Zavřít reklamu

doublejDnes mám tu čest přinést vám rozhovor s mým přítelem Janem Jančokem a.k.a. DoubleJ, který se dokázal vypracovat mezi jednoho z nejžádanějších producentů klipů v ČR a SR. Díky tomu, že si od režie, přes kameru až po celkový střich a efekty delá sám  a na počítačích Apple Mac, bude tento rozhovor zajisté přínosný nejen pro začínající filmaře.

Ahoj DoubleJ, většina lidí zná spíš herce, kteří stojí před kamerou, ty seš ve většině případů za ní, můžes se představit našim čtenářům a říct, které videa nesou tvůj podpis?

Ahoj Romane, ako si už povedal, ľudia ma poznajú pod menom DoubleJ a venujem sa už nejaký ten piatok tvorbe videoklipov. Podaktorí fanúšikovia hip-hopu ma možno aj poznajú, pretože pracujem hlavne pre interpretov venujúcich sa tomuto žánru. Robil som napríklad posledný klip pre H16ku, aktuálne dosť pracujem s Rytmusom, spravili sme už 3 klipy, jeden zostrih pre Kontrafakt z vystúpenia na tohtoročnom hiphop kempe a taktiež som mu natáčal celé tohtoročné turné. Ďalej by som ešte spomenul spoluprácu s Maylay Sparksom, Tomi Popovičom, najlepším freestylerom na Slovensku – Biom, Supom z Mojej Reči a mnohými inými väčšími, ale aj menšími menami.

Vybral jsem si tě pro rozhovor hlavně z toho důvodu, že veškerou postprodukci svých klipů děláš výhradně na strojích od Apple. Bylo tomu tak od začátku nebo tě k této značce přivedla až tvoje práce?

S produktami Apple pracujem len niečo vyše roka, s videom som začínal, a aj nejaký ten rok pokračoval, na „klasických“ počítačoch. V začiatkoch som vyskúšal viacero programov, od Pinnacle cez Premiere, no nakoniec som zakúpil Sony Vegas Pro a na ňom, až po prechod na Mac, aj ostal. Keďže sa mi v tejto oblasti začalo dariť, rozhodol som sa prejsť na Mac a program Final Cut. Nebolo to tým, že by mi Vegas alebo Windows nejak vadili, Vegas Pro považujem za jeden z najlepších programov a v určitých veciach predčí aj Final Cut, no ak som sa chcel aj do budúcna venovať videu a nebodaj spolupracovať s väčšími štúdiami, musel som presedlať na niečo, čo je v tejto branži rozšírenejšie a profi štúdiami viac využívané a tým sú AVID a Final Cut. Ja som volil Final Cut, pretože sa mi OS X po pár skúsenostiach veľmi zapáčil a Apple v tej dobe vydal zhodou okolností nové MacBooky Pro, ktoré mi parametrovo sadli.

Je to tedy tak, že profesionálové v oblasti videa používají většinou Apple a Final Cut? Jednoduše aby si zapadl, bylo potřeba mít stejné vybavení jako oni? Když jsem se bavil s Hugo Toxxxem říkal mi tenkrát, že v momentě kdy pronikl do světa velké hudby a businessu kolem ni, Apple na něj koukal ze všech studií a měl jej na stole každý profik, to stejné mi potvrdil i Wladimir 518 a Dara Rollins.

Väčšinou určite nie a taktiež záleží, akých profesionálov bereme v úvahu. Sú nezávislé štúdia a reklamné agentúry, sú filmové štúdia, televízie, atď. Celkovo je asi rozšírenejší AVID, no Final Cut má tiež svoje početné zastúpenie, hlavne v USA a pomaly sa začína stále viac a viac používať aj u nás. Taktiež veľa ľudí pracuje s Premiere, hlavne na poslednú CS5ku som počul veľmi dobré ohlasy. Ono sa to proste nedá len tak konštatovať, že čo je najviac medzi profíkmi využívané a že čo bude ten človek ovládať, keď sa s nejakým stretneš. Proste AVID a FCP majú zastúpenie určite najvyššie, no kde je čo preferovanejšie závisí od regiónu, štúdia, v neposlednom rade aj financií atď. Kým som sa rozhodol pre FCP som prečítal veľa článkov, diskusií, prešiel veľa fór a tam sa taktiež názory líšili, čo by sa za industry standard dalo označiť. V drvivej väčšine prípadov sa ale skloňovali FCP a AVID. A či bolo potreba prejsť na Mac aby som zapadol? Zatiaľ určite nie. Ja som len cítil potrebu prejsť na niečo rozšírenejšie a štúdiami akceptovanejšie ako Vegas, aby som vedel do budúcna zvládať aj takýto program a to, že to bol Mac, bolo len na základe toho, že sa mi zapáčil a časom začal viac vyhovovať ako Windows. Ale prechod nutný nebol, kľudne by som mohol s Vegasom robiť aj teraz.

