Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Jak se svět neustále dynamizuje, lidé stále více využívají na brázdění internetu nebo hraní her své tablety a smartphony. Pandemie SARS-CoV-2 celý vývoj pouze urychlila. Je to zcela pochopitelné. Většinu času máte po ruce právě váš chytrý telefon, jako stolní počítat nebo notebook.

Při rozvoji a rychlém nástupu smartphonů si vývojáři všimli jejich rostoucí potenciál. Začalo se s produkcí programů a her, které postupně přinášely propracovanost a komplexnost, a postupně se mazali rozdíly mezi telefony a stolními PC. Dnes si stejně dobře zahrajete poker, nebo vyzkoušíte zdarma hry s ruletou na PC, tabletu i mobilu. V dnešní době je user-experience praktický totožný, což je dáno hlavně tím, že při vývoji aplikaci, her nebo webu se dopředu myslí na využití v mobilních zařízeních.

Je hraní na mobilu nebo tabletu bezpečné?

Většina lidí si telefon s sebou bere prakticky všude. Jakmile ho vytáhneme z kapsy, koženého pouzdra, přenášíme na jeho povrch všechny mikroorganismy, které osidlují naši pokožku. Ty dokáží přežít na smartphonech velmi dlouhou dobu, samozřejmě v závislosti od vnějšího prostředí. Koronavirus vydrží na skleněném povrchu displeje až 96 hodin při optimálních podmínkách.

iphone pubg unsplash
Zdroj: unsplash

Kromě displeje, bývá znečištěn i boční rám, zadní kryt či okolí fotoaparátu. O to horší, pokud jsou některé části vystouplé. V jejich záhybech a mezerách se kromě mechanického znečištění mohou držet patogeny a zároveň jsou to místa s horší dostupností čištění.

Proč používat dezinfekci

Nejlepší recept, jak se nenakazit při používání smartphonu, je pravidelné využívání dezinfekce. Nejen zařízení, ale i rukou. Ta dokáže spolehlivě usmrtit většinu bakterií a virů. Pokud patogeny zůstanou životaschopné, opětovně mohou způsobit onemocnění, při styku s povrchem sliznic, očí, nebo kožního záděru.

Kromě neinfekčního telefonu nebo tabletu zanechávají dezinfekce čistý povrch bez šmouh, fleků, potu, otisků a doteků kvůli menšímu obsahu alkoholu. Někteří výrobci je vyrábějí s příjemnou vůní, která zanechá vaše zařízení alespoň na okamžik „voňavé“.

Čištění smartphonu

Zaručeným způsobem jako telefon důkladně očistit je zakoupit si utěrky napuštěné isopropylalkoholem. Případně si ho můžete koupit samostatně a využít čistou papírovou nebo textilní utěrku. Přejděte po všech částech zařízení, ale vyhýbejte se otevřeným prostorem. Nejlepší je provádět dezinfikování co nejčastěji a samozřejmě, pokud byl v kontaktu s jinou osobou.

iPhone X plocha nahled
Zdroj: Unsplash

Ve velkém se začala využívat i dezinfekce pod UV světlem. Záření dokáže rovněž velmi spolehlivě zneškodnit většinu škůdců, dokonce i lépe. Jelikož většina lidí nemá k dispozici tuto možnost, v mnoha prodejnách vám vědí pomocí UV vyčistit telefon za malý poplatek. Autorizovaný servis SWISS pro své zákazníky dokonce dělá dezinfekci UV zářením zdarma.

Závěrem lze jen dodat, že stejně jako je důležitá naše osobní hygiena by měla být důležitá i hygiena předmětů a zařízení, se kterými jsme v blízkém kontaktu. Viry a bakterie dokáží dlouhodobě přežít na různých površích a jako živé vyvolávat nemoci. Když budete nejblíže hrát na vašem smartphonu, zamyslete se, kdy naposledy dostal svůj pomyslnou dezinfekční lázeň.

Související články

Dnes nejčtenější