Zavřít reklamu

Samsung, tedy největší rival Applu na poli mobilních telefonů, právě představil svou vrcholnou řadu Galaxy S23. Klasicky čítá na tři modely, a i když se vylepšovalo, je vše ve víru mírných evolucí. Měli jsme, ale šanci si je dopředu vyzkoušet a zde se dozvíte, jestli se „konečně“ jedná o zabijáky iPhonů. 

Konečně je v uvozovkách ne proto, že bychom si to přáli, ale proto, že si to už dlouhá léta přeje sám Samsung a možná i jeho fanoušci. I když je totiž Samsung největším prodejcem mobilních telefonů, nevděčí za to své vrcholné řadě, ale především dostupnějším modelům řady Galaxy A. V prémiovém segmentu pořád vládne Apple a jeho iPhony, díky kterým také vydělává na mobilních telefonech nejvíce ze všech výrobců.

Samsung má sice výhodu v tom, že svou vrcholnou řadu představuje na začátku roku, takže v něm předběhne především čínské výrobce a určí jistý výkonnostní benchmark, nevýhoda je to ale v tom, že zcela míjí vánoční trh. Ten se sice nepovedl ani Applu z důvodu nedostatku iPhonů 14 Pro, ale kdo by si koupil nový Samsung Galaxy S22, když ví, že za měsíc přijde nová řada? 

Samsung není Apple a oba dělají věci hodně odlišně. Jihokorejský výrobce u nás třeba pro média dělá i speciální akci, na které se mohou s novinkami seznámit ještě před jejich oficiálním uvedením. Také proto jsme si mohli udělat jistý obrázek o tom, co řada Galaxy S23 přináší, co inovuje a co naopak zachovává.

Samsung Galaxy S23 můžete zakoupit zde, navíc od 99 Kč měsíčně a se tříletou zárukou

Staronový design 

Řada i letos čítá na tři modely: 6,1“ Galaxy S23, 6,6“ Galaxy S23+ a 6,8“ Galaxy S23 Ultra. První dva se hodí srovnávat spíše se standardními modely iPhonů, Ultra potom s modely Pro, díky své velikosti pak zejména modelem iPhonu Pro Max. Loňský model Galaxy S22 Ultra propojil řady Galaxy Note a Galaxy S, kdy právě převzal některé prvky zaniknuté řady, tedy zakřivený displej a stylus S Pen integrovaný do těla. Zadní strana pak ztratila celistvý modul fotoaparátů, který si zachovaly jen menší modely.

I když tedy letošní Ultru od té loňské prakticky nerozeznáte (což je ostatně běžný neduh iPhonů), Galaxy S23 a S23+ odlišíte jednoznačně. Přejali totiž design Ultry, kdy ztratily výstup kolem zadních fotoaparátů a z těla tak vystupují jen jednotlivé objektivy chráněné ocelovým kroužkem proti možnému poškození. Je to rozhodně líbivější než řešení Applu, které je extrémně masivní zejména u modelů Pro. Tohle se opravdu líbí, a to u celého tria novinek.

Displej iPhonu nepřekonán 

Je paradoxní, že i když dodává do iPhonů displeje právě Samsung, nedokázal pro své řešení dosáhnout maximálního jasu 2 000 nitů. Zde tedy iPhony 14 Pro pořád vedou, protože Samsung jen sjednotil jas u celé řady na 1 750 nitů. Reálné využití je sporné, ale řeč čísel je jasná. Jinak se samozřejmě jedná o kvalitativní špičku, které nelze moc co vytknout. Rozložení velikostí je pak možná příjemnější než u Applu, protože si zákazník může vybrat ze tří velikostí.

Výkon a paměť 

Sporné čipy Exynos z dílny Samsungu nahradila společnost Snapdragonem 8 Gen 2 For Galaxy, který je speciálně určen vrcholným modelům řady. Je to aktuální špička na poli Android telefonů. Limity jsme vyzkoušet nemohli, na ty se dostane až v ostrém testu, protože ale nic lepšího prostě neexistuje, je fajn, že Samsung netroškaří. Asi se ale není třeba úplně obávat, že jím bude čip A16 Bionic ohrožen. Paměť RAM, tedy to, co Apple nezajímá, je 8GB, v případě vyšších konfigurací Ultry 12 GB.

Kde ale Samsung vyslyšel nářky uživatelů iPhonů, je interní úložiště. Oproti americké společnosti totiž navýšil základ u modelů S23+ a S23 Ultra. 128GB varianta je tak dostupná pouze v případě Galaxy S23, ostatní nabízejí 256 GB, model Plus přihazuje ještě 512 GB, model Ultra i 1 TB.

