Zavřít reklamu

Ne každý produkt společnosti Apple je ohromný hit a nedlouho po představení se od jeho výroby upouští. Na tom by ostatně nebylo nic zvláštního. Že se ale postupem času začne upouštět i od výrobků, které se staly jen před pár lety megahity a doslova pobláznili svět, to už zajímavé určitě je. Tyto produkty totiž pořád skvěle plní svou funkci a jsou oblíbené, jen se s postupem času přestaly hodit do ekosystému Applu a nejlehčí cesta, jak celý systém sjednotit a uzavřít je ukončit jejich výrobu. V následujících řádcích si proto představíme hned čtyři produkty, které pravděpodobně ve velmi brzké době na pultech obchodů už nenajdeme.

iPad mini

Nejmenší z rodiny jablečných tabletů se musí potýkat s největšími existenčními problémy. Se svými 7,9“ totiž není až tak daleko od konkurenčního 9,7“ iPadu Pro, který je oproti němu opravdu neskutečným dělem. Jeho velikosti se též blíží iPhone Plus, který může být pro mnoho uživatelů též skvělou alternativou.

Nějakou dobu sice kolovaly zvěsti o tom, že se v útrobách jablečné společnosti rodí novinka iPad mini Pro, šlo však jen o plané řeči. Apple se k tomuto kroku pravděpodobně neodhodlá už jen z toho důvodu, že čtyři velikosti tabletu už jsou prostě moc. Kanibalismus jablečné společnosti tak pravděpodobně způsobí, že iPad mini úplně na úkor tabletů Pro a pluskových iPhonů zanikne. Apple s tím už pravděpodobně nějakou dobu počítá a proto svůj nejmenší iPad ani nijak neupgraduje.

MacBook Air

Notebook s podobným příběhem jako iPad mini. MacBook Air byl při svém představení impozantním kouskem, doba se však rychle mění. Jeho síla tkvěla v opravdu obstojném výkonu, dlouhé výdrži baterie, krásném designu a „slim fit“ provedení. Ostatní jablečné notebooky však postupem času začaly též shazovat své gramy navíc a své těla formovat do co nejtenčích rozměrů. Výkonnostně se už též nynější Airy nedají s kolegy Pro srovnávat. Kaňkou může být i absence Retina displeje, který je však u produktů Apple už skoro nepsaným standardem.

I když byl na nynější WWDC lehce upgradován, nebudeme si nic nalhávat. Do kvalit MacBooku Pro mu chybí opravdu hodně a Apple tak pravděpodobně od výroby upustí. V nabídce jsou totiž velikostně srovnatelné jablečné notebooky, které jsou v mnoha ohledech o hodně lepší, jsou osazeny Retinou a hlavně nestojí o tolik více, než modely Air.

iPod

Ano, čtete správně. Další na řadě bude pravděpodobně zařízení, které ihned po představení změnilo celý hudební průmysl, a ukázala cestu, kterou se bude chtít většina hudebních přehrávačů ubírat. Doba je však jinde a lidé si potrpí spíše na dostupnost, kterou jim díky všudypřítomnému internetu zajistí všelijaké streamovací služby. Tu nejoblíbenější hudbu má navíc stejně každý nahranou v telefonu, protože je zbytečnost tahat kvůli pár písničkám další zařízení. Pokud tedy Apple se svými iPody neudělá opravdu něco drastického a nepředvede malou hudební revoluci, zřejmě tento ikonický produkt zahyne. Stát se ale může leccos, nechme se překvapit.

Routry AirPort

Vzhledem k tomu, jak se Apple v posledních letech zaměřuje na ovládnutí trhu se smartphony, tablety a počítači, jdou ostatní produkty stranou. Některé se vyrábí ve stínu hlavním produktů dál, některé však zaniknou úplně. Mezi ty ustupující patří třeba routry AirPort. Už minulý rok oznámila jablečná společnost pozvolný ústup od výroby těchto produktů a zaměření se právě na ty nejoblíbenější. Za tímto krokem může též stát fakt, že si mezi uživateli nikdy nenašel nějaký obrovský odbyt. To je zapříčiněno hlavně tím, že o něm někteří uživatele Applu prostě vůbec nemusí vědět. To se bohužel u produktů tohoto typu stává a i ty sebelepší upadají v zapomnění.

 

Další produkty pravděpodobně na seznamu škrtů nejsou. Některé aspiranty bychom sice dokázali odhadnout i sami, Apple se je ale snaží nějakým způsobem zresuscitovat a udržet je při životě. Příkladem toho může být například Apple TV, která je sama o sobě vcelku specifický produkt. Kdo by si však myslel, že má na kahánku, pletl by se. Apple totiž začal v poslední době rozjíždět vcelku zajímavé věci, které si své příznivce jistě najdou. Je však možné, že i přes tuto skutečnost tu někdy skončí. To samé se může stát i v případě iPhonu SE. Osobně si nemyslím, že ho bude v brzké době Apple nějakým způsobem upgradovat, svou klientelu si však i přes to všechno najde a místo v ekosystému si proto bez problému udrží. Třeba ale budeme za pár let překvapeni, kdo ví.

iPod touch FB

Zdroj: idropnews

Dnes nejčtenější

.