Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Dobrý den,
  Zažil jste někdo situaci kdy jste si o něčem doma povídali, nikam jste to nepsalo ani nehledali a následně začaly vyskakovat reklamy?
  Mikrofon mají v soukromí všechny aplikace zakázané takhle buď to nějakým způsobem obcházejí, nebo to musí dělat ios.
  Díky za reakce

  Myslím, že se dělali nějaké studie, kdy si uživatele volali v rámci jedné aplikace, která sbírala jenom metadata (čas hovoru, komu se volalo, místo, délka hovoru, délka sms, počet znaků atd.) o hovorech/sms. Z těch dat pak dokázali dát do kupy zajímavé informace…např. koníčky, zdravotní stav, finanční info atd. Jenom si lze představovat, jaké informace může dát dohromady třeba FB nebo Google s ohledem na enormní rozsah dat, které sbírají.

  Delaji to algoritmy, ktere vas znaji lepe, nez se znate vy sam a dokazi predikovat co vas bude zajimat. Problem je, ze nikdo poradne nevi jak to funguje, jake data z vaseho chovani jako uzivatele dokazi extrahovat (o data, ktere vedome do site vkladate nejde). Facebook a google to schovavaji za firemni know-how a PR balast strilejici po vsech mediich a kongresovych vyborech. V podstate se da rict, ze vase digitalni identita je jejich majetek a komodita a nikdo s tim nic nemuze momentalne delat, pokud se neprijme legislativa, ktera by je zregulovala.

  … a myslim, ze tato volba byla uz v predchozi verzi, tedy neni to domenou novyho iOS.

  Ano, minimalne v 14.4 je tato volba jiz obsazena. Domenou noveho iOS, respektive 14.5, je POVINNOST vyvojaru aplikaci tuto informaci/dotaz zobrazovat.
  Do 14.5 tu povinnost nemeli, takze se te vubec nemuseli ptat a trackovali te bez toho aby se te jako uzivatele dotazali. Cest vyjimkam.

  Kdo si vzpomene na zimni „pozdrzeni“ Facebooku a Googlu (a dalsich) v aktualizacich vsech svych aplikaci kvuli povinnemu zverejneni sledovacich stitku, tak se nedivi proc Facebook a dalsi, proti te nynejsi povinnosti tak bojuji.

  Já to chápu tak, že ta funkce řeší pouze sledování uživatele napříč aplikacemi, že naopak vůbec neřeší sběr dat o uživateli v rámci jedné aplikace. Vlastně ta funkce pouze řeší přístup k reklamnímu identifikátoru.

  Jak je to s novou funkcí (ne)sledování u aplikací, které byly instalovány před updatem systému na 14.5? Když mám přepínač v poloze “vypnuto”, tak tyto aplikace odteď ztratily právo mě sledovat nebo jim právo zůstalo, dokud nejsou přeinstalovány?

  Petre, jak pisu vyse, do 14.5 nemeli vyvojari povinnost ten dotaz o sledovani zobrazovat a sledovali te bez tveho vedomi (myslim ze vsichni vime, ze jsme nejak trackovani) a svoleni.
  Od 14.5 tento dotaz MUSI zobrazovat.

  Takze laicky, i kdyz polozka „sledovani“ byla pritomna v systemu jiz drive, aplikace vydane a nainstalovane pred timto updatem se te na nic nemuseli dotazovat. Kdyz se te nedotazovali, tak ani nemohli byt automaticky odmitnute nastavenim.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější