Zavřít reklamu

Apple music iconApple tento rok posunul svoj hudobný biznis na novú úroveň. Po dlhodobých špekuláciách totiž predstavil streamovaciu službu Apple Music a po jej boku spustil celosvetovo vysielané online rádio Beats 1, v ktorom sa striedajú tí najlepší moderátori a počúvame tu rozhovory s rôznymi hudobníkmi z celého sveta. Svoju reláciu tu má aj napríklad Dr. Dre, ktorý cez ňou oznámil vydanie svojho tretieho albumu – soundtracku k filmu Straight Outta Compton. Rádio a streamovacia služba sú veľmi dobre prepojené, lenže to nemusí zásadne znamenať, že by Apple Music bola najlepšou streamovacou službou na svete. Predsa len konkurencia existuje dlhší čas a vďaka tomu si môžu ľudia spraviť rôzny názor – presne tak, ako zdieľame rôzne názory aj u nás v redakcii LsA.

Poďme sa teda pozrieť na názor dvoch redaktorov, ktorí majú so službou väčšie skúsenosti a vedeli si vytvoriť názor na to, či je Apple Music kvalitná služba alebo nie.

Jaro
Apple Music bola pre mňa služba, o ktorej som si najprv myslel, že nebude taká dobrá ako Spotify a keď sa hovorilo, že služba bude u nás stáť 10€ mesačne, bol som voči nej skeptický. Lenže podmienky sa spríjemnili a súčasná cena 5€ je pre mňa prívetivá a službu plánujem používať aj v budúcnosti. Na Apple Music sa mi veľmi páči spojenie s mojou hudobnou knižnicou, ale už sa mi pri niektorých albumoch stalo, že na iPhone sa mi objavila úplne iná skladba, než akú som mal vo svojej knižnici. V mojom prípade išlo o skutočnosť, že Horkýže Slíže mali skladbu menom „Intro“ na dvoch albumoch a len jeden z nich bol dostupný v iTunes. Apple Music si preto myslela, že ide o tú istú skladbu a nahradila mi ju tou z novšieho albumu – nie že by nebola zlá. Na prepojení s hudobnou knižnicou sa mi páči, že už nemusím používať dve alebo tri rôzne aplikácie na počúvanie hudby a na jej pridávanie do mojej knižnice (iTunes, Spotify,  Music). Viem, že mám k dispozícii prakticky všetky skladby, na ktoré si spomeniem a nemusím sa trápiť so synchronizáciou pesničiek s Macom. Skrátka, mám k dispozícii všetky skladby a napríklad dnes som si tu našiel čerstvo vydaný album Motorheadu, Bad Magic.

Apple-Music

Keď už spomínam ten počítač, tak teraz je čas na kritiku. To čo Apple spravil s iTunes? Myslím, že by to chcelo prerobiť dizajn aplikácie iTunes kompletne od základu a spraviť prostredie, ktoré sa viac podobá na iOS aplikáciu. Nový iTunes, obohatený o Apple Music, je podľa môjho názoru veľmi neprehľadný a potrebuje generálny poriadok. Tu ma napadá pár možností na vylepšenie – prepojiť Apple Music s iTunes, takže keď sa mi nejaký album alebo skladba páči, môžem si ju okamžite kúpiť. Teraz, keď to chcem spraviť, musím prejsť z Apple Music do obchodu iTunes, opäť musím vyhľadať album a až potom ho môžem kúpiť. Apple bol ale vždy o jednoduchosti a myslím, že je tu priestor na zlepšenie. Rovnako tak si myslím, že by to chcelo poriadok v rádiách – iTunes vám teraz ponúka dve rôzne sekcie internetového rádia – kým v jednej máte Beats 1 a iné stanice z dielne Applu, druhá sekcia ponúka všetky ostatné internetové rádiá vo svete. Prečo to nezjednotiť? Tiež by to chcelo zjednotiť vyhľadávanie, ktoré by hľadalo všetko všade, nie len v jednotlivých sekciách aplikácie iTunes. Alebo by to chcelo vytvoriť opäť samostatnú sekciu iTunes Store, pretože prepínať sa medzi ním a App Store je hrôza – des.

Keď si to teda zhrnieme, Apple Music je podľa môjho názoru veľmi dobrá služba, ale platí to len na iPhone, keďže teraz je vidieť, že Mac jednoducho nie je na novú éru pripravený. Ale to sa hádam do budúcej WWDC zmení. Samotná služba sa mi ale páči, aj keď osobne u nej používam len niektoré sekcie – napríklad som ani raz nezapol službu iTunes Connect, teda niečo ako sociálnu sieť, ktorá sa mala poučiť z neúspešného projektu Ping. Rovnako tak stanicu Beats 1 som počúval hlavne na začiatku a momentálne ho nepočúvam tak často. Hlavne teda preto, že si radšej pustím svoje vlastné playlisty. Ale u Beats 1 sa to líši – je zadarmo a každý má svoj vlastný hudobný vkus.

iTunes komplikovany

Dan
Popravdě, když se spekulovalo, že Apple představí novou hudební streamovací službu postavenou na Beats Music, tak mi to šlo jedním uchem tam, napsal jsem to, a pak druhým uchem ven. Nikdy jsem neměl k podobným službám náklonost, protože mi prostě nedokázaly nabídnout to, co já poslouchám. Moc mě nezajímají mainstream skladby a alba a držím se někde u undergroundu, který prostě na iTunes, Spotify nebo Apple Music ani náhodou nenajdete.

