Apple Watch 3 LTE - podpora pro Česko

aplikace, návody a triky, příslušenství
Se Bastian
Příspěvky: 1
Registrován: stř 28. úno 2018 18:48:25

Re: Apple Watch 3 LTE - podpora pro Česko

Příspěvekod Se Bastian » stř 28. úno 2018 18:49:52

tu je oficiálna odpoved, ktorú som našiel //

Buying in a different country

Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) is not locked to any specific carrier and has a built-in eSIM that copies information from the iPhone's SIM card.

The built-in cellular features require a carrier plan for your iPhone n your country of use that specifically includes support for Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular), including the carrier activating the device on the plan.

If buying Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) in another country, then you would need to buy a model that supports the relevant LTE and UMTS bands for your intended country of use and your supported carrier there.

There are three different regional versions of Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular), each supporting different LTE and UMTS bands, as detailed here - Apple does not currently list any supported carriers in Estonia:

Apple Watch - Carriers - Apple

If in doubt, I suggest that you contact your intended carrier to ask whether any given model can be used on their network with a plan that they may offer or plan on offering for iPhone that supports Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular).

The built-in cellular features cannot be used when roaming. Also keep in mind that warranty service availability may be restricted.

Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) can be used without activating the built-in cellular feature, in which case it functions like a GPS-only model and can be used in conjunction with an iPhone 6 or newer model of iPhone (running the latest version of iOS) and a service plan from any carrier.
sejky
Příspěvky: 1
Registrován: pon 02. dub 2018 15:57:39

Re: Apple Watch 3 LTE - podpora pro Česko

Příspěvekod sejky » pon 02. dub 2018 16:00:01

Ano, mluvil jsem s podporou Apple a potvrdili mě že by mělo být funkční zakoupit hodinky v zahraničí a používat je v Česku s tím, že poté jakmile operátor bude Apple Watch podporovat tak je půjde použít. Zajímalo by mě zda je již někdo v zahraničí zakoupil, popř. kde?
Frejka
Příspěvky: 1
Registrován: pon 14. kvě 2018 15:01:25

Re: Apple Watch 3 LTE - podpora pro Česko

Příspěvekod Frejka » pon 14. kvě 2018 15:09:53

Ahoj, nejsem příliš technický typ, takže se zeptám pro shrnutí ještě jednou. Když si zakoupím model LTE, vyráběný pro Evropu, tak mi budou hodinky fungovat nyní a pak i poté, co se na trh uvede e-sim? Pokud to tak je, prosím jaký konkrétní model a kde lze koupit? Díky všem za pomoc a radu, Frejka

Zpět na „Apple Watch“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host