Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  chyby ios, chyby v 14 pro – fotak, zalohovanie, baterie, teraz cip nie je aky mal byt… tento krat im to nevyslo, aj ked budu predaje, kvalita nie je tam kde pri serii 13

  Nojo holt se musíte smířit s tím že vaši milovanou značku už nevede geniální vizionář ale kupa markeťáků jejichž cílem není přinášení nových technologií a zlepšení života svým spotřebitelům, ale vydělání víc penízků za neadekvátně malé zlepšení. Tudíž tento zvrat by neměl nikoho překvapit.

  Neříkám že jiná značka je lepší, to doopravdu není. Pouze se domnívám, že si Apple nezaslouží takovou chválu a takové množství fanatických fanboyů, kolik se mu dostává.

  Ono to asi nebude tím, kdo Apple vede. Jde primárně o to, že prostor pro pokrok před 15 lety byl o mnoho větší, než je teď. Nemůžeme tak očekávat, že se bude počet tranzistorů neúnavně zvyšovat o desítky procent ročně. A navíc, co si budeme, takový Moorův zákon už v dnešní době taky úplně uplatnit nejde.

  Ve skutečnosti je pravda někde mezi a s tím, jak se tranzistory zmenšují, mění se i jejich tvar a stará metodika měření je zavádějící, což vede k označování výrobních procesů jako N4, N3 apod. Je to zhruba podobná záludnost, jako stanovit zdvihový objem wankelova motoru… N6 od TSMC je taky ve skutečnosti vylepšený 7nm proces a vsadim se, že nvidia za týden u GPU RTX 4090 bude udávat 6nm výrobní proces.

  I kdyby byla pravda někde mezi, tak si myslím, že Apple neměl uvádět, že je A16 Bionic vyroben 4nm procesem. Vylepšený 5nm proces zkrátka a jednoduše pořád není 4nm výrobní proces. Je možné, že Nvidia bude taktéž uvádět 6nm namísto 7nm, i když bude využit vylepšený 7nm výrobní proces, pořád to ale dle mého není správné. Vše je v tomto případě jenom honba za čísly a kdo uvede menší, tak vyhrává. Lidé totiž budou věřit tomu, co společnost uvádí a jen hrstka uživatelů se o to bude zajímat víc.

  To samé jako u nVidia GeForce RTX 4080-90

  s názvem N4 od TSMC, která však nevyužívá 4nm výrobní proces, a podle výrobce se přesně jedná pouze o vylepšenou verzi technologie N5, kterou TSMC řadí do rodiny 5nm výrobního procesu..
  Úplně to samé použilo i nVidia.. Je vidět že mají rádi tvrdit opak.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.