informaci se u AirPods nedozvíte a je tak znát, že si Apple v případě ochrany sluchátek skutečně věří. Osobně jsem je zkoušel jak při sportu, kdy jsem se potil, tak i za deště a žádný problém s funkčností se nevyskytl.

Software a ovládání AirPods Pro

Co se týká ovládání pomocí dotykového senzoru na obou sluchátkách, o tom jsme si již řekli. AirPods je však možné samozřejmě ovládat také pomocí iPhone nebo pomocí nastavení ve vašem Macu. V obou případech je nutné mít nainstalován nejnovější operační systém. Co se mi skutečně líbí, je průvodce, který vám okamžitě po připojení sluchátek k vašemu iOS zařízení ukáže všechny jejich funkce a provede vás také základním nastavením. Vše je extrémně intuitivní a pochopíte to na první pohled.

Další nastavení sluchátek je pak možné dělat přímo v nastaveních bluetooth nebo tím, že podržíte prst na ikonce AirPods v Ovládacím centru. V rámci nastavení můžete definovat, co mají sluchátka dělat při stisku dotykové plošky, můžete je přejmenovat, otestovat funkci potlačení okolního hluku a tak dále. Právě test potlačení hluku je poměrně zajímavou vychytávkou, kterou jsem u jiných sluchátek neviděl. Sluchátka poznají, zda používáte správné nástavce, které dokáží dokonale utěsnit zvukovod a upozorní vás případně na to, abyste nástavce vyměnili nebo případně sluchátka lépe zasunuli do uší.

Co se mi na AirPods Pro líbí, je okamžité přepínání mezi jednotlivými zařízeními. Vím, že Apple sliboval zlepšení rychlosti u připojení přes Bluetooth a celkově větší stabilitu již u druhé generace klasických AirPods, ovšem abych pravdu řekl, u mě jsem rozdíl oproti první generaci pozoroval skutečně minimální. Oproti tomu s AirPods Pro můžu například poslouchat hudbu z iMacu a v momentě, kdy mi někdo volá na iPhone, okamžitě dojde k přepnutí sluchátek a hovor rovnou slyším v AirPods. Bohužel opětovný poslech hudby zi Macu je potřeba potvrdit tlačítkem pro připojení sluchátek, ale i tak se jedná o skvělou vlastnost, kterou mé AirPods druhé generace nemají.

Propustnost – největší zklamání z AirPods Pro

Propustnost je perfektní funkce, kterou si nemohu vynachválit, ovšem jen v případě, kdy sedím v kanceláři v naprostém tichu a povídám si s kolegou. Abyste pochopili v čem je problém, je potřeba pochopit, jak vlastně funkce propustnosti funguje. Díky tomu, že sluchátka velmi dobře izolují váš zvukovod od okolního světa, nabízí Apple možnost takzvané propustnosti. Ta díky mikrofonům vezme zvuk z okolí a vám jej reproduktor ve sluchátku reprodukuje do ucha. Sluchátka tak zastávající v podstatě funkci naslouchátka a to doslova. Zvuk, který je reprodukovaný do vašeho zvukovodu je totiž zhruba o 10 až 15% hlasitější než ten, který slyšíte, když si sluchátka vytáhnete z uší.

Režim propustnosti nelze nijak ovládat a nastavit jeho hlasitost. Pokud jste v kanceláři, je vše perfektní a na pokec s kamarádem nebo prohození pár slov si skutečně nemusíte sundávat sluchátka z uší, i když minimálně z úcty k okolí to zřejmě většina z nás stejně udělá. Problém nastává, jakmile vyrazíte ven. Veškeré ruchy ulice a vše, co je slyšet v okolí je najednou slyšet více než jste zvyklí. Zvuk je navíc velmi nepřirozený, jelikož mikrofony zachytí velmi podobně zvuk, který je od vás vzdálen půl metru jako zvuk vzdálený pět metrů, a tak dochází k nepřirozené reprodukci, kdy víte, že strom, který je od vás patnáct metrů zkrátka nešumí tak nahlas, jak to AirPods reprodukují.

Další problém je pak v případě, kdy si vezmete šustivou bundu nebo čepici. V tom případě se čepice otírá o mikrofon, bunda šustí přímo do něj a reprodukce těchto zvuků zesílená o 15 % je zkrátka strašná. Upřímně jsem nedokázal volat s kolegou a mít tuto funkci aktivní nebo ji mít aktivní, aniž bych cokoli poslouchal nebo s kýmkoli volal. Věřím, že se jedná o skvělou vychytávku, ve které je obrovská budoucnost, ovšem nikoli v podobě, ve které ji mají dnes mé AirPods. Třeba se problém vyřeší za pár dní aktualizací software, ovšem tak, jak je to nyní se jedná pro mě osobně o funkci použitelnou pouze klidném prostředí. Její potenciál je přitom obrovský, a to zejména pro sportovce. Když jdete běhat a vezmete si sluchátka, je velmi nebezpečné, že nevnímáte okolí a může vás například srazit auto nebo se stát jiné neštěstí, díky režimu propustnosti slyšíte stejně nebo ještě lépe jak když sluchátka na uších nemáte a posloucháte hudbu z reproduktorů.

Aktivní i pasivní potlačení okolního hluku

Jakmile najdete správnou velikost špuntů a správně je nasadíte do ucha, máte okamžitě téměř dokonalou izolaci od okolního světa. Samozřejmě pouze pasivní, ale i ta je na skutečně skvělé úrovni a dovolím si tvrdit, že by většině lidem stačila. Apple však přináší také aktivní potlačení okolního hluku, které funguje na tom principu, že vnější i vnitřní mikrofon monitorují nežádoucí zvuku nejen z okolí, ale také z vnitřní části zvukovodu a ty poté eliminuje pomocí reprodukce inverzních tónů, které hluk vyruší a vy nic neslyšíte.

Upřímně jsem slyšel již výraznější potlačení okolního hluku, například u AKG N60nc, ovšem to si vybíralo svou daň v podobě šumu, který jste slyšeli místo hluku. Ono je celkem jednoduché vzít šum a tím přehlušit hluk z okolí. Není to však rozhodně to, co byste chtěli poslouchat. Apple namísto toho dokázal najít dokonalou rovnováhu, kdy neslyšíte žádný nepříjemný šum ani nic jiného. Pokud bouchnete hrnkem do stolu, uslyšíte to, ovšem to je daň za to, že neslyšíte žádné nechtěné šumění nebo jiné zvuky vycházející ze sluchátek.

Apple sluchatka AirPods Pro

Apple přišel se zcela vyváženým systémem potlačení okolního hluku, který vás dokáže izolovat od vnějšího světa. Jedná se však o potlačení především šumů, hluků a všech negativních vlivů, které při poslechu hudby nechcete vnímat. Pokud jedete ve vlaku, letíte letadlem nebo jste na rušné ulici, dokáží vás sluchátka izolovat do vašeho vlastního světa, ve kterém hraje prim hudba. Na druhou stranu, pokud jste například v tiché kanceláři, kolegovo míchání čaje lžičkou budete stejně nepatrně slyšet, stejně jako bouchnutí do stolu. Sluchátka izolují především nepříjemných a dlouhotrvajících hluků a ruchů, jednorázové bouchnutí dveří, zkrátka uslyšíte, byť tlumeně. Šum vycházející z motorů letadla nebo zvuk jedoucího vlaku, však vnímat nebudete, a to je to hlavní o co v případě potlačení hluku jde.

Excelentní výdrž baterie AirPods

Výdrž baterie u klasických AirPods vás může omezovat snad jen v případě, kdy jste burzovní makléř na Wall Street. Já osobně jsme s ní nikdy neměl problém a od chvíle, kdy mají AirPods bezdrátové nabíjení je vždy čas od času položím na nabíječku a nikdy se mi nestává, že by mi došla energie. Stejně tak jsem začal používat také AirPods Pro, se kterými jsem denně absolvoval jeden ranní hovor, který trvá vždy zhruba hodinu, pár krátkých hovorů přes den a zhruba hodinu poslechu hudby. V tomto režimu stačilo sluchátka položit na nabíječku až o víkendu, celý pracovní týden zvládla na jedno nabití krabičky.

Řečí čísel to pak znamená, že AirPods Pro skutečně dokáží fungovat až 4,5 hodiny při poslechu hudby nebo dokonce pět hodin při vypnutí aktivního potlačování hluku, případně propustnosti. Na jedno nabití dokážete ze sluchátek telefonovat až 3,5 hodiny. Pokud použijete bezdrátové pouzdro a budete je mezičasem nabíjet, pak si bez zásuvky vystačíte na více než 24 hodin poslechu hudby nebo 18 hodin hovoru. Pokud se stane, že sluchátkům dojde šťáva, za necelých pět minut je nabíjecí pouzdro nabije na zhruba hodinu poslechu hudby, případně 50 minut hovoru. Výdrž baterie je tedy skutečně skvělá a pokud je budete používat podobně jako já, stačí vám pouzdro položit jednou za týden na bezdrátovou nabíječku a o víc se nestaráte.