Mě to zajímá nejen z pohledu tebe ale také zákazníka, můj kamarád, který pracoval v nejlepších grafických studiích v Evropě právě říkal, že se jich zákazníci často ptají, na čem pracují, je to u tebe taky tak?

Nie, ešte som sa s tým nestretol, že by sa niekto vyslovene najskôr spýtal, na čom pracujem. Skôr sa ľudia pýtajú na kamerovú techniku, no na to, na čom strihám, nie. Počas spolupráce padne samozrejme reč aj na toto, že s čím pracujem a prečo pracujem práve s Apple a v čom je to lepšie atď, predsalen, Apple u nás stále nie je tak rozšírený ako inde vo svete a tak sú ľudia zvedaví. No, že by prišiel klient a spýtal sa, v čom to bude strihané, to nie.

Když jsme u kamerové techniky, co ty osobně používáš?

Asi 2 roky som točil na obyčajnú domácu kameru, neskôr som si kúpil HDV kameru, potom som k nej dokúpil 35mm DOF adaptér, aby som mohol na kamere využívať aj rôzne objektívy, no a nakoniec som prešiel, ako mnoho iných filmárov, na zrkadlovku.

To mi připomělo jak jsme točili spolu klip a ty si vytáhl ten foťák, říkal jsem si jestli to myslíš vážně, ale výsledek stál za to chlape. V dnešní době jsou čím dál lepší čipy a optiky miniaturizované. Nedávno Canon dokázal převést 120 Megapixelový čip do normální zrdcadlovky, za 10 let to možná bude v iPhone 10. Dovedeš si představit pracovat plnohodnotně s videem na mobilním telefonu?

Nie. Aj natáčanie na foťák má svoje nevýhody a pracovať s kamerou je oveľa pohodlnejšie a jednoduchšie. No obrazovo dostanem zo zrkadlovky, dajme tomu za 2000 EUR oveľa viac, ako z rovnako drahej, ba aj drahšej kamery. Osobne ma veľmi zaujala nová kamera Sony s vymeniteľnými objektívmi, no stále to nie je ono a pri zrkadlovke ešte pár mesiacov určite ostanem. S telefónom by som ale pracovať určite nemohol.


Co by si tedy po zkušenostech doporučil začínajícím filmařům za vybavení? Do čeho se vyplatí nebo je nutné investovat a co naopak počká?

Začínajúcim filmárom by som v prvom rade odporučil hocičo a trénovať, trénovať a trénovať. Aj s kamerou za 300 EUR sa dá točiť a veľká kamera nerobí z človeka hneď veľkého filmára. Treba točiť, skúšať, učiť sa, človek sám príde na veci čo ho limitujú, čo by potreboval a chcel dosiahnuť, zisťuje, prečo má niekto obraz taký a iný zase taký a pomaly sa posúva dopredu a sám potom zistí, aká kamerová technika bude pre neho najvhodnejšia. Ak by som mal ale poradiť konkrétne produkty, tak určite by som osobne siahol po kamere Panasonic HDC-TM700, čo je jedna z najlepších „malých“ kamier, čo potvrdzujú aj recenzie. Okrem skvelého obrazu v plnom HD rozlíšení ponúka možnosti voľby snímkovej frekvencie a prekladania snímkov, obsahuje prstenec pre pohodlné manuálne ostrenie, samozrejmosťou je vstup pre externý mikrofón a výstup pre sluchátka atď. Človek má k dispozícii viacero manuálnych nastavení a môže sa s obrazom vyhrať. Pri kúpe novej kamery by som teda určite odporučil poohliadnuť sa po tomto modely od Panasonicu. Tým skúsenejším by som ale skôr odporučil digitálnu zrkadlovku schopnú natáčať kvalitné video a aspoň jeden svetelný objektív. Prečo skúsenejším? Zrkadlovky vyžadujú trochu iný prístup, človek sa musí naučiť pracovať s clonou, časom, nemôže robiť prudké pohyby pretože zrkadlovky zaznamenávajú obraz inak ako kamera a trpia tzv. Rolling shutter efektom. Väčšina zrkadloviek nevie automaticky počas natáčania ostriť (resp. ostriť tak, ako to poznáme z kamier), bohužiaľ sú to aj produkty Canon, ktoré na druhej strane ponúkajú najlepší obraz oproti konkurencii. Nové Nikony a zdá sa mi, že aj Sony, už takto ostriť vedia, no Canon má lepší obraz. Takže už len z pohľadu ostrenia, ak chce človek top obraz, musí byť stále v strehu a ostriť manuálne, čo nie je práve najľahší úkon pre začiatočníka, zoomovanie tiež nie je práve najľahšie, pretože na jednej strane treba pri zmene ohniskovej vzdialenosti preostriť, resp. doostriť a otáčaním objektívu je obraz viac či menej roztrasený a nevyzerá to dobre. O tejto problematike by sa dalo písať a diskutovať dlho, no na to teraz nie je priestor. Zrkadlovky proste ponúkajú na svoju cenu super obraz, no natáčať na zrkadlovku je náročnejšie ako na bežnú kameru a preto by som úplným začiatočníkom skôr odporučil pre začiatok kameru a potom skúšal experimentovať aj s foťákmi.

