Zavřít reklamu

clean-koste icon

Apple aktuálně u nejnovějšího modelu SE nabízí dvě velikosti úložiště, a to konkrétně 16 a 64GB. Dříve dokonce Apple nabízel iPhone 5c s 8GB kapacitou úložiště. Podle veřejně známých informací má nejvíce majitelů iPhonu pouze 16GB verzi, která se může po několika měsících používání snadno zaplnit. Pokud nechcete smazat ani jednu fotografii, a také nechcete odstranit žádnou aplikaci, tak známe několik zaručených triků, díky kterým ze svého iPhonu uvolníte několik cenných MB možná i GB pro svá další data.

Nejprve bychom se měli podívat, které soubory nám zabírají nejvíce souborů. Ve většině případů jsou to vždy fotografie nebo například hudba. Informace o úložišti zjistíme v Nastavení -> Obecné -> Úložiště a využití iCloudu. Klikneme-li na možnost Spravovat úložiště, tak uvidíme která konkrétní aplikace zabírá nejvíce místa. Statistky využití můžeme případně vidět i po připojení iTunes. Jak ale uvolnit místo bez smazání jediné aplikace?

Používejte cloudová úložiště

Přesouvání souborů do cloudu je opravdu snadný způsob, který uvolní efektivně místo ve všem iPhonu. Apple každému uživateli nabídne 5GB prostoru úplně zdarma. Pokud budete potřebovat více než 5GB, tak vám Apple nabídne 50GB prostoru za 0,99$ a 1TB za 9,99$ měsíčně. K čemu je ale takový iCloud dobrý? Nejenom, že máte mezi všemi Apple zařízeními synchronizované veškeré poznámky, hesla či emaily, ale také se na iCloud mohou odesílat fotografie. To znamená, že se na iCloud odešle fotografie v plném rozlišení a plné kvalitě, ale v iPhonu zůstane fotografie v optimalizovaném režimu, tudíž bude ostrá, ale nebude mít tak velké rozlišení a tím nebude zabírat tolik místa. Jedná se tedy o nejefektivnější způsob, jak ušetřit drahocenné gigabajty. Odesílání fotografií do iCloudu aktivujeme v Nastavení -> iCloud -> Fotogalerie.

Existuje řada bezplatných nebo opravdu levných řešení, které fungují podobně jako iCloud. Například Google Photos nabízí 15GB místa na fotografie a videa. Aplikace umožňuje uživatelům vytvářet alba s pokročilou možností vyhledávání. Další známou aplikací/službou je Dropbox, který funguje podobně jako Google Photos či iCloud.

Odstraňte mezipaměť a dočasné soubory

Snadný způsob, který uvolní místo je odstranění dočasných souborů a vymazání mezipaměti. Nebojte se, o žádná svá data nepřijdete. Vymazání dočasných souborů a mezipaměti způsobí, že se vymaže historie, cookies a údaje o prohlížení v Safari. Vše provedeme v Nastavení -> Safari -> Smazat historii a data stránek.

Odstraňujte přehrané podcasty a udělejte si pořádek v „offline“ hudbě

Hudba, podcasty a také e-knihy, které si ukládáme do režimu offline zabírají mnohem více místa, než si uvědomujeme. Hudba, kterou si do mobilního telefonu uložíme například z Apple Music údajně zabírá mnohem více místa, než kdybychom ji přetáhli do iPhonu pomocí iTunes. Proto by bylo nejlepší si hudbu trochu pročistit.

Neukládejte SMS zprávy

SMS zprávy dokážou zabrat opravdu mnoho místa. V základním nastavení se zprávy ukládají v iPhonu trvale, přitom naprosto většině uživatelů stačí, aby byly v iPhonu například 30 dnů nebo 1 rok. Nemusíte zprávy mazat ručně, ale součástí systému iOS je funkce, která bude mazat staré zprávy automaticky. Vše nastavíme v Nastavení -> Zprávy -> Ponechat zprávy.

Použijte aplikaci PhoneClean

Aktuálně lze stáhnout aplikace, které dokáží nepotřebné soubory smazat a tím uvolnit místo. Aktuálně nejlepší a nejpoužívanější se jmenuje PhoneClean. Nabízí i nejzákladnější funkce zcela zdarma a je dostupná pro OS X i Windows. Aplikace funguje jednoduše, po spuštění stačí připojit váš iPhone k Macu a aplikace automaticky ukáže základní možnost – Zrychlené skenování, neboli Qucikscan. Po kliknutí na tlačítko SCAN, aplikace provede hledání “zbytečných” souborů, které iPhonu nebudou chybět a přesto uvolní místo. Tento Qucikscan naprosto stačí, ale v horní části lze zvolit hloubkové skenování konkretních souborů. K používání aplikace není nutný jailbreak, je to jakási nadstavba iTunes. Při prozkoumávání složitějších funkcí programu si ale dávejte pozor, aby nedošlo k smazání soukromých souborů nebo aplikací.

clean uloziste fb

Související články

Dnes nejčtenější

.