Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Nastavení systému je hodně velká podpasovka, toto se dalo rozhodne považovat za ikonickou věc, která k macu patří. Teď už jen odstranit Dock a stavovou listu s jablkem. 😕

  No že bych skákal radostí, tak to vážně ne.

  Stage Manager jsou prostě virtuální plochy. Možná to má líbivé grafické rozhraní, ale není to nic jiného než virtuální plochy. Což je hodně zvláštní, když jedny virtuální plochy už macOS měl, teď má pro zmatení soupeře dvoje různé.

  Reskin nastavení do iOS stylu je nice-to-have, ale neoznačoval bych to za inovaci. No a aplikace počasí a hodiny, které jsou v iPhonu dávno a konkurenční Windows je umí už od osmiček… takže spíš „no konečně!“

  And that’s all folks…

  Hodiny už zvládalaly Windows Vista. Počasí si nejsem jistý, jestli bylo ve Vistě nebo v Win7.
  Každopádně i Win7 byly už před 15 lety.

  Prostá aplikace Hodiny byla ve Windows již pradávno, nicméně verze, která umožňovala různé světové časy, alarm a minutku přišla až s osmičkama jako tehdy moderní Metro aplikace. Stejně tak počasí: ve Vistě a Win7 byl widget pro sidebar, ale aplikace ve stylu toho, co teď míří do macOS, se objevila v osmičkách jako Metro aplikace.

  V každém případě na straně macOS se není čím chlubit, že konečně tato aplikace do systému budou doplněny.

  Stage Manager jsem zkusila a po chvíli vypnula, pro mě to není, používám obvykle více app a oken současně a to tam nešlo nebo jsem nepřišla na to, jak to udělat. Nastavení je jedna velká nepřehledná hrůza a od první bety s tím bojuju a pořád hledám, kde co může být. Počasí je prima, to chybělo, ale vzhledem k tomu, že jsem si za ty roky zvykla používat Weather Dock, tak to taky není úplně must have a jiných významných novinek jsem si nějak nevšimla (Mac Mini M1). A co se týče iPadu, mám Mini 5. generace, tam kromě Počasí snad ani žádná jiná novinka není, akorát mi přijde, že vydrží déle na baterku. Ani možnost úpravy lockscreenu jako na iPhonu jsem nenašla…

  Za me se evoluce nepovedla .. jak maglas a gulas toho, co uz bylo .. zbytek veci uplne zbytecnych a nepodstatnych .. radeji jeden rok bez novinek a jen opravu vsech bugu v systemu.

  Jsem Mackar par let, ale cim dal vice me to taha zpet k windows .. kde se deji super veci (i tam jsou chyby) a system se skutecne nekam posouva.

  Denne pracuji s oba systemy.

  Ber to tak, že po převzetí společnosti Cokem se veteráni rozprchli a teď se to tam snaží urovnat mladými „talenty“, srkající sója laté. Jobs totiž měl to umění, že ač to byl „arogantní vůl“, uměl dát dohromady tým fachmanů, kteří dokázali naplnit jeho puntičkářské vize. To dělalo Apple Applem. Když ho jednou vyhodili a založil NEXT/Pixar, tak se to krásně ukázalo. Jobs už není a nebude a z Apple se stává Microsoft. Je neuvěřitelné, jak odchod ducha zakladatelů umí zamávat celou společností viz IBM a Xerox.

  Ozajstna novinka (nie sprostosti uvedene v clanku) je integracia Rosetta 2 prekladaca pre Linux VM a lepsi Apple Hypervisor.. t.j. daju sa spustit linuxove Intel binarky na M1/2 Macoch.

  https://developer.apple.com/documentation/virtualization/running_intel_binaries_in_linux_vms_with_rosetta

  To ale asi nebude úplně záměr Apple? Spíš nějaká chytrá hlava chce zachovat Linux přístupnost kvůli testům hardware „z domova“. Vyrobní a testovací linky používají nějaký Linux derivát na výpis chyb a kódování. Tohle z macOS fakt neuděláš, stejně tak jako při programování ovladačů. Takže si někdo prosadil vložení/odemčení ve firmware macu, aby počítač nemusel být píchnutý na lince.

  Vyrobili katastrofalni paskvil. Tohle vyhovuje jedine bezmozkum kteri musi mit stejne ovladani jak na mobilu nebo ipadu. Postupne ztraci mac kouzlo a stava se z toho predrazeny sunt. Je mi to lito protoze jsem si na nej za xx roku zvyknul. Ale holt chapu ze pribyva cim dal vic negramotu co musi mit stejne prostredi, protoze umi cvakat jen do mobilu nebo tabletu.

  A o tom to je. Já si koupil prvního Mac až s M1 ale měl jsem před tím iPhone. Musím říci že přechod na Mac pak byl neskutečné plynuly , jen ty odlišnosti od IOS mě ze začátku vadili. Mě se taky líbilo více klasické nastavení, ale pro přechod z jiného systému nebo iOS je nové mnohem lepší.

  Nebudem sa vyjadrovať k OS. Neviem nájsť kde sa nastavuje desatinná bodka. V Exceli nastavuje desatinnú čiarku a potrebujem to zmeniť na bodku ale nikde to v OS nevidím. V Monterey to bolo. Poprípade poprosím radu. Ďakujem.

  Jednoduché – zvykni si na čárku.
  V excelu tečka znamená něco a čárka zase něco jiného. Nechápu proč to nerespektovat.
  A pokud jde jen o zobrazení – zvykni si na čárku.

  To snad záleží na lokalizaci systému, ne? Pokud někdo používá systém a tím pádem i Excel v češtině, tak systém pracuje s desetinnou čárkou. Pokud to máte v angličtině, tak je čárka oddělovačem řádů a pro oddělení desetinné části se používá tečka. Tedy Excel to dědí z nastavení systému, ovšem Windows i dalších systémech, co jsem viděl, tak se to změnit dalo. Jestli to v novém MacOS nejde, tak je to chyba.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.