OK chlape, to bysme měli kamerovou/fotografickou techniku, co bys doporučil, když se člověk rozhodne využívat Mac? Co je u videa nejdůležitější?

Tak v prvom rade treba materiál do daného počítaču nejak dostať. Na to slúžia porty USB a FireWire. Kamery, ktoré využívajú ako záznamové médium miniDV kazety, vyžadujú pre prenos záznamu do PC FireWire. S USB môže človek u týchto kamier prenášať maximálne fotky. Užívatelia zariadení, ktoré zaznamenávajú materiál na HDD či pamäťové karty si vystačia aj s USB, či klasicky čítačkou pamäťových kariet. Pri výbere Macu teda treba pozerať na to, či má všetky porty, ktoré dané zariadenie vyžaduje. Druhá vec je konfigurácia daného stroja. Pri základnom strihu videa treba hlavne hľadieť na výkon procesoru, výkon disku a veľkosť pamäte. Obecne platí, čím lepší procesor a viac pamäte, tým bude práca s materiálom svižnejšia. Keďže každý výrobca a taktiež modely toho istého výrobcu môžu materiál zaznamenávať inak, je ťažko vypísať konkrétne procesory, ktoré sú na strih vhodné. Osobne som strihal HD video aj na Core 2 Duo s taktom 1.83GHz, no nebola to práve najpohodlnejšia práca. A taktiež video nebolo kódované v h.264, čo už v súčasnosti využívajú viaceré kamery či fotoaparáty a ťažko povedať, ako by sa ten procesor s takýmto videom pobil. Video v h.264 je značne náročné na výkon a ani nedoporučujem video v h.264 strihať, pretože tento kodek na strih nie je vhodný a je vhodnejšia konverzia na nejaký iný, vhodnejší kodek. Osobne sa mi najlepšie osvečil Apple ProRes 422, s ktorým si Final Cut rozumie jedna báseň. Video v h.264 je taktiež značne komprimované, takže konverzia do niečoho „normálnejšieho“ znamená pripraviť si násobne viac priestoru pre materiál. Ak si na priamy strih h.264 so svojim počítačom trúfate, zaujímavou voľbou môže byť najnovšia verzia Adobe Premiere, ktorá priamo strih h.264 videa podporuje. No ale to už som odbočil od otázky. Ak by som mal odporučiť konkrétnejší hardvér, tak čím výkonnejší procesor, tým lepšie, nové procesory Core i3/5/7 od Intelu sú na spracovanie videa najvhodnejšie, no základné operácie zvládnu aj staršie Core 2 Duo. Sám som rok pracoval s MacBookom Pro ako hlavným pracovným nástrojom, v konfigurácii s 2.53GHz Core 2 Duo, 4GB pamäte a výkonným pevným diskom. Čo sa týka pamäte, tak 2GB RAM je minimum, v každom prípade by som odporučil aspoň 4GB. Medzi klasickými pevnými diskami to je jednoznačné, Seagate ponúka veľmi dobrý disk Momentus XT v kapacite 500GB, osobne ale preferujem disky od Western Digital a konkrétne sériu Scorpio Black, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo súčasný trh ponúka. S SSD diskami skúsenosti nemám, takže sa k nim veľmi vyjadrovať nemôžem, no kombinácia SSD pre systém a HDD pre dáta je veľmi vhodná. Externým diskom prepojeným cez FireWire 800 taktiež nič nepokazíte, ba naopak. Ak budete mať výkonný procesor a materiál na internom disku, renderovanie videa na druhý disk môže taktiež pridať na rýchlosti. Pre prácu s Final Cutom externý disk, na ktorý sa budú renderovať dočasné súbory, veľmi doporučujem.

