Zavřít reklamu
  • SSD upgrade pro iMac #3693

    Zdravím, mám 27" iMac late 2012 v minimální konfiguraci a křupnul mu stojan při utírání prachu. Přesně jako zde: https://www.youtube.com/watch?v=06gdrDps2No&list=WL&index=96&t=0s Oprava by určo stála tisíce a samozřejmě by mi tam dali stejný shit jaký tam do teď byl. Udělám to sám a když už tam budu, vyměním 1TB HDD za 1TB SSD. Možná procesor z nejnižšího i5 na tehdy nej i7 protože i ten se dnes dá sehnat za 100 euro. Rád bych zlepšil i grafiku, ale zdá se, že je sučástí základní desky a ta je příliš drahá a sehnat jí je peklo. Zjistil jsem, že kromě HDD připojeného pomocí SATA III je vzadu ještě slot pro paměť jako v macbooku, je to nějaké spešl připojení, ani pcie, ani m.2 ani nvme. Tato paměť je ale násobně rychlejší a používá se pro fusion drive i v SSD verzích. Chtěl bych ji taky, co nejrychlejší a aspoň 64GB. Má otázka je, kde ji sehnat? Budou fungovat SSD z MacBooků z té doby?

    SSD upgrade pro iMac #12497

    Nemám skusennosti s vlastou výmenou disku ale vymena z HDD na SSD dosť oživila moj iMac. Čo sa týka ram tak maximalna veľkosť ktorá je možná je 32GB (čítam z apple stránky) https://support.apple.com/en-us/HT201191#1. Čo sa týka s hladaním RAM tak ta by sa mala dať zakúpiť v Alze. Poprípade si detailnejšie môžete porovnať typ RAM s macbookom aká sa predáva a podla toho urobiť upgrade.

    Môj osobný názor ak chcete robiť taký upgrade je že viac sa oplatí investovať do nového stroja. Budete máť všetko nové (aj spolahlivé ak nie tak je na to záruka).

    Snaď aspoň trošku som pomohol pri príprave na upgrade

    SSD upgrade pro iMac #12498

    Nemluvím o RAM, byly tam 2x4 GB a už před lety jsem doplnil 2x8 GB, kvůli nim se nemusí iMac rozebírat. Mluvím o blade SSD viz.

    https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+27-Inch+EMC+2546+Blade+SSD+Replacement/15758

    No, zrovna Apple není dobrý příklad, člověk si při objednávce může připlatit za ram 2x tolik než za kolik by si koupil úplně ty samé ramky ve stejný den. Dělám ten upgrade za méně než 6000, vzhledem k tomu že Apple chce + 16 000 jen za 1TB SSD, neseženu to s rozdílem 6000 ani na bazaru.

    SSD upgrade pro iMac #12499

    Zdá sa že sa jedna o SSD ktoré používali MacBook air čiže je to pcie disk ale s tým že zárez medzi pinmi je schválne inde.

    transcend Vyrába takéto SSD

    SSD upgrade pro iMac #12500

    Zjistil jsem, že si to Apple dělal pro sebe. V roce 2011 to ještě nepoužíval, v roce 2013 už používal zase něco jiného.

    https://beetstech.com/blog/apple-proprietary-ssd-ultimate-guide-to-specs-and-upgrades

    Podle těchto stránek se blade SSD z MacBooku Pro 2013 použít nedá, protože sice vypadá stejně, ale nebudou si rozumět. Transcend to dělá pro MacBooky. Apple toto samostatně neprodával a ani nikdo jiný. Jsou 2 možnosti, sehnat tento díl vytažený z jiného iMacu late 2012 s fusion nebo SSD - jde to, ale vyjde to kolem 2000. Druhá možnost je koupit adaptér z tohoto apple shitu na mSATA (na kterém je založený) což by vyšlo na 500. mSATA jsou ale relativně pomalé SSD používané pro notebooky. Nebo existuje adaptér z tohoto apple shitu na normální SATA III s kabelem dost dlouhým, aby se druhé SSD namontovalo k prvnímu kde kdysi byl HDD. Ten ale stojí 2000, jen ten adaptér.
    Takže ať dělám co dělám, druhé úložiště by bylo aspoň za 2000 a tolik peněz za to nechcu dát. Už tak dávám do 7 let starého iMacu 5650,- a zůstává mu 512MB grafika...

