Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Presel jsem z iPadu Air 2019 na iPad Pro 2021 11″. Je to neuveritelna raketa. Pro mne je tablet jiz hlavnim pracovnim i osobnim nastrojem. Ta mobilita, kdy s nim pres den mohu pracovat jako s „notebookem“ a vecer si jej vzit do postele, je proste uzasna. Ale souhlasim s clankem, ze nejvetsi brzdou je nyni prave iPad OS. Bylo by skvele, kdyby se iPad OS 15 priblizila Mac OS, vysperkovala se podpora monitoru – full rozliseni bez okraju atd… Samozrejme top by bylo MacOS v tabletu, ale to je jen takovy vlhky sen :) Verim ale, ze hlasce „vas pristi pocitac nebude pocitac“ se priblizime jeste vice. Uvidime za par tydnu..

  Použití procesoru M namísto A samozřejmě nijak výdrž na baterii prodloužit nemohlo, spíše naopak. M je výkonnější a žravější oproti mobilním Áčkům. U MacBooků došlo k prodloužení výdrže z jiného důvodu. Tam moderní 5nm procesor M1 nahradil technicky zastaralé Intelácké 14nm procesory Core, takže tam došlo k markantní úspoře spotřeby.

  Ehm, M1 je ARM, takže mobilní procesor. Jak je tedy možné, že mobilní čip je v MacBooku rychlejší než předchozí desktopová i9? Tajemství je v rychlém úložišti a RAM. Proto není u iPadu tak veliký výkonnostní skok mezi generacemi. M1 je jen evoluce A14. Jak je možné, že na MacBooku fungují x86 aplikace? Zjednodušeně je Apple emuluje. Stejně jako si dnes můžete na mobilu pustit třeba starou DOS hru.

  Toho typka nad tebou si nevsimej, to je zdejsi odbornik na vse jehoz kazda veta zacina slovy „no to je samozrejme“

  Ten týpek má ale pravdu. Rychlé paměti a RAM v souboji i9 vs M1 jsou irelevantní.

  Rozdíl je v jiné architektuře (x86 vs ARM), procesu (5nm vs 14++).

  Další věc, co nahrává M1 je teplo (respektive chlazení). Procesor, který musí být podtaktovaný a výkonově omezený neuvěřitelně trpí na výkon. i9 je výkonově i tepelně v MB poměrně radikálně omezená (koukněte na nějaké video, kde dali MB pořádné chlazení ale CPU si stejně nevzalo nad 100W.)

  Podtočený CPU je horší než nepodtočený a slabší CPU.
  Takže i proto dostal Intel (s obrovským TDP oproti Apple) takový kartáč v MB.

  Já Applu fandím a jejich vlastní čipy jsou výborné (mobilní sféra bezkonkurenční). V PC jsou ty výkony někdy lehce zavádějící ale stále jsem rád za další silnou konkurenci. Ze stejného důvodu fandím Googlu aj Samsungu s vlastním CPU.

  Takže svádět lepší výkon na paměti a RAM… Haha. CPU je oč tu běží.

  Já: Souhlasím s tebou, tak jsem to i myslel. Proto zmiňuji ten malý výkonnostní rozdíl u iPadu mezi generacemi. Rozdíl samozřejmě není v  rychlosti RAM a uložišti, ale v tom jak rychle s ním dokáže ARM oproti x86 komunikovat.

  Paradoxně tak nastává situace, že pomalý mobilní čip ve většině věcí, které dělají lidé na notebooku, bude výkonnější, než x86 stavěný primárně na procesorový výkon… a tedy i odpovídající chlazení.

  A bohužel to také ukazuje, jak moc Intel zaspal dobu, protože věřím tomu, že kdyby uměl dělat 5nm x86 čipy, tak zašlape jakýkoliv ARM do země, už jen z důvodu architektury ARMu.

  Kdyby se mu ještě navíc povedlo uvést na trh slibované disky s rychlostí blížící se RAM…

  Když jsem před pár lety před jedním zaměstnancem Apple řekl, že největší problém iPadu je, že je to vlastně jen přerostly iPhone, tak mě označil za dinosaura, který nechápe moderní trendy. A vida, pár let poté, kdy iPad už sice není jen velký iPhone, ale bohužel s sebou stále táhne omezení iPhone, tak i tady se objevila kritika. Neuvěřitelné, timto se prohlašuji za vizionáře 😂

  Myslím si, že přesně proto došlo na rozdělení iOS a iPadOS a do budoucna se ten rozdíl bude prohlubovat. Prozatím je to spíše kosmetické a štve mě, že iPadOS nemá knihovnu aplikací podobně jako iOS. Na iPadu bych jí využil ještě více k uklizení nepotřebných ikon (například blokátor reklam, nainstalováný je, používám ho, ale ikona na ploše je zbytečná)

  Zábavný závěr :-) Historická informace “jednoho zaměstnance – pravděpodobně v ČR” a aktuální názor jednoho redaktora z vás dělá všechno možné, spíš nemožné … ale opravdu ne vizionáře :-)

  V článku je jedna věta, která dává hluboký smysl: “Ujasněte si co vlastně chcete”. Zbytek je spíše obecná prezentace ve smyslu “nevím co chci … ale nedám pokoj, dokud to nedostanu”.

  IPad vždycky byl něco jiného, než macbook. Prostě to tak je.

  Myšlenka zavánějící sjednocením iPadu do Macbooku je šílená jak pro zájemce o iPad tak pro zájemce o macbook.

  Jako celoživotní uživatel iPadů se děsím, že by mi někdo z iPadu udělal macbook, nebo nějaký jeho X-tý klon.

  Vážně nevím co bych pak dělal, protože notebook v žádné podbě a značky nechci, z toho jsem už vyrostl před léty.

  Naštěstí o iPady je pořád cca 4x větší zájem, než o macbooky, takže snad mohu být ještě pár let v klidu.

  Aktuálně jsem volil (měnil za starší iPad 2018 s Foliem od Logitechu) mezi novým iPad 11” M1 a iPad Air 10.9” 2020 (4.gen)a vyhrál to poslední model Air. M1 novinka mi nenabízí vůbec nic navíc co bych chtěl/potřeboval, takže volba byla celkem jasná. S klávesnicí od ZAGG dokonalý produkt pro moje potřeby.

  Já vám nevím, typicky člověk vyroste z tabletu a přejde na NB protože potřebuje pracovat… Nebo pokud mu to vyhovuje tak z iPadu udělá ,notebook, pomocí klávesnice a myši. Ale stále je to model notebooku.

  Tablet jakékoliv značky není a nikdy nebude plnohodnotná náhrada notebooku. Každé zařízení má své místo.

  Co je ale směřování Applu je opravdu přibližování iPadu a MacBooku. Těchto názorů je čím dál tím víc. Neříkám že se mi to líbí a kombo NB + tablet je podle mě nejběžnější a vhodné, nicméně se nechme překvapit.

  Redy:

  Nemám rád výrazy jako “typický člověk”, ani dogmatická tvrzení ve stylu “protože potřebuje pracovat”. Zkuste se znovu vrátit k té větě, na kterou jsem kladl důraz. Třeba vám to na podruhé dojde. A když ne, tak ne.

  Pěknou neděli.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.