AirPods pro vs. Airpods rozbalene

Baterie je zároveň největším úskalím AirPods. Přece jen v tomto případě se bavíme o sluchátkách, jejichž cena přesahuje sedm tisíc korun, což je pro většinu lidí dost peněz. Problém je v tom, že baterie v AirPods stejně jako v AirPods Pro není uživatelsky a ve výsledku ani v servisních centrech vyměnitelná. Apple dává na své produkty pochopitelně ze zákona záruku dva roky. Během těchto dvou let vám uzná reklamaci a dá vám nová sluchátka v případě, kdy jejich výdrž klesne pod 80 % původních, tedy udávaných hodnot. Otázkou je, jak takové měření probíhá a kolik reklamací je ve výsledku uznáno. AirPods samotné jsou produkt, který nabíjíte v podsadě vždy, když jej vytáhnete z uší a vložíte do krabičky.

Jedná se navíc o produkt, který je vystaven vlivům počasí prakticky vždy, když jej máte v uších, tedy ať je venku mínus deset nebo plus čtyřicet. Baterie AirPods trpí nejvíc ze všech produktů od Applu a je tedy otázkou, jakou výdrž si sluchátka uchovají po více než dvou letech každodenního používání. Záleží na vašem rozpočtu nebo na tom, jak moc si svých věcí vážíte, zda si řeknete, že zkrátka jednou za dva roky stejně Apple vydá novou, lepší verzi sluchátek a vy si je koupíte a ta stará zahodíte nebo vás tento problém naopak trápí. Tak či tak, je to rozhodně věc na zamyšlenou a bylo by skvělé, kdyby do budoucna Apple přišel s možností, jak si u autorizovaných servisů nechat baterii vyměnit.

Zvuk AirPods Pro

To nejdůležitější u každých sluchátek je pochopitelně zvuk. Abyste pochopili, jak zvuk hodnotím, musím hned na úvod uvést, že nepovažuji AirPods Pro za sluchátka, která si dáte do uší večer při sklence něčeho dobrého a pustíte si do nich The Wall z LP. Naopak je beru jako sluchátka, se kterými letíte v letadle, dobíháte tramvaj, jedete ve vlaku, jdete po ulici, jezdíte na kole nebo běháte. Jako taková musí splňovat zcela jiná kritéria než sluchátka pro večerní poslech, kdy si vychutnáváte jednotlivé tóny a vnímáte hudbu všemi smysly svého těla.

Poslech hudby přes AirPods Pro bude v naprosté většině případů sloužit jako kulisa k tomu, co děláte primárně. Je jedno, jestli jste dva metry nad zemí spolu se svým snowboardem, v backflipu se svým kolem anebo jdete uprostřed města. Hudba je ve všech těchto případech zkrátka jen zpříjemněním daného okamžiku. V tom případě nemusí být strojově přesná, nemusí být neskutečně vyladěná, ale musí být skvělým partnerem pro to, co právě děláte.

AirPods Pro hrají jedním slovem perfektně. Je jedno, zda se zaměříte na středy, výšky nebo basy. Vše je podáno velmi vyváženě a nic nepřevládá na úkor čehokoli jiného. Basy jsou skutečně na pecky velmi výrazné a kvalitně podané. Dynamický rozsah, který vnímáte, je pak na skutečně skvělé úrovni a sluchátka se vám dokáží postarat o perfektní zážitek nejen při poslechu hudby, ale také při sledování filmů. Dokáží totiž velmi dobře simulovat také směry, ze kterých zvuk přichází a pokud si tak pustíte nějaký skutečně dobře nazvučený film, budete nadmíru spokojeni.

AirPods Pro v terenu

Rád sleduji pro relaxaci videa Mountain Bike Dream Build nebo Dream Build MTB, ve kterých se, jak název napovídá, staví ty nejlepší horská kola na světě. Videa jsou většinou skvěle nazvučená a tím, že pochází z dílny, kde se staví kola, jistě tušíte, že o různé šroubování, cvakání, bouchání, broušení a tak dále není nouze. S AirPods Pro je radost tato videa sledovat, veškeré zvuky z dílny se totiž odehrávají doslova před vámi. Zvuk přesně odpovídá směrům, odkud vychází a i to nejmenší cvaknutí si skvěle vychutnáte.