Když Apple Music vyšla, tak jsem jí ihned vyzkoušel, jelikož rád otestuji něco nového, zvlášť když se jedná o službu z dílny Applu. Líbí se mi myšlenka, že si nemusíte stahovat žádnou další aplikaci a máte Apple Music v aplikaci Hudba a na Macu v iTunes a oba tyto systémy jsou si zase o něco blíž díky celé té synchronizaci. To se mi na Applu vždycky líbilo.

Ale teď už k samotné službě jako takové. Osobně mi jak na Macu, tak na iPhonu přijde neuvěřitelně nepřehledná, složitá a hlavně nedodělaná. Nahrál jsem si do iCloud Music Library všechna svá alba z iTunes a do dnes mi nejméně 30% z nich vůbec nefunguje a dalších 10% bylo nahrazeno úplnými nesmysly. Nezbývá mi nic jiného, než se celou knihovnu vzít, zazálohovat na externí disk, pak asi vymazat celý obsah v iTunes a opět to zkusit nějak nahrát, a to se mi vůbec nechce, což dokazuje i to, že jsem se k tomu ještě během dvou měsíců nedostal. Moc nechápu, co by dělal běžný člověk, který rozumí sotva tomu, jak Mac zapnout a prohlížet si seznam.cz. Musel by jedině do Apple Storu nebo v našem případě k některému z resellerů. Jak vypadá spousta mých nefunkčních alb a skladeb na iPhonu, můžete vidět níže.

IMG_0006
IMG_0008

Nyní jsem si postěžoval spíše na iTunes Music Library, tak se tedy pojďme zaměřit přímo na Apple Music. Už jsem nakousnul, že podle mého názoru je Apple Music nepřehledná a toho se držím. Rádio neposlouchám, raději si pustím své skladby. Z Apple Music si občas něco do knihovny přidám, ale to už musí být. Connect mi přijde nepřehledný, takže ho navštívím tak jednou do týdne, abych zase zjistil, že je k ničemu. V kategorii Pro vás je mi furt nabízeno dokolo album od U2, přitom mě vůbec nezajímá, což jsem Applu jasně řekl už asi 5krát a navíc se vůbec nehodí k mému stylu hudby, takže je jasné, že ho Apple cpe úplně každému, aby ho propagoval.

Jednou jsem dokonce využil i sekci Intro to „umělec“ a dopadlo to strašně a jen jsem se přesvědčil, že Apple Music má před sebou ještě hodně dlouhou cestu. Dvě skladby totiž z nabízeného playlistu vůbec nefungovaly a jedna skladba v něm byla třikrát. Vše můžete vidět na snímku obrazovky níže.

Snímek obrazovky 2015-08-25 v 22.01.26

Po skončení tříměsíčního zkušebního období zdarma s Apple Music rozhodně nepočítám. Nehodlám měsíčně platit za něco, co mi nemá moc co nabídnout, a když už bych si něco poslechl, tak to ani nefunguje pořádně. Celkově se s Apple Music a novou aplikací Music na iOS vytratila jakási jednoduchost. Abyste si mohli přidat skladby do fronty, tak musíte klikat dvakrát až třikrát, nabídka při rozkliknutí „tří teček“ je nepřehledná (na iOS 9 je to lepší) a tlačítko srdíčka a sdílení v ovládacím centru jen kazí celkový minimalistický design.

Roman
Někdy si mezi klukama připadám jako dinosaurus, který o spoustě funkcí ani netuší, že je má. Těším se pak z nového iOS nebo iPhone celý rok, proto že zhruba třikrát do měsíce najdu něco, co jsem absolutně neznal a když to vesele píšu Štěvovi nebo Danovi, rychle pochopím, že tuto funkci má iPhone zhruba dva roky.

Přiznám se tedy bez mučení, Apple Music jsem nikdy nepoužil a nikdy nezapl. Dřív bych to udělal, protože bych musel. Nyní naštěstí již články píši jen v momentě, kdy je potřeba a nebo skutečně něco psát chci. Najednou jsem zjistil, že spoustu věcí co jsem dřív musel používat kvůli čtenářům, abych jim mohl poskytnout co nejlepší recenze a články, již používat nemusím a vůbec mi to nevadí.

Celkově poslouchám hudbu míň než dřív a když jdu ven se psem, raději poslouchám v parku ptáčky nebo psa jak štěká na veverku a nedokáže pochopit, že ona na strom vylezla a jemu to nejde. Když chci poslouchat hudbu, raději sáhnu po CD, dám jej do sestavy a s Diplomatičkem a Partagasem v ruce poslouchám, jak do toho Ian Anderson píská nebo jak Roger Waters bourá zeď.  A vlastně když nad tím tak přemýšlím, mám mnohem větší Apple Music než ti dva blázni nademnou, mám zvuky přírody, které nikdy nevyčerpám.

Apple Music

Dnes nejčtenější

.