Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Když si srovnám fotky ze staré Lumie 1020 a iPhone 6s, X a 12Pro Max, tak ta stará Lumie má suveréně nejlepší fotky. Jednak co do detailů ale hlavně její objektiv má výrazně menší chromatickou aberaci, soudkovitost a vypadají opravdu spíš jako z fotáku a né jako z mobilu.
  Snad to iPhone 14-15 dokáže konečně dohnat.

  Ta Lumie měla podstatně větší čip 1”. Pokud se v dnešních mobilech čipy nezvětší, tak nikdy nedosáhnou takové kvality.

  No evidentně hlavně měla i kvalitnější objektiv, což je ještě důležitější pro obrazovou kvalitu, než ten senzor. I když v dnešní době vysokých ISO a nočních foto má i ten senzor větší význam než dříve.

  Ano přesně tak. Ono nejen, že měla větší čip 1/1,5’, ale i ta optika byla na jiné úrovni.
  Díky tomu čipu uměla skvěle přirozený bokeh efekt.
  Svoje rozlišení 41 MPx skvěle využívala na výsledné 5 MPx fotky které prakticky netrpěli šumem.
  Xenonový blesk

  Prostě jiný kafe….

  Když se proslýchá, že iPhone 14 přijde s 48 MPx snímačem hodně ale hodně doufám, že bude konečně výrazně větší a použije opět slučování pixelů.

  Opravdu by to chtělo už pořádnej foťák v iPhone.

  Ještě doplním že s 1020 skončila Nokia kvůli její výrobní ceně, kde se proslýchalo, že ten fotomodul kde objektiv opravdu vyráběl Carl Zeiss a né jen propůjčil značku, stál Nokii více než měla za telefon – dotovali ho z prodeje dalších modelů.

  Lumii 1020 už taky roky nepoužívám a jedu na iphonech. Smysl porovnání fotek vidím jak v tom 2G iPhone tak v té 1020.

  Jak se ukazuje rozdíl od 2G sice je ale za pěkného světla není zas tak na první pohled vidět.
  Rozdíl od 1020 taky z první dobré není tak razantní, ale při bližším pohledu ho vidím hned a bohužel v neprospěch iPhone.

  Takže se ukazuje, že byť Apple každý rok mluví o lepším a lepším foťáku tak ty rozdíly jsou velmi nepatrné a proti telefonu starému 8 let který byl tehdy opravdu top na fotku vlastně ještě nedokázal srovnat laťku.

  „Původní iPhone, označovaný také jako iPhone 2G, disponoval jedním jediným objektivem a to s rozlišením 2MP. Výsledné fotografie pak mají rozlišení 800×600 pixelů.“ – Jestli měl 2 Mpx, tak výsledné fotografie by měly mít rozlišení 1600×1200, ne?

  Koukám že většinu příspěvků si tu dal nějaký Petr, reklamu na dávno zaniklou značku, která dnes už nikoho nezajímá. Myslím že Apple disponuje mnohem větším potenciálem a to díky AI a postprocesingu. Kde za vás udělá skvělou fotku za pár vteřin a bez nutnosti se s tím patlat v lightroomu. A fígl je právě v tom jaký z toho lezou fotky navzdory tomu že to má oproti kvalitním bezzrcadlovkam mizerný objektiv. Osobně jsem z klasického foto přešel na iPhone photo only a nechybí mi to. A nejen foto má iPhone skvělý. Je univerzálně skvělé řešení v kapse.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.