Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Final Cut Pro X už dávno není střižna pro profesionály 😔 Naopak to co si všichni střihači chválili nejvíce, zabil Apple právě výše zmíněnou verzí pro širkovou veřejnost. Došlo sice k brutálnímu zjednodušení, ale tím i nepoužitelnosti na profesionální úrovni.

  FCXPro je sice fajn, ale profesionální (alespoň v mainstreamu) bohužel není. V profesionální sféře se používá AVID a na drobné projekty Premiere.

  Final cut pro X po failu v roce 2012 dlouho profesionální nebyl. Ale pár let už je. V současné době nemá konkurenci. Má nejlepší stabilizace obrazu ze všech profi softů, nejlepší optical flow na dopočítávání chybějících snímků. Nejlepší multicam se synchronizací podle ruchového zvuku. Jednoduché barvení, je velmi rychlý a podporuje řadu skvělých pluginů. Kroky které se v Avidu dělají na 4 kliky se ve fcpx dělají jedním klikem. Práce s timelinou ve fcpx je oproti archaickému avidu scify. A to nemluvím o podpoře lutek, kodeků atp. Premiéra je zastaralá, pomalá, obsahuje obrovské množství velkých bugů, které znemožňují profesionální práci. Převést složitý projekt z premiéry do Avidu je totální loterie. Na nejlepší cestě je aktuálně davinci. Avšak také má stále hodně bugů a na profi stříhání to ještě není. Ale na barvení je super.

  O tom, že DaVinci je skvělý SW na barevné korekce není pochyb. Vždyť původně sloužil jen na to.

  Střižnu pro profesionály z ní v prvé řadě dělají profesionální střihači, kteří ji svými poznámkami pomáhají posouvat dál a dál.

  Je hezké že umí FCX barevné korekce, ale myslíte si že je střihač, který stříhá filmy nebo reklamy, bude používat? Co vím, tak z FCX nešly ani rozumně vyexportovat databáze a tak měli zvukaří problém cokoli míchat, protože stopy měly zpřeházené. Což bych osobně u projektu s 10ti stopami a výše opravdu míchat nechtěl. Nemluvě o tom, že se pro export AAF souborů musel používat ještě SW třetích stran. Další problém byl, že nebyla možnost nastavení přesahů pro mix u jednotlivých stop.
  Export pro Baselight byl též prolémový a ani Vámi zmíněny DaVinci si pár let zpět neuměl pořádně poradit s exportem z FCX.
  Jediná nevýhoda AVIDu je ta, že není moc kompatibilní s odlišnými formáty. Na druhou stranu, pokud někdo střihá v AVIDu, tak mu tam určitě nejde materiál z 60ti různých zdrojů. Na to AVID prostě není.

  Osobně znám několik střihačů nejen z ČR, kteří se zaměřují na reklamy, celovečerní filmy, ale i zpravodajství. Mezi nimi je AVID a EDIUS na prvním místě. Neříkám, že je FCX špatný, jen má prostě k profesionální střižně daleko :-)

  Ano exporty AAF se musí řešit přes software třetích stran. AAF se z FinalCutu exportují pomocí X2pro a žádný problém s tím aktuálně není. Mám to odzkoušené na několika velkých komerčních projektech, kde je 15-20 zvukových stop běžně. Final cut má hodně věcí, které by měl zlepšit či implementovat. Mě aktuálně chybí možnost exportu EDL. Musím to řešit také přes externí soft. Davinci naštěstí přečte FCPXML nativně, do Premiéry se musí projekty exportovat přes XtoCC. Do Avidu většinou posílám hotový zapečený obraz v MXF a zvuk v AAF. Avid je v ČR obecně velmi častý, protože ho používají všechny velké české televize. Můj názor je, že je to jen ze zvyku. Je aktuálně hodně případů zahraničních televizí, které pracují kompletně na FCPX a funguje jim to skvěle. Výhod je mnoho. Rychlejší střih, lepší práce s archivy. Systém označování favorites a klíčových slov je ve fcpx unikátní a velmi snadno se na to zvyká. Střihač si může záběry předvybírat a roztřídit pomocí databázovaých dotazů. Bylo by to asi na delší povídání. Ale rozhodně FCPX udělal od svého uvedení v roce 2012 dlouhou cestu. Současný stav je zcela jiný. Dá se říct, že do něj postupně vrací funkce, které měl Final cut 7.

  Nakonec Marku jak píšete… vše je hlavně o zvyku. Osobně jsem sám několik let stříhal na AVIDu a jediný tomu podobný software byl starý Final Cut. Ani na EDIUS jsem si nezvykl a na Adobe už vůbec ne :-)
  Zvykat si na jiné střižny jsem jednoduše neměl důvod, protože sem si vždy poradil s AVIDem a hlavně…. co se další postprodukce tyče, byl to jediný SW s kterým neměly ostatní programy na dokončovačky problém.

  Pokud píšete, že je FCX kolem Vás používaný na profi úrovni, pak to tak určitě bude. Já osobně znám ale jen tzv. Aviďáky, Ediusáky a případně Premieráky :-)

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější