Zavřít reklamu
  • Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #1234

    Zdravím Vás! Po dlhom a starostlivom zvážení súvisiacom so sústavnými problémami ako s Windowsom, tak aj s Linuxom, som sa definitívne rozhodol prejsť na MacBook Pro (ďalej len MBP). Vybral som si tento model: Nielen MBP, no ani žiaden iný produkt Apple som nikdy predtým nevlastnil. Chcel by som sa Vás preto opýtať, v čom je ako MBP, tak aj macOS v porovnaní s Windowsom a Linuxom iný a či je z používateľského hľadiska niečo, čo by ma ako skúseného IT odborníka mohlo zaskočiť, resp. nepríjemne prekvapiť? Najviac by som sa potešil informáciám priamo od majiteľov MBP, ktorí s nimi majú dlhodobejšie praktické skúsenosti. Za všetky Vaše rady vopred ďakuje Matej

    Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #7397

    Zdravím, záleží asi na činnostech, které budeš na MBP provozovat, pomohlo by, kdybys je uvedl, tak by se mohli ostatní vyjádřit snad lépe.

    Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #7398

    Zdravím Vás ešte raz.

    Okrem najbežnejších činností (ekvivalent MS/Open Office, internetu, počúvania hudby a pozerania filmov) budem pracovať s profesionálnou grafikou (Photoshop) a videom (Pinnacle). Tiež je veľmi dôležité, aby som sa pri práci s niekoľko desiatok GB veľkými súbormi v rámci spravovania databáz vyhol 15 - 20 minútovému čakaniu tak, ako som to zažíval pri práci s desktopmi, resp. laptopmi postavenými na štandardnej PC báze. Správcovstvo databáz obsahujúce údaje najrôznejšieho typu je totiž jednou ďalších činností, ktorým sa v rámci IT venujem.

    Za všetky Vaše rady vopred ďakuje

    Matej

    Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #7400

    1. Čo sa mojich predchádzajúcich skúseností týka, do styku s počítačmi prichádzam 20 rokov, programujem 16 rokov a na serióznej báze s počítačmi robím (zarábam v IT sektore) 12 rokov. Nikdy som ako primárny systém nepoužíval Windows, ale rôzne Linuxové distrá, takže som všetko možné, len nie klasický Windowsák. Tiež mi príde úsmevné, keď si niekto myslí, že Windowsáci prechádzajú na Mac. Netvrdím, že sa tak nemôže stať, ale štatisticky vzaté, väčšinou prechádzajú na Linuxy, pričom práve 2 najpoužívanejšie a najpodporovanejšie distrá, Mint a Ubuntu sú najčastejšou alternatívou pre tých, ktorí opúšťajú Windows. Podľa ich vlastných slov vraj preto, lebo sa jednoducho používajú a za posledných 10 rokov sa stali nielen user friendly, ale aj práca s nimi je veľmi podobná tej vo Windowse.

    2. Čo sa prevykania na soft od Macu týka, tak to nehrozí. Nedokážem dať zbohom Libre Office, nástupcovi Open Office stavanému špeciálne pre Linuxy, s ktorými jednak pracujem 16 rokov a jednak sú na 90 % ako podobné, tak aj kompatibilné s MS Office. Tak isto sa určite nevzdám ani Firefoxu, ktorý používam 14 rokov a milujem ako jeho spôsob jeho práce s webom, tak obrovské množstvo skvelých add-onov nehovoriac o Tore, byť to jeho nadstavbe umožňujúcej prístup na darknet. A už vôbec nechcem opustiť Skype, ktorý používam 13 rokov a kde mám 1300 kontaktov. Neviem si predstaviť, že by som tam dal status: "Zbohom Skype, vidíme sa na FaceTime" s nevysloveným podtitulom "A tí, čo nemáte Mac, môžte si lízať labu." Inak povedané, vidím to tak, že kým si sfunkčním svoj budúci MBP, tak budem inštalovať hodne veľa a potrvá to dosť dlho. Skrátka a dobre, je mi jasné, že minimálne pre mňa určite neplatí to, čo tu jednak píšete, a ako som sa informoval aj od majiteľov osobne, ktorí sveto-svete tvrdili, že MBP po doručení stačí už len zapnúť a používať.

    3. Čo sa mojej práce samotnej týka. Do Okien som sa bootoval vždy len v tých najnevyhnutnejších prípadoch, keď nebolo možné robiť s ničím iným, ako s Photoshopom a jemu podobným softom bežiacom na MS báze, keďže Linuxy majú Gimp, pokročilý grafický editor, ktorý je rovnaký a v niektorých oblastiach ešte lepší, ako PS. Na editáciu videa má Linux tiež niekoľko utilitiek, len ich treba vedieť správne inštalovať a potom samozrejme aj používať. V rámci mojej práce by bolo ešte treba povedať, že to čo robím v oblasti programovania beží jedine a len pod Linuxom. V tejto súvislosti by ma teda zaujímala odpoveď na jednu veľmi dôležitú otázku. Dokážem na MBP rozbehať aspoň tie najzákladnejšie Linuxové distrá? Pýtam sa preto, lebo ak odpoveď bude nie, tak sa situácia otáča o 180 stupňov. V takom prípade sa totiž pre mňa z laptopu vyšperkovaného do posledného detailu, mení MBP na 2-kilové hliníkové štýlové kancelárske ťažítko na papiere. Nuž a istotne uznáte aj sami, že to za 3 tisíc euro (cena aj s príslušenstvom) vôbec nie je dobrá kúpa.

    Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #7401

    Ahoj, taky se pohybuju v IT a Mac je perfektní pomocník. Pokud jsi používal Linuxy, tak pro tebe bude navyknutí na macOS o dost rychlejší, než kdybys přecházel z Windowsů. Pracuješ-li hodně příkazovou řádku, tak si nemusíš zvykat na nic nového.

    Co se týká instalace Linuxů na Mac, tak to jde, ale zabere to dost hodně času. Zkoušel jsem instalovat Mint a Ubuntu (návodů je na googlu dost), ale o dost jednodušší mi přišlo Linuxy spustit virtuálně. Občas Linuxy taky potřebuju, ale ne na nic extra náročného a přes virtual mi to jede hodně v pohodě.

    Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #7402

    Před cca čtvrt rokem jsem přešel na MBP 2016 s TouchBarem a už nechci Win nikdy vidět... chviku trvalo, než jsem přišel na rozdílné ovládání, ale pak člověk zjistí, že je vlastně logičtější...

    osobně si myslím, že když člověk nestříhá video a nedělá s podobně náročnými programy, tak i7 a 16GB ram nepotřebuje... rozhodně ne pro normální používání iOS

    Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro #7403

    Výhodou MBP je, že uděláš spoustu práce a ani nevíš, že jsi ji udělal. U Windows uděláš stejnou práci a jsi utahaný jako kotě.
    U MBP všechno funguje snadno a rychle. Příklad: Instalace barevné laserové tiskárny přes WiFi trvalo na MBP asi 2 minuty. Na Windows 10 asi 20 minut.

Odpověď na: Tipy a rady pri prechode na MacBook Pro

celý text

.