Při poslechu hudby je nutné ocenit zejména téměř dokonalou vyváženost sluchátek, kterou si užijete, ať již posloucháte jakýkoli žánr. Ať už je to tvrdý rap, při kterém chcete, aby hudba duněla a zároveň vynikl hlas rapera nebo je to metal, při kterém se míchá množství nástrojů, jenž však nesplývají do jednoho shluku, ale dokážete je od sebe oddělit, vše vynikne díky AirPods Pro velmi dobře. Dost často se mi u sluchátek, která jsem testoval, stávalo, že zatímco například rap zněl skvěle, v případě rocku nebo popu to již neplatilo. V případě AirPods si užijete svou oblíbenou hudbu, ať už je to jakákoli.

Ano, seženete sluchátka s lepším zvukem, ale nebudou umět to, co AirPods!

Ptáte se, zda seženete za 7 290Kč lepší sluchátka, co se zvuku týká? Ano, samozřejmě, že ano. Ale v případě AirPods Pro neplatíte Applu zmíněnou částku za zvuk, ale za kompletní balíček všeho, co sluchátka umí. Ferrari je skvělé auto a neznám nikoho, kdo by ho nechtěl mít, ale doprostřed lesa na lov s ním asi nevyrazíte. Hummer je do lesa skvělou volbou a uloveného jelena uveze jedna radost, ale asi s ním zase nepojedete tři sta. Doufám, že si rozumíme. AirPods Pro zkrátka nabízí řadu funkcí, které platíte a jejich zvuk je pouze jednou z nich.

Pokud vám je jedno, zda mají sluchátka kabel, jak vypadají, zda mají potlačení hluku, jakou mají výdrž baterie, zda mají režim propustnosti, pak najdete rozhodně sluchátka s kvalitnějším zvukovým projevem, než jsou AirPods, ale vy tuto recenzi čtete právě proto, že vám na všech těch maličkostech, které nabízí záleží. AirPods Pro tedy v kontextu všech výše uvedených věcí mají pro mě osobně perfektní zvuk, který se hodí jako skvělý parťák na cokoli, co děláte, tedy vlastně kromě toho večerního poslechu, kde raději sáhněte po sluchátkách bez všech vychytávek, u kterých jste 300€ zaplatili jen a pouze za to, jak hrají.

Do kvality zvuku pak patří samozřejmě také to, jak vás slyší druhá strana v případě hovoru. Sluchátka jsem testoval jak při volání přes GSM, tak při FaceTime hovoru na 4G, připojena k iPhone 11 Pro. Na druhém konci drátu byl pak uživatel s iPhone Xs. Zvuk v je při hovoru stejný jako v případě klasických AirPods. Krátká nožička, díky které je mikrofon více vzdálen od pusy není v tomto případě překážkou. Naopak v zimním období, pokud máte čepici, pak zakrývá i mikrofon, který dokáže snímat hlas bez sebemenších problémů, a naopak čepice funguje jako pohlcovač větru, díky čemuž je volání ještě kvalitnější než u klasických AirPodů.

Recenze Apple AirPods Pro

Jedinečný kousek technologie, který nemusí padnout všem

Co říci závěrem? AirPods jsou můj nejoblíbenejší produkt od společnosti Apple za poslední roky, který používám téměř od představení jejich první generace. Na AirPods Pro jsem se proto těšil a doufal jsem, že mi přinesou něco víc – něco, co klasické AirPods neumí. Nakonec jsem však sám zjistil, že jsem zcela spokojen s tím, co umí AirPods druhé generace a variantu Pro tak nějak nepotřebuji. Celkově na mě AirPods Pro působí jako produkt s extrémním potenciálem, který však tentokrát nebyl naplněn.

AirPods Pro nemusí být pro každého a za každou cenu lepší volbou než klasické AirPods druhé generace. Jsou to zkrátka sluchátka, která nelze brát jako lepší verzi klasických AirPods, ale jako zcela jiný produkt. Je možné, že spoustě lidem bude více vyhovovat to, co nabízí klasické AirPods. Jedná se o pozoruhodný kousek techniky, který v miniaturním těle ukrývá spoustu funkcí a vychytávek, ne všechny však dokáži já osobně využít. Rozhodně však nechci říci, že je nedokážete ocenit nebo využít vy. Pokud máte klasické AirPody, nemusíte letět do obchodu pro jejich Pro verzi, stačí si ji někde vyzkoušet, přečíst si tuto a pár dalších recenzí a pak se rozhodnout, zda vše, co nabízí oceníte a využijete. Pokud žádné AirPods nemáte, pak záleží na tom, proč jste si je zatím nepořídili. Pokud to bylo kvůli čekání na vše výše uvedené, pak směle do nich a věřím, že budete nad míru spokojeni, tedy až na výjimku v podobě propustnosti.

Dnes nejčtenější

.