    BTW: Kdyby se do toho někdo pouštěl, tady je odkaz na ten super adaptér. Těch mSATA je spoustu na Amazonu a nejvíc stojí poštovné 🙂 Prý umí ty paměti pracovat nezávisle na sobě a rychlost může být až dvojnásobná pokud se iMacu vysvětlí, že teď má fusion drive ze dvou SSD.
    http://www.maxupgrades.com/istore/index.cfm/product/401/dual-ssd-drives-kit-for-imac-27-inch-2012-models-with-blade-ssd-module-with-heatsink-and-power-and-data-cables.cfm

    SSD upgrade pro iMac #12501

    Takze už aj mne je to jasne keďže MacBook Pro a Air mali SSD založené už na PCI E a nie ako tento iMac na sate takze preto by to nefungovalo. Viac menej sa viac oplatí investovať do adaptéru keďže sa celkom lacno sa vie zohnať aj msata 256gb SSD

    Ináč tých rýchlosti by som sa nebal. Mám aj MacBook pro ktorý má klasické 2.5 SSD ktoré ako msata dá najviac 450mb/s a nieje problém. Ono je všetko lepšie ako HDD

    SSD upgrade pro iMac #41518

    Takže, minulý týden jsem to provedl. V 27″ iMacu late 2012 jsem vyměnil 1TB HDD za 1TB SSD, přidal druhé 256GB SSD do slotu pro SSD pro fusion drive, procesor i5 za i7 a zvětšil RAM z 24 na 32GB, taky jsem vyměnil CMOS baterku a opravil stojan s kurvítkem, které se zkurvilo a proto jsem do toho lezl… K tomu samozřejmě adaptér ze 3,5″ na 2,5″ SSD, teplovodivá pasta, adaptér z toho Apple spešl shit konektoru na mSATA u Fusion SSD, USB-SATA kabel na klonování disku a lepící sadu na displej.
    Díly (z bazaru) mě vyšly na 7000,- prodal jsem zatím jen ten kabel za 100, ale nakonec bych se měl dostat celkově pod 5000,- za toto mega zrychlení. Jak by to bylo v autorizovaném servise? Tak 5000 za práci,- týden bez počítače, zapoměnli by třeba připojit anténu od wifi a to kilo prachu by tam nechali protože na to uživatel určitě nepříjde, že…
    Bylo to velice zábavné, je velká škoda, že je displej přilepený, každý zásah je o strach a za 250 korun jen za lepící sadu. Rovněž se na Apple zlobím kvůli toho kurvítka a použití záměrně nekompatibilního konektoru. Chlazení by mohlo být lepší, ta grafika byla málo už před těmi 8 lety, ale to už bych chtěl moc. Jsem rád, že zdroj to utáhl, že zrychlení počítače je obrovské, zapínal se 15 minut, promazal jsem HDD (z 90 na 30% zaplnění) a bylo to 7minut, nainstaloval jsem nový macOS Catalina, pomazal programy co přestaly fungovat a bylo to už 5 minut, po výměně komponent jsem pod 2 minutama. Každé kliknutí na netu nebo otevření programu je mnohem rychlejší, s tím to promazání ani nové OS ani nehly. Taky je trochu tišší bez toho HDD.
    HDD na SSD jsem klonoval pomocí SuperDuper! , je zadarmo a jednoduchý. Nic víc nebylo třeba, počítač se nastartoval jako by se nic nestalo a všechno fungovalo.
    Takzvané blade SSD s tím adaptérem fungují, ale rozhodl jsem se z toho nedělat Fusion Drive, částečně protože je to dost komplikované, vyžaduje to i vytvořit zálohu a obnovit ze zálohy. Částečně protože jsem četl na jednom fóru, že to jeden člověk udělal a počítač byl hodně nestabilní. Zapínal se na 3x, po 30 minutách se sám restartoval. Podpora Applu mu vysvětlila, že systém není dělaný na Fusion drive ze dvou SSD a nejspíše nikdy nebude, protože zrychlování těchto komponent je dostatečně rychlé a tak není potřeba zajistit jejich spolupráci ve více kusech, tak jak tomu bylo u Fusion drive s HDD, RAM nebo třeba grafik u Macu Pro. Takže mám v počítači takovou 256 GB flešku co nejde vyndat 😀 Neplánuju další výlet do iMacu aspoň pár let.

Odpověď na: SSD upgrade pro iMac

celý text

.