Usnadňuje ti tedy Apple hodně práci? Zeptám se raději jinak, kdyby byl Final Cut pro Windows, šel bys do Macu?

Ťažko povedať či mi Apple prácu uľahčuje. Niektoré veci mi idú rýchlejšie v FCP, niektoré som zaše rýchlejšie zvládal v Sony Vegas Pro. Čo sa týka systému, tak hoci som s Windowsom nikdy väčšie problémy nemal, ani s Vistou, OS X sa mi páči viac a plne mi vyhovuje. Takže ak by Apple uvolnil FCP aj pre Windows, ostal by som v prostredí OS X. Ak by bol FCP pre Windows ešte pred mojim príchodom na Mac, tak ťažko povedať, možno by som ostal verný Windowsu.

Když si byl naposledy u mě, smál ses mé LED Cinema 24″ Display, docela se mě to dotklo, co tedy používaš ty a jak moc důležitý je pro filmaře displej?

Smial? To určite nie, sám jednu kúpiť plánujem, ale v 27″ verzii. No a k otázke, veľký a kvalitný display je vedľa kamerovej techniky a samotného HW počítača dosť dôležitý. Samozrejme sa dá video strihať aj na 13″ displayi MacBooku s rozlíšením 1280×800 bodov, no väčšia pracovná plocha padne určite vhod. Osobne som asi 3 roky používal ako primárny stroj na strih notebook, zapojený na kvalitný, Full HD monitor s S-PVA panelom. Mať veľkú pracovnú plochu je pri práci s videom veľké plus a taktiež je vhodné investovať do kvalitného panelu, ktorý pri väčších uhloch nemení farby. Aktuálne mám ako hlavný stroj na strih najnovší 27″ iMac s IPS displayom a Core i7 procesorom a vedľa neho ešte starý monitor, takže si na veľkosť plochy nemôžem sťažovať, ale ako som už spomenul, plánujem starý monitor vymeniť za 27″ Cinemu.

Takže máš lesklý panel, neomezuje tě nějak?

Nie. Našťastie mám okno za displayom a nie za sebou, takže s nechcenými odleskami problém nemám, no matný display by som určite privítal, hlavne na mojom 13″ MacBooku Pro, ktorý mám na prácu v teréne a na ten si teda občas zanadávam.

Jasně, je škoda, že Apple 13″ nedělá volitelné, podle mě je to do terénu super stroj viď? Zrovna recenzuju iPad Connection Kit, škoda, že neumí živý náhled a ukládání videa, využil bys to místo MBP?

Určite, ja som s MacBookom v teréne veľmi spokojný. Je ľahký, skladný, pevné telo, slušná výdrž a výkonovo bohate stačí, veď som ho mal rok ako stroj primárny. Čo sa týka iPadu, tak pokiaľ by ten živý náhľad výkonovo zvládal, tak určite áno. Taktiež na ukladanie materiálu v teréne by to nemusel byť zlý spoločník, no 64GB pamäte je na pracovný víkend málo.

Nedávno jsem mluvil s Speilbergem a ten říkal, že mu to stačí, je fakt, že Jurský Park není v HD…. OK podle mě jsme řekli vše, co by mohlo čtenáře zajímat, co by si tedy poradil začínajícím filmařům?

Chodiť natáčať, trénovať, stále sa snažiť zdokonaľovať a k preblematike aj niečo čítať. Často mi chodia na mail rôzne otázky ohľadom spracovania videa a mnoho ľudí býva dosť mimo. Proste kúpia kameru, stiahnu profi softvér a myslia si, že môžu začať točiť filmy. No ako som už napísal, veľká kamera a profesionálny softvér hneď z človeka veľkého filmára nerobia.

Super, děkuju za rozhovor a budu se těšit na další a další nové videa z tvé produkce! Ať se ti daří chlape, přeji co nejvíc úspěchů!

Ja ďakujem za možnosť sa vyrozprávať a taktiež prajem veľa úspechov a mnoho spokojných čitateľov.

Pokud chcete vidět další práce DoubleJ, naleznete je na doublej.skyoutube.com/doublejrec

Dnes nejčtenější

.