Fotoaparáty a 200MPx 

Jasným tahákem Ultry je nový 200MPx senzor, který nahradil ten 108MPx. Společnost na něm ostatně staví i svůj marketing. Jestli právem, se teprve ukáže. I když jsme si totiž mohli fotit, jak jsme chtěli, stahovat fotky jsme nemohli, protože vzorky měly předprodukční software. I zde si tedy budeme muset počkat, až nám telefony dorazí na testování. Ultra ještě nabízí ultraširokoúhlý fotoaparát a dva teleobjektivy (3x a10x), které mají ale stejné specifikace, co loni.

Po všech únicích se však patřičně haní fotoaparáty modelů S23 a S23+. Co se totiž papírových hodnot týče, nic se zde nezměnilo. Jenže všichni víme, že nyní dělá software půlku fotky. I zde si ale budeme muset počkat, stejně jako na možnosti nadstavby One UI 5.1 Samsungu, která jede na Androidu 13. Jak již bylo řečeno, software ještě nebyl ve své finální verzi.

Kontroverzní cena 

128GB Galaxy S23 vyjde na 23 499 Kč, 256GB verze pak na 24 999 Kč. Model Galaxy S23+ ve své 256GB verzi vyjde na 29 999 Kč, v 512GB verzi na 32 999 Kč. Že by zde byla shoda s iPhony 14 zcela náhodná? Model Ultra vyjde ve své 256GB verzi na 34 999 Kč, v 512GB na 39 499 Kč a 1TB úložiště vás vyjde na 44 999 Kč. Ceny jsou to tedy poměrně vysoké na to, aby daly jablíčkářům záminku k přechodu.

Možná i proto Samsung pořádá různé akce. I zde je bonus v případě vrácení starého zařízení, který je ale letos o dva tisíce nižší, než tomu bylo loni. Pokud tedy Samsungu vrátíte klidně i tlačítkovou Nokii, dostanete bonus tři tisíce Kč + cenu zařízení. V rámci předobjednávek navíc pořídíte vyšší úložiště za cenu toho nižšího, takže třeba 1TB Ultru budete mít za 39 499 Kč. Předobjednávky pojedou do 16. února, 17. února je pak start prodeje. Sluchátka zdarma tentokrát nečekejte.

Jablíčkáře nepřesvědčí 

Jak jsme nastínili v úvodu. Mohou Galaxy S23 zabít iPhony 14 a 14 Pro? Zde trochu subjektivního hodnocení. Design celé řady je velice povedený. Vůbec nevadí, že je Ultra vlastně stejná, Apple toto praktikuje po tříletkách, zde máme stejný design teprve podruhé. Základní modely jsou pak líbivější než s masivním výstupem fotoaparátů, a tedy přece jen hodně jiné. Vypadají svěže a moderně. Ani barvy neurazí. Ty jsou černá, krémová (bílá), zelená a fialová. Zejména zelená je pak skutečně povedená.

Model Ultra má výhodu v S Penu, který je skutečně zábavné používat a iPhony se jej pravděpodobně nikdy nedočkají. Můžete to brát jako zbytečnost, ale zbytečnost, která potěší. Vylepšení fotoaparátu zatím nemůžeme hodnotit, ale dobře víme, že iPhony jsou ve focení špička a všichni ostatní to mají v tomto ohledu těžké. Jenže pokud měl nějaký Samsung „zabít“ iPhone, měl to být loňský model Galaxy S22 Ultra. Ten letošní jen vylepšuje, a v tomto ohledu nemá moc nabito, proč si vybrat jeho namísto iPhonu 14 Pro Max, a to samozřejmě i kvůli ceně, kdy si mnozí raději připlatí jen proto, aby měli iPhone. 

Základní modely proti základním modelům iPhonů jasně bodují variabilitou fotoaparátů, kdy disponují i teleobjektivem. Ten hlavní je navíc 50MPx. Je to ale vlastně asi to jediné, co by mohlo rozhodnout. Teď ale neřešme iOS a Android a One UI, protože to by bylo na jiný článek. Pokud oželíte nový design, může se zde nicméně opakovat situace z iPhonů 14, kdy je prostě ekonomicky příznivější pořídit si spíše předchozí generaci telefonů v podobě řady Galaxy S22. Těch změn přece jen není tolik a finanční úspora značná.

Samsung Galaxy S23 můžete zakoupit zde, navíc od 99 Kč měsíčně a se tříletou zárukou

Související články

Dnes nejčtenější

.