Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Kdyby uměly spolehlivě měřit glukózu, tak bych ty hodinky hned kupoval klidně za 30 tis. Neni mi sice jasné jak mají ten cukr měřit, ale hrozně by mi to zlepšilo život, takže jim fandím!

  Osobně moc neinvazivnímu měření glukózy nevěřím. Glukóza je tzv. neviditelná molekula, v krvi ji nelze jednoduše zachytit a změřit. Proto glukometry používají proužky, kde jsou enzymy a ty ji pomáhají změřit. Když neinvazivní měření glukózy nedokázaly objevit ani velké farmaceutické firmy, které se zabývají výrobou pomůcek pro diabetiky, tak si nemyslím, že by to Apple dokázal. A pokud ano, tak půjde o měření, kde bude velká tolerance, což znamená, že se nebude moct dát na ni spolehnout. Takže bych to viděl, že pokud by ty hodinky zvládly změřit glukózu, tak jedině orientačně.

  Spíš to vidím na jiný objev než na měření glukózy.

  Odkiaľ viete, že ho nedokázali objaviť? To, že nie je na voľnom trhu neznamená, že neexistuje. Neutíchajúci rastúci odber rôzneho spotrebného materiálu súvisiaceho s cukrovkou neustále sa zvyšujúceho počtu diabetikov, ktorí si nemôžu dovoliť nekúpiť zdravotné pomôcky, ktoré sú vo väčšine prípadov čiastočne, alebo úplne hradené zdravotnými poisťovňami (trh rádovo v miliardách dolárov) – vidíte z pohľadu farmafirmy dôvod vôbec na nejaký výskum, keď máte v podstate garantovaný rastúci odbyt = rast firmy, zisku, odvedených daní atď.? Radšej by ste ako výrobca a podnikateľ predali zákazníkovi raz “geniálny bezúdržbový merač” za 500€ povedzme so životnosťou min. 5 rokov, alebo by ste radšej mali pravidelný príjem za spotrebný tovar k meračom povedzme 20€ mesačne? Je to len ilustratívny príklad. S tým samozrejme súvisia aj mnohé nepriame dopady, ako zníženie zamestnanosti atď.
  Žiaľ svet má v tomto smolu – ide “LEN” o zdravie a teda o prachy. A veľké… Firiem, ktoré by si mohli dovoliť výskum, vývoj, patentovanie, klinické testy atď. je len pár a aj to nie je isté, či by o patenty neprišli “z vyššej moci”.
  Uvidíme, nechajme sa prekvapiť. V každom prípade držím palce.

  Jistě, váš názor může být validní a určitě v tom má vliv farmaceutický byznys, který chce vydělávat, a tím pádem léčit průběžně, nikoliv vyléčit.

  Mluvím především o tom, že glukózu v krvi je velmi těžké změřit, všechno jsou to přepočítané hodnoty a nejsou přímo porovnatelné mezi sebou. Doporučuji vám přečíst si článek o problémech měření glukózy v krvi. Nejlépe v angličtině. :)

  Proto si stojím za tím, že hodinky možná budou měřit hladinu glukózy, ale určitě ne hned. A nemyslím si, že letos. Nicméně, rád se v tomto budu mýlit. :)

  Problem znamych neinvazivnych metod merania glukozy v krvi je velky rozptyl hodnot (50% a viac).. a nic na tom nezmeni ani teply Tim!
  Pracuju na tom uz roky ine spicky a firmy vo vyvoji diagnostickej techniky, ako nejaky Apple, ten nech sa radsej stara o „kvalitu“ iOS a MacOS, pretoze co predvadza s paskvilom Bug Sur, skoda komentovat..

  V první řadě by měli všichni změnit životní styl a stravovací návyky. Sice by krachly farmafirmy, ale diabetes a hypertenze by téměř vymizeli a nebylo by třeba toto řešit. Je to sice super, fandím tomu, ale chorobám by se mělo předcházet. A než mi tady někdo napadne, že u DM I. typu to nefunguje, tak upozorňuji, že i tam to významně funguje.

  Zdroj? Pokud je důvěryhodný, rád si to přečtu. Jinak jsou vaše texty jen výkřiky do tmy.

  DM typu 1 existoval i ve starověkém Egyptě. By mě zajímalo, jak se podle vás do toho promítly staroegyptské stravovací návyky.

  Ale jinak souhlasím, mnoho nemocí může být zapříčiněno stravou. A taky vodou, co pijeme, vzduchem, který dýcháme… a vlastně žitím samotným.

  Že DM 1. typu se dá předcházet? Aha! Asi by bylo dobré změnit sylabus na lékařské fakultě, protože i tam nás učili, že DM 1. je autoimunitní reakce organismu, která nesouvisí s životním stylem. Studuji medicínu, sám trpím DM 1. a nikdy jsem neslyšel nic o tom, že to je mým životním stylem. Sportuji, nepřejídám se, sladké nejím, alkohol nepiji a jsem nekuřák. Co tedy změnit na svém životním stylu, odborníku?

  Tento rok se pravděpodobně neinvazivního měření glukózy dočkáme jak u Samsungu, tak u Applu. A byť takovémuto měření moc nevěřím, je fajn mít alespoň tu možnost.

  Btw. Apple Watch neměří krevní tlak? Myslel jsem, že je to shodně jako u Samsungu (GWA2, GW3), které spolu s EKG měří i tlak…

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější