Zavřít reklamu
  • Jak správně pečovat o baterii? #924

    Ahoj, měl bych na Vás takovou prosbičku. Před pár dny jsem po cca 8 letech konečně vyměnil svého stařečka (13" Aluminium Macbook, late 2008) za nový 13" Macbook Pro (late 2016, verze bez TouchBar). S novým Macbookem jsem maximálně spokojenej a nemůžu si ho vynachválit a to jak, co se týče samotného vzhledu, který je opravdu špička, tak především, co se týče jeho funkčnosti a výkonu. Mám ale trochu obavy o baterii - na Macbooku z r. 2008 jsem měnil baterii, tuším, celkem 3x a nerad bych, aby se něco podobného opakovalo i u této verze. Nový MB Pro jsem si pořídil teprv minulý pátek, tzn. 6.1.2017, datum výroby je 23.11.2016, a už ani ne po týdnu mám 4 cykly a 98%, co se týče zdraví baterie. Přijde mi to na tu chvilku docela velký pokles. Počítač využívám primárně doma, vždy dobíjím při cca 40-50%, což je prý optimální hodnota (vyčteno z různých US diskuzí atd.) pro nabíjení - dobiju počítač do 100% a odpojím a takhle stále dokola. Macbook jede de facto od 10:00 - 22:00 hod každý den. Baterie mi denně vydrží 10 i víc hodin, takže s výdrží problém nemám, ale nerad bych něco podcenil, proto se radši ptám zde. Mohl by mi někdo poradit, jak správně pečovat o vestavěnou baterii, abych její zdraví a provozuschopnost prodloužil, co možná nejvíce? Předem díky za jakoukoliv radu.

    Jak správně pečovat o baterii? #6802

    presne toto zaujíma aj mna ja ho práveže mám skoro vkuse na nabíjačke aj keď mám 100% je správne ?

    Jak správně pečovat o baterii? #6803

    Podle mě by vůbec nemělo vadit nějaké to non-stop nabíjení - cykly baterky vám nebudou mizet a baterka se neponičí. Nebál bych se MacBook nechat v nabíječce co nejdéle to jde. Samozřejme čeho je moc, toho je příliš, a proto bych doporučil ho několikrát za týden používat bez napájení. Mám momentálně MB Pro s retinou late 2013, používám ho tak, jak jsem popsal, a Mac mi vydrží pořád jako při koupi (možná o maličko míň, ale nic znatelného).

    Jak správně pečovat o baterii? #6804

    Mám 6 let MacBook Air, původní baterie má 470 cyklů a kapacita je 40 %. Ale nechovám se k ní jak bych měl. Z toho co vím, baterii je skutečně nejlépe při 50 %, ale když je třeba uskladněná, né ji pořád vybíjet a nabíjet, to by za 3 roky byla na vyhození v důsledku 1000 cyklů.
    Nechávejte na nabíječce nonstop, po několika dnech uvidíte jak klesá nabití až na 95% (protože se nanabíjí/nepřebíjí jako kdysi, mac se napájí ze sítě a baterka se toho neúčastní).
    Při používání škodí vybití pod 20% (pomalu se vytváří krystalky které se po nabití už nerozpustí) ale není to nic extrémního, když tak tu baterku necháte kapacita se sníží asi o 1% denně.
    No a ať se děje co se děje, jednou za měsíc je zdravé baterii vybít na 0 a nabít na 100 na jeden zátah, nemám páru proč :).

    Asi jste si všimli, že ideální podmínky se moc neliší od běžného užívání člověka co o tom nic neví a nic neřeší. I proto se tyto baterie tak hojně používají. Co to je za mores to furt odpojovat a připojovat :-D.

    Jak správně pečovat o baterii? #6805

    Johnny píše:

    No a ať se děje co se děje, jednou za měsíc je zdravé baterii vybít na 0 a nabít na 100 na jeden zátah, nemám páru proč :).

    Pozor na to, tohle je obrovský mýtus a není to pravda. Proč? Vždyť sis odpověděl téměř sám ...

    Johnny píše:

    Při používání škodí vybití pod 20% (pomalu se vytváří krystalky které se po nabití už nerozpustí) ale není to nic extrémního, když tak tu baterku necháte kapacita se sníží asi o 1% denně.

    Ten aku nemá rád extrémní výkyvy - 0 vybito nebo i 100% nabito. Já nabíjím 2x denně a to vždy o 50%. Jakmile mám stav nabití okolo 30%, dávám na nabíječku. Odpojím když mám kolem 80%
    Jinak se tu bavíme o nesmyslu, protože tak jako tak má aku předem nastavenou určitou životnost a tu člověk nijak neobejde. Uživatel by si měl především hlídat, aby nebyla aku vystavována extrémně nízkým nebo vysokým teplotám.

    Jak správně pečovat o baterii? #6806

    Přiznám se, že tohle neřeším. Mám notebook, takže když je na stole, je v nabíječce (klidně třeba týden v kuse) a když potřebuji mobilitu, odpojím, používám a když přestanu používat mobilně, jde opět na nabíječku a tam zůstane do další potřeby mobility. S předchozím MacBookem Pro early 2008 jsem to dělala stejně a baterku jsem za 8 let měnila jednou, cca v polovině. Teď mám 13" MBP 2016 a nehodlám se nějak přizpůsobovat 🙂 Takže počítám, že v roce 2020 na podzim si nechám vyměnit baterku (škoda že už není uživatelsky výměnná).

