Zavřít reklamu

Úspěšný projekt Ventusky, který během hurikánu Irma navštívily miliony lidí z celého světa, dnes vydal nativní mobilní aplikaci pro iOS. Aplikace zajímavým způsobem kombinuje klasickou předpověď počasí pro konkrétní lokalitu a mapu zabírající vývoj počasí v širším okolí. Přehledně tak lze vidět, z jaké oblasti přijdou srážky nebo odkud vane vítr. Unikátnost aplikace spočívá v množství zobrazovaných dat. Pro celý svět je k dispozici předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti, tlaku vzduchu, sněhové pokrývky a dalších meteorologických veličin v různých hladinách.

Zajímavým způsobem je v aplikaci Ventusky řešeno zobrazování větru. Ten je zobrazen pomocí proudnic, které přehledným způsobem vykreslují neustálý vývoj počasí. Proudění na naší Zemi je neustále v pohybu a právě proudnice úžasným způsobem tento pohyb zachycují. Díky tomu je zřetelná provázanost všech dějů v atmosféře. Návštěvníci se v aplikaci snadno dozvědí, kdy v jejich oblasti začne pršet a jak dlouho bude déšť trvat. Srážky jsou na mapě zobrazeny pomocí barevných stupnic.

Předpověď počasí je v aplikací na první tři dny dostupná v krocích po hodinách. Na další dny je dostupná po třech hodinách. Uživatelé z daného místa mohou sledovat také snímky z webových kamer nebo údaje o východu a západu Slunce.

Návštěvníci se díky aplikaci VentuSky dostávají přímo k datům z numerických modelů. Data aplikace sbírá ze tří numerických modelů. Vedle poměrně známých dat z amerického modelu GFS, zobrazuje data také z kanadského modelu GEM a německého modelu ICON, který je výjimečný svým vysokým rozlišením pro celý svět.

Vývoj aplikace trval téměř rok. Webová stránka Ventusky.com byla kompletně přepsána do nativního kódu. Předpovědní mapy s vizualizacemi větru jsou vytvořeny v programovacím jazyce OpenGL, který se běžně využívá při vývoji herních aplikacích. Díky využití tohoto programovacího jazyka jsou vizualizace v aplikaci rychlé a plynulé. Předpovědní mapa se načítá okamžitě a pohyb po ní je nádherně plynulý. Jedná se zřejmě o první aplikaci s počasím, která vznikla v OpenGL. GUI aplikace je vytvořeno v programovacím jazyce Swift.

Související články

Dnes nejčtenější