Zavřít reklamu

Od výrazného kroku kupředu z hlediska zabezpečení uživatelských dat na iPhonech a dalších Apple produktech nás dělí už jen několik málo dnů. Apple totiž oficiálně oznámil, že v iOS 16.3 zpřístupní globálně rozšířené možnosti pro ochranu dat na iCloudu, které na konci loňského roku představil a poté i zavedl v USA. O co se jedná?

Odpověď na tuto otázku je veskrze velmi jednoduchá. Pokročilá ochrana uživatelských dat na iCloudu není ve své podstatě ničím jiným než rozšíření možností end-to-end šifrování na další položky uložené na iCloudu včetně fotografií, poznámek, hlasových poznámek, zpráv, záloh zařízení a tak dále. Jakmile uživatelé tuto funkce aktivují, ze serverů Applu budou odstraněny šifrovací klíče, které tím pádem zůstanou jen v zařízení uživatele, čímž se znemožní jak Applu, tak ve výsledku i komukoliv jinému (tedy například policii a tak podobně) k přístupu k datům a to i v případě, že by bylo zabezpečení iCloudu prolomeno. Jakmile budou totiž data end-to-end zašifrována, k jejich „rozklíčování“ budete držet v ruce klíč jen a pouze vy, respektive vaše zařízení. 

Zdánlivě dokonalá funkce na ochranu dat uživatelů má však pár háčků, se kterými je třeba počítat. Tím prvním je fakt, že aby jí bylo možné využívat, je nejprve nutné mít veškeré své Apple produkty aktualizovány na nejnovější verzi dostupného OS – tedy 16.3 v případě iOS, iPadOS a tvOS, 13.2 v případě macOS a 9.3 v případě watchOS. Dále je třeba počítat s tím, že novinka zatím nefunguje v režimu spolupráce iWork a dále pak ve sdílených albech ve Fotkách. Do budoucna jí nicméně Apple zcela určitě zlepšit tak, aby zahrnovala všechna zákoutí systému. 

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)

Související články

Dnes nejčtenější

.