    A iPhone nabíjím každou noc, když jdu spát, dám na nabíječku ať je zbývající kapacita jakákoliv (dá se říct podle používání 10-70%), ráno odpojím a používám a večer zase připojím a tak stále dokola. Dělám to tak odjakživa a vždycky baterka vydržela po celou dobu, co iPhone mám (měním jednou za ~3 roky).

    Jak správně pečovat o baterii? #6807

    Za tím vybitím a nabitím si stále stojím. Mi po měsících nevybití Mac píše že má třeba 4500 mAh a když se vybíjí tak se při 30 % vypne a po naskočení píše nabití 0 % a kapacitu 3600 (skutečnou). Navíc to vybití i psali výrobci do návodů co si pamatuji, léta už návody tolik nečtu tak možná nastal nějaký objev, abych potom nevypadal jako debil :-D. Ono teoreticky lze ty baterie nabít i více než na 100%, i vybít pod 0%.... je to jen omezení dané tím výrobcem, když to napětí klesne příliš nebo naopak, tak to nenávratné poškození je exponenciálně rychlejší. Má to ňáké chemií dané pravidla. Taky proto některé baterky mají udávaných 3,7 V, 3,8 V, 3,85 V,... Ale jsou omezené tak, aby nevybouchly a nezničily se ani když se vám to vybije a všimnete si toho až zítra - neřešit. Životnost daná výrobcem... spíše kvalita, to není časovaná součástka co by počítala dny nebo cykly a měla nastavených 847... obzvláště když lze zlevnit výrobu a dosáhnout stejného cíle. Kdybych pořád vybíjel a nabíjel tak po šesti letech mám asi 4000 cyklů a to by byla kočičí baterka, protože by už byla několikrát mrtvá :-D. To je snad jasný důkaz že to non-stop nabití je lepší než nabíjení a vybíjení. Další příklady: iPhonu se po třech letech (cca 1000 cyklů) baterka nafoukla. Ve foťáku je pořád nabitá, asi 100 cyklů, má 5 let a je OK, kapacita jako nová, udávaných 900 fotek.

    Jak správně pečovat o baterii? #6808

    Nerozumiem uplne naco niekto kupuje macbook ked ho ma stale doma. To je uz lepsia alternativa iMac s vacsou obrazovkou. Ja som to takto vyriesil :)

    Jak správně pečovat o baterii? #6809

    A kdo tu psal že ho má stále doma?

    Jak správně pečovat o baterii? #6810

    Mi to teda taky z těch komentářů vyplynulo, že je lepší Mac nachat v nabíječce pořád... můj způsob užívání Macu do doby, než tu byla tahle diskuze o baterii, byl takový, že byl v nabíječce i po dosažení 100% třeba ještě několik hodin, ale když byla potřeba ho mít někde jinde než na pracovním stole, tak byl třeba někdy hodinu (někdy půl dne) bez nabíječky a jakmile ho nebylo potřeba jinde, byl zase v nabíječce třeba celý den vkuse.... teď v tom mám trochu zmatek, jestli to pro něho bylo moc špatné nebo ne :? mám už 2 a půl roku MacBook Pro Retina Late 2013, udávaný počet cyklů baterie je 353, ale cca 2 měsíce zpět mi přestalo fungovat podsvícení klávesnice (nevím, čím to je :-/ ale přisoudila jsem to baterce) a tak se docela bojím, aby třeba za pár měsíců neodešla úplně :o

    Jak správně pečovat o baterii? #6811

    [quote="Johnny":qs1xj3xp]A kdo tu psal že ho má stále doma?[/quote:qs1xj3xp] Tak som to pochopil, vidim ze tam je "primarne" doma. Som prepracovany asi :?

    Jak správně pečovat o baterii? #6812

    Jo můj názor je, že je lepší nechat na nabíječce nonstop. Když je používaný každý den, cykly opotřebovávají rychleji než stálé nabití. Mám to podložené. Nesvícení klávesnice nebude problém baterky, proč by byl? Funguje senzor osvětlení? Při dostatku světla se podsvícení vypne, takže zkusit zakrýt kameru a blízké okolí jestli se ztmaví monitor. Když se nastavuje (klávesy F5 a F6 nejspíše) zobrazí se síla podsvícení nebo jakoby značka zákazu stání? Na youtube je video kde někdo vytáhl a zastrčil konektor podsvícení a tím to opravil, ale jinak bych fandil chybě v softwaru.

    Jak správně pečovat o baterii? #6813

    Vpoho Gatto, středy sou nejhorší :-D

    Jak správně pečovat o baterii? #6814

    Ta baterka mě napadla z toho důvodu, že čím jiným to podsvícení bylo napájeno? A zatmavování a rozjasňování obrazovky funguje pořád normálně dál... navíc to podsvícení klávesnice přestalo fungovat v noci při úplne tmě... je to sice detail, ale když je člověk zvyklý psát ve tmě, začne to omezovat :-/

    Jak správně pečovat o baterii? #6815

    Baterka živí celý počítač, zrovna podsvícení je poslední co by odešlo při nedostatku příkonu. Je to jako říct že v autě nesvítí světla tak bude něco s motorem, blbost. Bude to softwarový problém. Vygooglil jsem za minutu rovnou 4 metody jak to spravit, to se zkoušelo?

Odpověď na: Jak správně pečovat o baterii?

celý text

.