Zavřít reklamu

V roce 2016 přišel Apple se zbrusu novým MacBookem Pro, který se dočkal kompletního přepracování. Mezi jednu z hlavních novinek patřil Touch Bar, tedy jakýsi dotykový pásek, který nahradil horní řadu fyzických kláves. Z počátku byl Touch Bar k dispozici jen u dražších a vrcholných konfigurací MacBooků Pro, následně jej však Apple implementoval i do základní konfigurace. Přesto se ale s příchodem 14″ a 16″ MacBooku Pro (2021) rozhodl, že se Touch Baru vzdá a navrátí místo něj nazpátek horní řadu fyzických funkčních kláves. Pojďme se společně podívat na 5 důvodů, proč tak Apple učinil.

Apple ho nikdy nevylepšil

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak první zařízení s Touch Barem přišlo v roce 2016. Prvním problémem bylo to, že se Apple nijak neopovážil Touch Bar vylepšit. Nutno zmínit, že Touch Bar byl k dispozici po dobu pěti let, během kterých se z hlediska funkčnosti nezměnilo opravdu vůbec nic. Uživatelé si každopádně opravdu masivně od počátku stěžovali na absenci fyzického tlačítka Escape, takže došlo ke zkrácení Touch Baru a navrácení této klávesy. Tohle je jediný případ, kdy kalifornský gigant Touch Bar vylepšil, byť tedy pouze po designové stránce. Po stránce funkčnosti byl Touch Bar z roku 2016 stejný jako z roku 2021.

Vývojáři jej nevyužívali

Na předchozí stránce jsem uvedl, že Apple žádným způsobem během pěti let neprovedl vylepšení Touch Baru. Nutno však zmínit, že ono vylepšování neměl kalifornský gigant v plánu již od samotného počátku. Konkrétně totiž spoléhal na to, že se o vylepšování a rozšiřování možností Touch Baru postarají vývojáři aplikací třetí strany. K tomu ale taktéž nedošlo, a to z jednoduchého důvodu. Touch Bar byl totiž k dispozici za celou dobu své existence pouze na MacBooku Pro, což je pouze jedno zařízení z celé rodiny. Vývojáři tak jednoduše neviděli smysl v tom, aby vyvíjeli něco, co využije jen zlomek celkových uživatelů Maců.

Náhodné stisknutí při psaní či hraní

Pokud vlastníte MacBook Pro s Touch Barem, tak mi rozhodně dáte zapravdu když řeknu, že jste při psaní, popřípadě při hraní, minimálně alespoň jednou prstem o Touch Bar zavadili a provedli tak nějakou akci. Já osobně nejčastěji takto spouštím Launchpad, popřípadě nechtěně ovládám hudbu a hlasitost. Při opravdu rychlém psaní či pořádném hraní dochází k tomu, že prst z horní řady kláves s čísly a diakritikou prostě a jednoduše sklouzne výše, čímž způsobí stisknutí nějakého prvku na Touch Baru. To je opravdu nesmírně otravné a osobně kvůli tomu využívám aplikaci Bar None, která dokáže Touch Bar deaktivovat. I tohle je tedy další důvod, proč se Apple rozhodl pro odstranění Touch Baru.

Stížnosti uživatelů

Nutno ale zmínit, že náhodným stisknutím prvků na Touch Baru při psaní či hraní stížnosti uživatelů nekončí. Dotykové plochy mají výhodu v tom, že vám nejsou schopné poskytnout potřebnou odezvu, kterou získáte při stisknutí klasického fyzického tlačítka. To jednoduše řečeno znamená, že nejste schopni určit, zdali jste klávesu stiskli. Navíc k tomu ani nemáte jistotu toho, že jste stiskli tu klávesu, kterou jste chtěli. Rozhodně by bylo fajn, kdyby Touch Bar při stisknutí poskytl odezvu zavibrováním, ani toho jsme se ale nedočkali. Žádná odezva a nutnost se neustále dívat dolů na klávesnici při práci s Touch Barem jsou další důvody, proč jej Apple odstranil.

touch bar macbook

Fyzické klávesy jsou pro profíky lepší

Jestliže se řadíte mezi jedince, kteří pracují s fotografiemi či videem, tak je dosti možné, že jste čas od času Touch Bar k nějaké té akci využili. Na druhou stranu byste se ale rozhodně obešli i bez něj. Všeobecně je známé, že pro tento zmíněný typ profesionálních uživatelů může být Touch Bar užitečný, i přesto ale většina z nich preferuje klasické fyzické klávesy, které jsou pro profesionály jednoduše lepší. To si mimo jiné uvědomil i samotný Apple, který při představení nového 14″ a 16″ MacBooku Pro (2021) uvedl, že byl Touch Bar nahrazen klasickými fyzickými klávesami, které jsou pro profíky ideální, jelikož poskytují mechanickou odezvu.

Dnes nejčtenější

.